Джинса, тролейбуси, проросійська риторика: які маніпуляції були помітні в херсонських медіа минулого тижня

Джинса, тролейбуси, проросійська риторика: які маніпуляції були помітні в херсонських медіа минулого тижня
8 июня

35 маніпулятивних медіаповідомлень виявили аналітики проєкту Infocrime із 1512 матеріалів, опублікованих у херсонських ЗМІ, які беруть участь у щотижневому моніторингу.

Переважна більшість маніпуляцій - це матеріали з ознаками замовності. Всього ми зафіксували 26 таких повідомлень.

13 із них - комерційна джинса на місцевих сайтах про супермаркети, магазини техніки, нові рекламні білборди, побутову техніку тощо.

Ще стільки ж текстів можна вважати прихованою політичною рекламою від місцевих депутатів і громадських діячів, які зі сторінок медіа вітали з Днем захисту дітей, роздавали їм подарунки, розповідали про свою підтримку громад.

Про кілька тем, які варті особливої уваги, розповідаємо далі.

Тролейбуси

Топ-темою минулого тижня у херсонських медіа стала закупівля тролейбусів для комунального підприємства «Херсонелектротранс» за кошти Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР).

Тема обговорюється уже другий тиждень. А приводом для неї став пост міського голови Ігоря Колихаєва у Фейсбуці, де він заявив, що йому не подобаються умови договору з ЄБРР.

Також мер зманіпулював, говорячи, що «эта покупка потянет за собой замену ВСЕХ электролиний, столбов и прочих сопутствующих элементов. И всё это ляжет на бюджет города». У попередньому дайджесті ми детально пояснили, чому це маніпуляція.

Цікавий матеріал про маніпуляції мера також опублікували журналісти видання «Вгору», які вже кілька років поспіль слідкують за темою громадського транспорту в Херсоні.

Однак деякі медіа публікували й іншу думку, яку після резонансу почали просувати у команді мера. Спочатку ситуацію детальніше прокоментував в. о. заступника міського голови Юрій Стельмашенко на своїй сторінці у Фейсбуці. За його словами, громадськість не зовсім правильно інтерпретувала слова Колихаєва і «від кредиту ніхто не відмовляється». Натомість міська влада, пише Стельмашенко, звернулася до ЄБРР з питанням щодо можливості «перегляду предмета закупівлі, а саме закупки електробусів».

Це маніпуляція, бо змінити предмет закупівлі вже після проведення тендерної процедури - неможливо чисто юридично. Наразі, на сторінці закупівлі, на сайті ЄБРР вказало, що прийом заявок сплив.

Пізніше сайт Кавун.City, який має договір на «висвітлення діяльності виконавчого комітету Херсонської міської ради», поширив «партнерський матеріал» - статтю з газети Гривна, у якій Колихаєв уже говорить, що «тролейбусам однозначно - бути». Цей же матеріал опублікований на сайті міської ради.

У виданні «Херсонщина за день» взагалі заявили, що «Мэр Колыхаев отказался от кредита ЕБРР, потому что там нет откатов», поставивши думку ексдепутата Херсонськох міськради Дмитра Ільченка у заголовок. Але якихось доказів ні депутат, ні редакція не наводять.

Треба додати, що тендер, який проводить ЄБРР, відбувається на власному майданчику банку, готують всі документи та розглядають пропозиції теж у банку. Тож, заяви про "відкати" для міської влади - маніпуляція.

Станом на 6.06.2021 на сайті ЄБРР зазначено, що за тендерною пропозицією на закупівлю тролейбусів для Херсона пропозиції від постачальників уже не приймаються.

Верховна Рада і «героїзація» нацистів

Сайт «Надднепрянка», який систематично просуває проросійську риторику в інформаційному просторі Херсона, цього разу відзначився маніпулятивним заголовком «Верховная Рада за героизацию нацистов» в матеріалі про те, що український парламент не підтримав законопроєкт депутата від «Слуги народу» Максима Бужанського.

Йдеться про проєкт закону 2797 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання героїзації військових злочинців та легалізації нацизму», який Верховна Рада України відхилила 3 червня цього року.

За ухвалення проєкту в першому читанні проголосували 155 народних депутатів при мінімально необхідних 226.

У матеріалі «Надднепрянки» як факт подається судження автора про те, що Верховна Рада підтримує героїзацію нацистів. Хоча жодних доказів, окрім невдоволеного коментаря Бужанського, в тексті не наведено.

Нагадаємо, в Україні діє закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», який чітко забороняє будь-яку пропаганду символіки комуністичного та нацистського режимів.

Моніторинг охоплює 12 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Мій Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Херсон нет, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Надднепрянка, Кавун.City, Новости Херсонщины), 3 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс, UA: Херсон), Facebook-сторінки міського голови Херсона, голови Херсонської ОДА та голови Херсонської обласної ради. А також низку анонімних каналів у Telegram.

Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

 

Теги: info crime
Новости по теме
Комментарии (0)

Новости