Вибори в Херсоні: реванш «синіх» на фоні провалу «слуг» і майданних партій

Вибори в Херсоні: реванш «синіх» на фоні провалу «слуг» і майданних партій
29 октября 2020 года.

Мабуть, із слів в заголовку слід розпочати текст, описуючи виборчу кампанію 2020 у Херсоні. Розчарування поки ще чинною, але вже минулою владою. Розчарування «зеленою» магією реформаторів і діджиталізаторів. Розчарування відсутністю потужної авторитетної команди, яка б чітко артикулювала проукраїнські наративи і водночас розумілася на міському господарстві. Маргіналізація майданних партій.

Усе це в підсумку призвело до народження місцевого політичного проєкту «Нам тут жити», який організував і очолив народний депутат від 184 округу Херсонщини Ігор Колихаєв. А також до реваншу «синіх» господарників, які з великими відсотками заходять фактично в усі ради області. І не тільки в складі ОПЗЖ. Адже у другому турі виборів міського голови Херсона змагатиметься Колихаєв та колишній очільник міста (у 2002-2012 роках), колишній нардеп від Партії регіонів Володимир Сальдо, який на ці вибори йшов із однойменним блоком.

В той же час, «Слуга народу», маючи велику підтримку на старті кампанії, фактично провалила вибори в Херсоні. «Зелена» команда пройшла феноменальний шлях від кулуарної «роздачі» портфелів навесні - до боротьби свого кандидата Юрія Кирилова за четверте (!) місце в мерських перегонах. Разом з тим, у містах Каховка і Нова Каховка кандидати від «Слуги народу» стануть мерами і заведуть свої фракції. Щоправда, це заслуга місцевих еліт та домовленостей, а не віри в «зепартію».

вибори

Говорячи про перебіг кампанії у Херсоні, важко знайти щось настільки неординарне, що заслуговує окремої уваги. Були традиційні підкупи: лавки, маски, антисептики і навіть кавуни! Були матеріали з ознаками чорного піару: в соцмережах і в онлайн-ЗМІ. Були кандидати-двійники, маніпулятивна соціологія і надзвичайно велика кількість джинси в медіа.

Увагу виборців привертали парком динозаврів, концертами, суботниками, традиційною агітаційною продукцією в палатках і на білбордах. Головні кандидати на посаду міського голови - Ігор Колихаєв і Володимир Сальдо - зосередили увагу на темі благоустрою та інфраструктури. Власне, рівень політичної дискусії не піднімався вище «прибордюрного сміття» у прямому і переносному смислах. Чинна влада зробила для цього все: місто дуже погано прибирають, є постійні проблеми з громадським транспортом, зони відпочинку майже не відновлювались, а дороги хоч і ремонтували місцями, та все одно навіть центральні вулиці мають сумний вигляд, а старий центр з історичними фасадами взагалі занепадає.

СОЦІОЛОГІЯ

Різні кандидати і партії протягом кампанії вдавалися до маніпулятивних, а то й узагалі вигаданих рейтингів неіснуючих соціологічних досліджень від фейкових організацій. Про це неодноразово писали представники ОПОРИ та фактчекінгового проєкту Infocrime, який викривав передвиборчі маніпуляції в Херсоні.

Переважно такі «рейтинги» показували значну підтримку політиків, подолання п'ятивідсоткового бар'єру, впевнене лідерство тощо. Маніпулятивну соціологію помічали на користь Володимира Сальдо, Михайла Опанащенка (ОПЗЖ), Руслана Рубана (Партія Зелених України), партії УДАР, «Партії Шарія».

Цікаво, що у Херсоні було проведено лише одне оприлюднене соціологічне дослідження відомою організацією - Соціологічною групою «Рейтинг». І хоча воно датоване серединою вересня, його результати виявились доволі точними, якщо говорити про дані, які ми отримуємо під час паралельного підрахунку голосів різних партійних штабів.

ДЖИНСА І ЧОРНИЙ ПІАР

Матеріалів з ознаками прихованої політичної реклами завжди багато напередодні виборів. От і цього разу можна говорити про хороший «врожай» для місцевих онлайн-медіа. Ставили все і про всіх.

Уже згадуваний проєкт Infocrime фіксував у різні періоди приблизно 90% джинси серед усіх маніпулятивних матеріалів, які були виявлені в 10 популярних онлайн-медіа Херсона. Інші маніпуляції були пов'язані з прихованою комерційною рекламою, а також фіксували кілька фейків та проросійських наративів про «катастрофу» в Криму через відсутність води та «зовнішнє управління» Україною з Заходу.

Найбільше джинсували Ігор Колихаєв, Володимир Сальдо, Юрій Кирилов, Василь Федін, кандидати від партій УДАР, ОПЗЖ, «Нам тут жити», «Слуга народу». Деякі телеканали повністю працювали під одного кандидата і його партію. Наприклад, телеканал «Херсон плюс» висвітлював кожен крок Колихаєва та команди «Нам тут жити».

Матеріали з ознаками чорного піару найчастіше стосувалися все тих же кандидатів: Сальдо, Кирилов, Колихаєв. Загальновідомі факти, перемішані з вигадками, емоційними судженнями та напівправдою, поширювалися і рекламувалися в соцмережах через сторінки-одноденки та онлайн-медіа.

выборы в херсоне

РЕЗУЛЬТАТИ

Офіційних даних на момент підготовки цього матеріалу поки немає. Триває підрахунок у комісіях. Однак партійні штаби ведуть паралельний підрахунок голосів. Місцеві медіа публікують ці цифри. Найімовірніше, вони є близькими до реальних і показують загальну картинку. Явка виборців у Херсоні - 29%, в області - 32%. Це одні з найнижчих показників по країні.

Так, на виборах херсонського міського голови у першому турі переміг Ігор Колихаєв з результатом приблизно 32%. На другому місці - Володимир Сальдо - 17%. Вони позмагаються у другому турі. Михайло Опанащенко від ОПЗЖ на третьому місці - 13%, Юрій Кирилов від «Слуги народу» отримав підтримку на рівні 11%.

До речі, двійник Колихаєва набрав приблизно 3,5%. Це більше, ніж більшість реальних кандидатів.

віборі херсон

За результатами паралельного підрахунку 99% протоколів представниками партії «Нам тут жити», до Херсонської міської ради проходять партії «Нам тут жити» - 22,6%, ОПЗЖ - 14,1%, «Слуга народу» - 12,75%, «Блок Володимира Сальдо» - 11,5%, «Європейська солідарність» - 8,3%. Партія «Наш край» на грані потрапляння в міськраду з результатом у 4,8%. Приблизно такі ж дані наводять у штабах «Європейської солідарності» та ОПЗЖ, які також ведуть паралельний підрахунок.

За інформацією видання «МОСТ», як посилається на паралельний підрахунок голосів одного зі штабів, до Херсонської обласної ради проходять партії ОПЗЖ - 20,6%, «Нам тут жити» - 18%, «Слуга народу» - 15%, «Європейська солідарність» і «Наш край» - трохи більше 9% та «Батьківщина» - 7,6%.

Скадовським міським головою після кількарічної перерви стане Олександр Яковлєв від «Самопомочі». У Голій Пристані мером залишається Олександр Бабич від «Батьківщини». В Олешках переміг самовисуванець Євген Рищук. У Новій Каховці переміг чинний міський голова Володимир Коваленко, який балотувався від «Слуги народу». У Каховці теж лідирує представник від «Слуги народу» Віталій Немерець. У Генічеську - чинний голова Олександр Тулупов від ОПЗЖ.

Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон

 

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости