29 і 30 листопада у Херсоні пройде два виїзних засідання тимчасової слідчої комісії (ТСК) Верховної Ради України для проведення розслідування відомостей щодо нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів. Засідання відбудеться у малому залі Херсонської міської ради. Початок о 17:00.
Нагадаємо – попереднє засідання ТСК відбулося 15 листопада у Києві.
У цей день окрім публічної частини відбулось заслуховування за зачиненими дверима представників правоохоронних структур, повідомляє Інсайдер.
Одразу кілька джерел, знайомих з ходом цього засідання розповіли Інсайдеру, про що йшла мова на закритому засіданні. Утім, всі вони підкреслили, що учасники підписали розписки про нерозголошення даних слідства і в розмові з журналістами таких даних і справді не розголошували.
Водночас, за їх словами, вони і не могли би цього зробити, тому що усі питання, які хоча б віддалено стосувались таємниці слідства, залишались без відповіді правоохоронців навіть на закритій частині засідання комісії.
Першим свідчення давав представник від Служби безпеки України – керівник Слідчого управління Григорій Остафійчук. Перед тим, як відповідати на питання, він побажав, аби представники інших силових структур (переважно Нацполіції) покинули приміщення. На першій частині закритого засідання таким чином залишився лише Остафійчук та процесуальний керівник.
У деяких присутніх склалось враження, що представник СБУ натякав на причетність до злочину когось з присутніх (запрошених) на засідання комісії.
Представнику СБУ також закидали, що слідчі дії, які зараз відбуваються у справі – обшуки та тимчасові доступи зокрема, – нівелюються, оскільки інформація про них нібито стає заздалегідь відома можливим фігурантам. За словами джерел, Остафійчк у відповідь пояснював, що інформацію про підготовку слідчих дій важко приховати всередині структури.
“Слідство не буде ефективним, якщо так далі буде тривати. Там же прохідний двір. Деякі фігуранти встигли все приховати до обшуку. У одного з них нічого не знайшли і він ходить всім хвалиться, що з нього – як з гуся вода, бо був про все попереджений “, – переконаний один з учасників комісії.
Водночас, комісії стало відомо про те, що Генпрокуратура надіслала лист до СБУ, який стосувався можливої участі представників структури у ТСК.
“Загальний посил полягав у тому, що ТСК немає повноважень, і якщо члени ТСК когось кудись викликатимуть і щось питатимуть, то таким діям, мовляв, буде даватись правова оцінка. Між рядків читався заклик ігнорувати ТСК і не надавати їй даних, хоча звісно формально цього не було написано”, – розповідає одне з джерел.
Загалом, кажуть у комісії, що стосується рядових виконавців, то слідство, проведене Нацполіцією (вже після історії з Новіковим), у СБУ оцінили позитивно і як достатньо грунтовне. Однак, кажуть джерела, що стосується розслідування ролей, зв’язків, особливо з можливими посередниками та замовниками, то у поліції недопрацювали. “Представник СБУ вжив слово “халатно” для оцінки цієї частини слідства”, – кажуть джерела.
Загалом у слідства СБУ станом на 15 листопада було 12 версій, три з яких – основні. Справу від Нацполіції вони отримали вже 5 листопада, наступного дня після смерті Каті Гандзюк. І одразу об’єднали її зі своєю.
На другій частині закритого засідання, де були присутні вже працівники Нацполіції, у начальника слідчого управління Миколи Вербицького спитали про обставини спілкування з Ігором Павловським (екс-помічник нардепа Миколи Паламарчука, зараз – один з підозрюваних у справі вбивства Каті Гандзюк, – Ред). Вербицький, за словами джерел, відповів, що Павловський звертався з проханням швидше відповідати на звернення народного депутата, помічником якого він був. Водночас, наголошується, що зустріч відбулась іще в травні, до нападу на Гандзюк.
У присутніх представників поліції Херсонщини також питали, чи правда, що херсонський поліцейський керівної посади К., напряму причетний до розслідування і розшуку підозрюваних у справі Каті Гандзюк, виявився при цьому кумом підозрюваного Торбіна.
“Вони не заперечили, але “заспокоїли”, що як тільки це з’ясували, то одразу перевели його працювати на іншу посаду, яка вже не мала стосунку до слідства”, – повідомили учасники комісії.
Логічно припустити, що кумівство з’ясувалось, коли підозру вже оголосили Торбіну і компанії. Це означає, що до цього, під час етапу слідства, коли вину намагались повісити на екс-підозрюваного Новікова, неостанньою фігурою слідства був кум теперішнього підозрюваного в організації вбивства Каті Гандзюк. Залишається відкритим питання роль К. у формуванні першої, “помилкової” (щоб не сказати “підставної”) версії з Новіковим.
На ТСК було також поставлено питання про те, аби отримати копії матеріалів службової перевірки по епізоду оголошення підозри і затримання Новікова, з якого згодом, під тиском даних журналістських розслідувань, підозру зняли і відпустили.
“Хто подавав клопотання в суд на його арешт, хто ініціював його затримання? Нам потрібно вияснити. Вони дійсно казали, що проводили таку перевірку, але нібито не знайшли жодних порушень. Один з членів комісії запропонував, аби комісія вивчила матеріали перевірки, аби дати свою оцінку”, – повідомило джерело.
Один з учасників комісії сказав, що про приблизну картину подій вже має уявлення, і також вважає, що цю ж картину бачать і правоохоронці, “але велике питання, чи будуть вони працювати по ній”, зазначив він.