Російські наративи, транспорт, справа Гандзюк: минулого тижня херсонські медіа поширили низку маніпуляцій

Російські наративи, транспорт, справа Гандзюк: минулого тижня херсонські медіа поширили низку маніпуляцій
08 / 09 / 2021

Другий тиждень поспіль аналітики проєкту Infocrime фіксують зростання кількості маніпулятивних матеріалів у херсонському медіапросторі.

Так, у період моніторингу із 30 серпня по 3 вересня, ми виявили 77 повідомлень, які так чи інакше вводять читачів в оману.

На фоні традиційної комерційної і політичної джинси ми фіксуємо зростання проросійських наративів у деяких херсонських медіа уже кілька тижнів поспіль.

Окремо варто виділити і очевидні маніпуляції на резонансній справі Катерини Гандзюк, про яку місцеві видання періодично поширюють маніпулятивні тексти переважно від адвокатів підозрюваних.

Поряд із ними бачимо і просто непрофесійність деяких авторів, яка призводить до неточностей, неповноти, а отже до маніпуляцій у змісті новин.

Медведчук і російські наративи

Сайт Kherson.life опублікував кілька маніпулятивних текстів, у яких транслюється проросійська риторика та низка антиукраїнських наративів.

У тексті «"Новый Майдан Украина может не пережить": Медведчук призвал Зеленского одуматься» автори поширюють думки лідера політичної партії «Опозиційна платформа - За життя» Віктора Медведчука, який наразі підозрюється СБУ у держзраді.

В основі тез Медведчука - давній російський наратив про «крах» України: економічний і соціальний.

«После второго Майдана мы фактически угробили экономику, социальную сферу, и через 7 лет после событий второго Майдана мы далеки, чтоб выйти на уровень 2013 года и в плане экономического развития и в социальной сфере. Если мы не восстановим построения разновекторной экономики с учетом моста между Европой и Россией, восстановление экономики и экономических отношений с Россией, с другими странами, в первую очередь со странами Тихоокеанского, азиатского региона, то еще один Майдан страна может и не пережить», - передає позицію Медведчука Kherson.life.

Далі починається класична маніпуляція великими цифрами, які даються без порівняння, без контексту і пояснень.

Наприклад, Медведчук заявляє, що «в среднем за последние годы выросли на 875%, на 1300% выросла стоимость газа, по сравнению с 2014 годом для населения. Минимальная пенсия и прожиточный минимум упали на 50%, цены на продукты питания и товары потребления выросли на 270-300%, значит, так будет продолжаться».

Звернемося до статистики на сайті «Слово і діло», сформованої на основі даних порталу minfin.com.ua та інших відкритих джерел. Ми бачимо, що тарифи на деякі (не на всі) комунальні послуги дійсно виросли в рази. Однак разом із ними виросла й середня заробітна плата, а, отже, і спроможність населення сплачувати за ці послуги. Крім того, в Україні діє система субсидій для малозабезпечених громадян, яким держава частково виплачує кошти для оплати тарифів.

Наприклад, з 2014 року ціна на газ для населення виросла з 1.09 грн до 6.99 грн у 2021 році. Тобто майже в сім разів, а не на 1300% як зазначає Медведчук.

Разом з тим, у липні 2014 році середньомісячна заробітна плата в Україні становила 3537 грн, а станом на липень 2021 року вона становить 14 345 грн.

В іншому матеріалі, який поширив сайт Kherson.life минулого тижня, цитують відомого своєю проросійською позицією політичного коментатора Михайла Погребинського.

Останній коментував для видання Украина.ру. статтю Віктора Медведчука «Какой может быть Украина? Какой быть Украине?». Традиційно для себе Погребинський не згадує про причини конфлікту між Україною і Росією - збройну агресію РФ та окупацію українських територій.

Натомість, він вважає, що «Украина может сохраниться в формате "анти-Россия", но с меньшей территорией». Тому Погребинський, реагуючи на думки Медведчука, переконаний, що «для того чтобы вывести Украину из кризиса, нужно реализовать идеи федерализма, соблюдать права человека, профессиональный государственный менеджмент и отказ от дикой и невыгодной для большинства населения Украины привычки искать во всем повод противостоять России».

І в цьому абзаці ми бачимо ще один російський наратив про федералізацію України, який роками безуспішно просував Медведчук через свою організацію «Украинский выбор».

Транспортні маніпуляції

На минулому тижні херсонські медіа продовжили у своїх матеріалах маніпулювати на болючій для мешканців обласного центру темі громадського транспорту. Але, після кількатижневих маніпуляцій на темі підвищення тарифів на проїзд, медіа переключилися на інші підтеми.

Сайт kherson.net.ua опублікував матеріал «Унизила при всех: в Херсоне произошел конфликт между кондуктором троллейбуса и многодетной семьей», в якому без посилання на джерела чи коментарі учасників чи очевидців, переказали історію про конфліктну поїздку у тролейбусі багатодітної родини.У незбалансованому матеріалі автори так і не повідомили, чи потрібно було дорослим, що супроводжували дітей, платити за проїзд. Замість цього, у новині надали думки неназваних коментаторів і залишили читачу вибір самому вирішувати, хто правий.

Насправді, кондуктор, що вимагав оплатити проїзд у батьків багатодітної родини, був цілком правий. Пункт 4 частини шостої статті 13 Закону України «Про охорону дитинства» каже, що пільги мають тільки діти з багатодітних родин. Відповідно, батьки мають оплачувати проїзд.

Цей же сайт розповсюдив інформацію, що начальниця Управління транспорту Марина Віркун надала через ЗМІ та соцмережі херонцям неіснуючу електронну адресу [email protected].

У новині журналісти послалися на допис людини у соцмережі. Той, у свою чергу, опублікував скріншот з неназваного сервісу перевірки дійсності е-мейлів.

Нібито, наданої адреси не існує.

Хоча, це неправда. Цю адресу управління використовує вже багато років для офіційного листування. Вона міститься на бланках, і з неї отримують листи. В тому числі, такі листи є у поштовій скриньці МОСТа.

Отже, ця новина - класична маніпуляція, замішана на неповноті інформації та відсутності фактчекінга.

«Тиск на свідків» у справі Мангера

Сайт «Херсонщина за день» опублікувала новину «Суд признал: Против Мангера давали ложные показания». Його матеріал переставив також і сайт «Херсон.нет».

У назві новини міститься маніпуляція.

Адже вже у тексті читач дізнається, що суд не встановлював факту дачі неправдивих показань свідками.

Справа йде лише про те, що Шевченківський районний суд міста Києва зобов'язав Слідче управління Нацполіції Києва зареєструвати в ЄРДР відомості щодо тиску на свідків у справі Владислава Мангера за заявою його адвоката Олександра Шадріна.

Суд ухвалив відповідне рішення, спираючись на ст. 214 КПК України, за яким прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування. Згідно зі ст. 4 цієї ж статті відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Це жодним чином не підтверджує існування самого факту тиску на свідків.

Отже, назва статті містить маніпуляцію і вводить читача в оману.

Моніторинг охоплює 14 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Херсон нет, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Херсон week, Надднепрянка, Кавун.City, Новости Херсонщины, Типичный Херсон, Kherson.life), 3 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс, UA: Херсон), Facebook-сторінки міського голови Херсона, голови Херсонської ОДА та голови Херсонської обласної ради.

Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

 

Теги: infocrime
Новости по теме
Комментарии (0)

Новости