Сьогодні піде мова про маленькі сільські лікарні, які хочуть красти гроші, як великі столичні, і аж ніяк не менше.
14 серпня КНП “ВЕРХНЬОРОГАЧИЦЬКА ЦРЛ” оголосила про намір придбати системи рентгенівської діагностичної пересувної цифрової, https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-08-14-005602-a
Але документацію виклала привласнену, що належить іншій лікарні, яка у свою чергу привласнила документацію в одному із Запорізьких медичних центрів (або їм цю документацію, можливо, готували майбутні постачальники).
Перша документація була не тільки повністю скопійована з іншої лікарні, що саме по собі викликає здивування, але й була складена повністю непрофесійно, адже вона стосувалась виключно стаціонарного рентген апарату, та аж ніяк не мобільного, що є повністю принципово різним обладнанням.
Це може свідчити тільки про те, що лікарня не має власних спеціалістів, та користується послугами певних “незалежних” консультантів, що не дивно для селища міського типу з населенням близько 5000 осіб.
Нам вдалося вияснити, що на цей момент виділення коштів Верхній Рогачик підійшов маючи наступні технічні умови: рентген виробництва СРСР 80-ого року виготовлення! Тобто кращого часу для того, щоб здійснити квантовий стрибок в технологіях і придбати як найякісніше обладнання за ці кошти і уявити важко.
Ми уважно стежили за перебігом подій, і вже 20.08.2020 технічне завдання було змінене на більш адекватне, так лікарня забажала отримати інше обладнання.
Передовий мобільний рентгенівський апарат, потужністю 32kW, автономний, тобто такий, що має запас ходу без постійного живлення, на інфрачервоному дистанційному керуванні, цифровий, оснащений одним із самих сучасних по характеристикам детекторам.
Нам вдалося відшукати подібне по характеристикам обладнання, з пропозицією
А також приклади цінової пропозиції, в яку безпосередньо ціну подібне обладнання може реалізовуватись в Україні:
https://prozorro.gov.ua/en/tender/UA-2019-04-24-000387-a – наприклад усього близько 1.2 мільйони гривень, що по курсу 24 грн/долар, може легко бути 1.6 мільйонів за нинішнім курсом в майже 28 грн/долар.
Звісно, останнім часом, ця система реалізується по 3 млн гривень, менше – не підходь,
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-04-13-002740-a
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-04-16-000627-a
Але, не про те мова. План у ЦРЛ Верхнього Рогачика був амбіційний, але не сюрреалістичний, і для того, щоб отримати якісне обладнання, варто було б спробувати, але вже 28.08.2020 в тендерну документацію вносяться дууууже цікаві зміни, таким чином, щоб зменшити технічні вимоги до предмету закупівлі в 4 рази!!!
Дивіться самі:
– Вимоги до максимальної потужності було зменшено до 8 кВт;
– Вимоги до автономності було прибрано, як і до дистанційного керування;
– Вимоги до цифрового детектора було зменшено до самих примітивних можливих параметрів властивих китайським виробникам;
– Були додані “стримуючі фактори” для того, щоб не дозволити прийняти участь випадковим постачальникам, а саме наявність у учасника додаткової “ліцензії на виробництво рентгенівського обладнання”, що мають виключно “місцеві” виробники, та не мають зарубіжні.
Після звернення за публічними контактними номерами, що були опубліковані в тендерній документації, нам вдалося вияснити наступну інформацію, дослівно:
“після відпустки, що тривала близько 50 календарних днів, директор лікарні, пані Кулик Олена Володимирівна, екстрено повернулась та негайно наказала змінити умови тендерної документації на вищезазначені, нібито “знайшла постачальника”.
Нам вдалося вияснити характеристики обладнання, що проходить під зазначені параметри:
https://med-mm.com/komplekc-rentgenovckii-diagnocticheckii-krd-50-v-modifikacii-krd-indiagraf-02-palatnii-do-8-kvt.html
Як Ви можете переконатись, навіть комерційна роздрібна ціна, з націнкою постачальника (не менше ніж 20%) становить 440 тис грн. Цей апарат не містить цифрового детектору, самі простіші з яких коштують близько 200 тис грн. Таким чином, загальна вартість апарату складає близько 700 тис грн максимум. При цьому, звісно ж бюджет Верхнього Рогачика лишився незмінним, не дивлячись на радикальні зміни в технічній документації, і складає 1 600 000 грн.
Після таких заяв, нам дуже закортіло поспілкуватись з пані Кулик, і наш колега зателефонував до Верхнього Рогачика, щоб особисто дізнатися про мотиви таких дій (а саме: створення сприятливих умов для того, щоб придбати обладнання вартістю 700 тис гривень за 1.6 мільйони, штучне заниження технічних характеристик до абсолютного мінімуму).
Що нам вдалося почути особисто від пані Кулик:
– “Ніхто не хоче поставляти хороше обладнання у Верхній Рогачик” (хоча як у цьому можна було переконатися, якщо це перший тендер за останні 40 років?)
– “Всі постачальники кажуть одне і те саме”
– “я нічого в цьому не розумію, тому буду питати своїх консультантів”
– “я хочу гарантію 10 років” (тому в тендерній документації було прописано лише 18 міс)
– “я хочу місцевого виробника, тому що зарубіжне обладнання ненадійне і ми не зможемо його ремонтувати”.
На головне запитання – чому характеристики були занижені вчетверо, хоча б і для місцевого виробника можна було б встановити нормальні показники – відповіді не було.
Звісно ніяких змін з 28.08.2020 не відбулось, і 07.09.2020, пройшов “аукціон”, де вийшло 2 учасники, що робили ілюзію торгів
https://auction.openprocurement.org/tenders/d018ce4c4a1e47a39324cd75070467c2, один з них, запланований на поразку вийшов під самісінький бюджет, та навіть не робив жодної спроби реально запропонувати більш низьку ціну – це компанія ТОВ МираМед. В документації Мирамед немає половини з тих документів, що вимагались, ані інструкції чи паспорту на те обладнання, що пропонується, ані ліцензії виробника.
Звісно цей учасник лише щоб виграв ТОВ “ІНДІС”.
Вже з відомим Вам от таким рентгеном,
https://med-mm.com/komplekc-rentgenovckii-diagnocticheckii-krd-50-v-modifikacii-krd-indiagraf-02-palatnii-do-8-kvt.html
все добре, тільки но ціна переможця складає 1,594,300 гривень!
Таким чином, ми можемо підозрювати місцевих посадових осіб у сприянні та втіленні в життя схеми по розкраданню та нецільовому використанню бюджетних коштів, за якої не тільки обладнання вартістю 700 тис гривень буде куплено більш ніж у два рази дорожче, за 1.594 млн, так і невелике місто ще на десятки років залишиться без якісного сучасного медичного обладнання, яке воно могло б отримати за умови чесної конкурентної боротьби.