Майже третина новин у херсонських онлайн-медіа - про правоохоронців. Здебільшого їх хвалять

Майже третина новин у херсонських онлайн-медіа - про правоохоронців. Здебільшого їх хвалять
29 апреля 2021 года.

В херсонських онлайн-ЗМІ в кожній третій новині пишуть про правоохоронців, майже 62% з них - позитивні.

Такі дані моніторингу місцевих онлайн-ЗМІ, який з 5 по 9 квітня 2021 року провів Інститут масової інформації. У дослідженні експерти ІМІ визначали частку новин про правоохоронні органи у херсонських онлайн-медіа, тип контенту, тематику новин, джерела інформації та тональність матеріалів про правоохоронні органи. До таких матеріалів ми зараховували новини, в яких йшлося про діяльність Нацполіції, патрульної поліції, НАБУ, СБУ, ДБР, прокуратури та судів.

Під час моніторингу було проаналізовано новинні стрічки п'яти онлайн ЗМІ (ХерсонОнлайнХерсонціМій ХерсонХерсонщина за день та Любимый Херсон). Загалом було проаналізовано 886 новин, з яких 265, або 30% новин були присвячені правоохоронним органам.

Так, більше за всіх про правоохоронців писав у досліджуваний період сайт Херсонщина за день. Тут майже 43% новин так чи інакше стосувалися діяльності правоохоронців. Найменший відсоток новин такої тематики - 25,4% - на сайті Херсон онлайн, хоча в абсолютних цифрах цей сайт був лідером, надрукувавши за 5 днів 130 новин про правоохоронців (з 512, що вийшли за цей період).

Лідером за згадками у херсонських медіа стала Національна поліція. Понад 56% згадок були присвячені саме її підрозділам. На другому місці опинилися суди області із 17,7% згадок, а на третьому - патрульна поліція, із 15,5% згадок.

Значно рідше медійники Херсонщини згадували про прокуратуру (6%), СБУ (3%), ДБР (1%) та НАБУ (0,4%).

Цікаво, що на тиждень моніторингу припало відкриття херсонського відділення Державного бюро розслідувань, регіональний офіс якого розташований у Мелітополі, але у місцевих медіа про це було всього декілька згадок. Написали про це видання Любимий Херсон та Херсонщина за день.

Більшість матеріалів про правоохоронні органи у херсонських медіа присвячені успішній діяльності цих органів. Таких новин 61,7%. Здебільшого - це звітування про затримання, вручення підозр, винесення судових вироків та іншій повсякденній діяльності правоохоронців.

Несподівано небагато як для Херсона в цей період було кримінальної хроніки. Так, всього 31% новин із усієї кількості згадок про правоохоронцяів склали дуже популярні у читачів повідомлення про вбивства, аварії та інші події того ж штибу.

Як бачимо, на ці дві теми, або успішну діяльність, або кримінальну хроніку припало майже 93% усіх новин зі згадками про правоохоронні органи.

Ще 2% згадок стосувалися резонансних справ - як то викриття бойовика так званої «ЛНР», що служив у херсонській поліції, чи затримання співробітниці виконавчої служби на великому хабарі.

Ще без малого 5% матеріалів про правоохоронців склали різні оголошення та повідомлення.

Нагадаємо, що 61,7% новин, в яких фігурують правоохоронці, мають позитивну тональність. Це новини про успіхи, досягнення та перемоги місцевих правоохоронців. Здебільшого це продукт прес-служб, який без жодного критичного переосмислення друкують місцеві медіа.

Більше всього позитивних новин в херсонських онлайн-медіа було опубліковано про прокуратуру та суди - 88% та 81,6% від усіх згадок про прокуратуру та суди відповідно. Найменше позитивних новин, 52%, було про Нацполіцію. Ще 44% новин про відомство були нейтральними. До них увійшли кримінальні зведення, у яких, звісно, не критикують поліцію, а просто повідомляють про те, хто кого і де вбив чи побив.
Досить велика кількість позитивних матеріалів була про патрульну поліцію - 67,5% проти 32,5% нейтральних та СБУ (62,5% на 32,5%).

А ось матеріалів із негативною конотацією, що б стосувалися співробітників Нацполіції, дуже мало. Ми зафіксували всього 3,8% критичних матеріалів. Але майже в усіх автори критикують не діяльність, а бездіяльність поліцейських.

До речі, більше негативної інформації про правоохоронців у медіа, які увійшли до моніторингу, ми не зафіксували. За виключенням матеріалу "Прокуратура вимагає посилити запобіжний захід підозрюваній в отриманні 3,5 тис. дол. США неправомірної вигоди", в якому повідомляється про занадто м'який, на думку прокурорів, запобіжний захід для особи, яку підозрюють у отриманні хабаря.

Зрозуміло, що такі цифри - це прямий наслідок використання журналістами, в більшості своїй, всього кількох джерел для новин. Так, у 51% випадків це були повідомлення прес-служб, їхніх речників та матеріали релізів, а ще у 19,5% випадках - офіційні сайти правоохоронних органів. При цьому тільки в 5,4% матеріалів було видно власну роботу журналістів, ще 5% новин про правоохоронні органи були передруки з інших ЗМІ. Ще 8,3% склали новини, написані на основі повідомлень у соцмережах та месенджерах, а 10% взагалі не мали джерел.

Ці дані, якщо вивчати їх крізь призму останніх соціологічних досліджень, доводять, що правоохоронці, за допомогою ЗМІ, створюють певну мильну бульбашку, в якій їх хвалять та їм довіряють. Але ця бульбашка нічого не варта, бо судовій системі загалом в Україні не довіряють 79% опитаних, прокуратурі - 71%, НАБУ - 70%, а поліції понад - 50%.

До речі, під час проведення згаданого опитування, 47% респондентів відповіли, що не довіряють і українським ЗМІ.

Сергій Нікітенко, регіональний представник Інституту масової інформації у Херсонській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов'язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews

 

Теги: полиция
Новости по теме
Комментарии (0)

Новости