Рух ЧЕСНО в рамках кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! провів моніторинг відкритості судових засідань апеляційних обласних судів України на предмет дотримання права на доступ до них та здійснення фото/відео фіксації засідань.
Протягом жовтня-листопада 2017 року регіональні координатори кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! моніторили засідання апеляційних судів у 23 областях України. Загалом було промоніторено 315 засідань. Всього у 3% випадків активістам було відмовлено у фото/відео зйомці частково по причині заяв з боку сторін процесу.
У результаті моніторингу судді Апеляційного суду Херсонської області 1 раз заборонили проведення зйомки, 1 раз робили зауваження щодо проведення зйомок, а також 1 раз упереджено ставилися до вільних слухачів, а саме до регіональних координаторів ЧЕСНО. Фільтруй суд!. Всього було промоніторено 16 засідань та 27 суддів Апеляційного суду Херсонської області.
Нагадаємо, що відповідно до чинного законодавства будь-який громадянин України має право не лише бути присутнім при розгляді судової справи, але й фіксувати хід судового засідання. Згідно з ч.4 ст. 11 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”: “Особи, присутні в залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду”.
ЧЕСНО. Фільтруй суд! – довгострокова кампанія громадського контролю, спрямована на активізацію суспільства задля очищення суддівських лав від недоброчесних суддів та утвердження справедливого суду в Україні.
ЧЕСНО. Фільтруй суд! організував всеукраїнську мережу регіональних координаторів у кожній області України, яка проводить моніторинг діяльності місцевих суддів та судів, а також на місцях збирає інформацію про суддів. Також ЧЕСНО.Фільтруй суд! запустив унікальну базу профайлів суддів України. Наразі у базі міститься інформація про понад 500 суддів, планується формування профайлів про кожного працюючого суддю країни.