Флагшток, громадський транспорт, оманливі заголовки: які теми стали приводами для маніпуляцій у херсонських медіа

Флагшток, громадський транспорт, оманливі заголовки: які теми стали приводами для маніпуляцій у херсонських медіа
25 августа

 

 

 

 

Минулого тижня аналітики проєкту Infocrime виявили 46 публікацій з різними ознаками маніпуляцій. Всього ж у період з 16 по 20 серпня ми проаналізували 1670 матеріалів.

Поряд із джинсою від політиків та традиційно немаркованими матеріалами від комерційних організацій, ми виявили низку матеріалів на суспільно важливі теми. Про них - далі у дайджесті.

Падіння флагштока

Минулого тижня новина про падіння 70-метрового флагштока, який встановлювали до Дня Національного прапора у Херсоні, стала однією з топових і поширилася у багатьох всеукраїнських медіа.

Першим про інцидент повідомив ексдепутат Херсонської міської ради Віталій Богданов. А його публікацію у фейсбуці передрукували медіа.

У своєму пості Богданов стверджував, що флагшток коштував «миллион бюджетных гривен». Медіа не перевірили цю інформацію і подали її в «чистому» вигляді. На цей гачок потрапили «Херсон онлайн» та «Херсон week».

Втім, пізніше чиновники з Херсонської ОДА заявили, що на флагшток взагалі не витрачали бюджетні кошти, а весь проєкт обійшовся приблизно у 10 млн гривень.

Маніпуляції в заголовку

Медіа продовжують періодично використовувати популярний спосіб маніпуляції у заголовках. У попередньому дайджесті ми описували кілька прикладів таких маніпуляцій, але і цього разу маємо характерний приклад.

Сайт «Херсон онлайн» опублікував передрук із видання Today.ua під назвою «Monobank хотят продать за миллиард долларов: Гороховский назвал потенциальных покупателей», використавши той самий заголовок, що і в оригінальній публікації.


Джерелом новини став пост у Фейсбуці засновника Монобанку Олега Гороховського. Останній чітко заявив, що «Украинский Монобанк уже стоит более одного миллиарда долларов и не продается».

Тоді як медіа трансформували зміст цієї заяви в заголовку, з якого у читача може скластися враження, що банк, який уже обслуговує понад 4 млн клієнтів, збираються продати.

Херсонське медіа зманіпулювало на темі затримання херсонця контррозвідкою

Видання «Херсонщина за день» опублікувало матеріал про затримання контррозвідкою СБУ херсонця за підозрою у державній зраді.

По перше, журналісти стверджують, що чоловіка затримали за підозрою у шпигунстві, тоді як СБУ повідомило, що колишнього військового підозрюють у іншому злочині - державній зраді. А це різні статті ККУ з різними кваліфікаціями.

Окрім цього, журналісти, називаючи прізвище затриманого (стало відоме місцевим медіа за декілька годин після затримання), вказали, що «затриманий очолював партію ветеранів Афганістану».

Насправді, «Партію ветеранів Афганістану» очолює Сергій Червонописький, якого ніхто не затримував. А Борис Мухригін, про якого пишуть журналісти, очолює Херсонську обласну організацію «Партії ветеранів Афганістану».

Додамо, що в Україні діє презумпція невинуватості, а отже, жодна людина не може вважатись винною до того, як у силу вступить обвинувальний вирок суду.

Посадовці і транспорт

Минулого тижня херсонські посадовці двічі зманіпулювали на темі громадського транспорта, продовжуючи пояснювати підняття тарифів на проїзд без проведення громадських слухань.

Так, профільний в.о. заступника міського голови Юрій Стельмашенко, пояснюючи журналістам причини підвищення тарифів на проїзд у громадському транспорті, заявив, що «підняття тарифу дасть змогу зменшити суму дотації та використовувати кошти на інші соціально важливі потреби». Він додав, що у 2021 році, з міського бюджету КП «Херсонелектротранс» отримало 72 млн. гривень дотацій.

Насправді, підвищення тарифів, якщо йти за логікою Стельмашенка, збільшить витрати з бюджету, адже в нього закладають не якусь сталу цифру на підтримку комунального підприємства, а оплату за кожного перевезеного пасажира-пільговика.

Отже, за логікою, видатки на компенсацію проїзду з міського бюджету будуть тільки збільшуватися.

До того ж, Стельмашенко зманіпулював, назвавши суму компенсацій. За його словами, минулого року на це витратили 72 млн. гривень з міського бюджету, тоді як у річному звіті підприємства вказано, що отримали 68 млн. грн.

У матеріалі сайту «Новини Херсона» про зустріч чиновників із мітингувальниками, які протестували проти нових тарифів, журналісти навели цитату керуючого справами Херсонської міської ради Максима Кондратенка, який заявив, що міським головою «зaрaз вeдуться пeрeмовини про придбaння щe 30 aвтобусів і 50 тролeйбусів».

Але щодо тролейбусів ця теза не відповідає дійсності, адже перемовини і навіть тендер на придбання нових тролейбусів за кошти ЄБРР вже проведено і очікується підписання цього договору.

Моніторинг охоплює 13 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Херсон нет, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Херсон week, Надднепрянка, Кавун.City, Новости Херсонщины, Типичный Херсон), 3 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс, UA: Херсон), Facebook-сторінки міського голови Херсона, голови Херсонської ОДА та голови Херсонської обласної ради.

Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

 

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости