Навчальний рік завершено, учні починають складати ЗНО, а згодом розпочнеться і вступна кампанія у “виші”.
До нового навчального року залишається не так багато часу як здається – всього три літні місяці. Які можна витратити з користю і забезпечити школи необхідними засобами індивідуального захисту – ЗІЗ, дезінфекторами тощо. Оскільки саме школи через замкнений простір та велике скупчення людей є територією швидкого поширення коронавірусу. Зважаючи на це, місцева влада має забезпечувати школи необхідними масками та дезінфікуючими засобами.
Ми вирішили перевірити, як на Херсонщині влада виконала своє домашнє завдання, та скільки коштів вона виділила на захист школярів обласного центру від коронавірусу у новому навчальному році. Адже саме від цього залежатиме чи повернуться учні за парти, чи будуть навчатись дистанційно.
Скільки минулоріч витратили на боротьбу з COVID в школах Херсона
Минулого року, як всім відомо, попри потребу Міністерства освіти і науки у майже 6 мільярдах гривень на забезпечення шкіл засобами індивідуального захисту, МОНу не виділили нічого. Пізніше уряд перерозподілив кошти Міносвіти з інших бюджетних програм та додав 539,5 мільйони гривень до субвенції на “Нову українську школу”. Було змінено також і порядок використання субвенції, куди додали речення, що дало можливість закуповувати ЗІЗ для шкіл.
Відповідно до порядку розподілу цієї субвенції Херсонській області виділили 14,8 мільйони гривень, з цієї суми 4,5 мільйони гривень було витрачено на місто Херсон. На ці кошти були закуплені засоби дезінфекції для аудиторій, шкіри та рук.
За інформацією Херсонської міської ради, ще 798 тисяч гривень було витрачено на забезпечення шкіл із міського бюджету. З цих коштів були закуплені захисні щитки (300 тис грн), дезінфекційні засоби (338 тис грн), рідке мило (126 тис грн) та захисні маски (34,5 тис грн).
Відповідно, загальна сума, витрачена у 2020 році на закупівлю засобів індивідуального захисту для шкіл, склала 5,3 мільйона гривень.
Скільки коштів виділили у 2021 році та скільки коштів потрібно?
Беручи до уваги наявність певного часу для підготовки до навчального року у 2021 році, влада Херсона мала можливість проаналізувати потреби та виділити необхідну кількість коштів на забезпечення шкіл.
У відповідь на запити StateWatch управління освіти Херсонської міської ради зазначило, що коштів з державного бюджету на забезпечення шкіл засобами індивідуального захисту у 2021 році не передбачено.
Незважаючи на відсутність державних коштів на забезпечення шкіл, міською владою Херсона кошти на ЗІЗ для шкіл також не було виділено. Також міська рада зазначила, що станом на кінець навчального року всі заклади загальної середньої освіти були забезпечені засобами індивідуального захисту на 100%.
Зважаючи на відсутність виділених на 2021 рік коштів, важливо зрозуміти, а скільки ж коштів потрібно для забезпечення шкіл хоча б на 1 навчальний місяць.
На основі інформації, наданої МОНом у вересні 2020 року, можна визначити потребу в коштах на безпеку дітей та вчителів у Херсоні.
Тоді МОН закладав 5,5 грн на одну маску, проте сума в 1 грн є більш ринковою на сьогодні ціною.
За інформацією управління освіти Херсонської міської ради, в місті нараховується 61 заклад загальної середньої освіти, два з них приватні.
У цих закладах навчається 35178 учнів та працює 2237 педпрацівників. Також у цих школах налічується 1717 аудиторій.
За розрахунком МОН, на кожного учня та педпрацівника потрібно 3 маски на день. Якщо за місяць діти в середньому вчаться 22 дні, для забезпечення учнів та педагогів Херсона масками потрібно 2,5 мільйони гривень на місяць.
У свою чергу, для забезпечення аудиторій антисептиками для рук було б потрібно ще 515 тисяч гривень на місяць.
Тобто з 01 вересня до кінця 2021 року на організацію навчального процесу в умовах пандемії владі Херсону потрібно додатково знайти приблизно 12 мільйонів гривень тільки на закупівлю масок та антисептиків.
Що робити?
Хоча вакцинація в Україні триває вже понад 3 місяці, її темпи залишаються низькими та такими, що не відповідають заявленим попередньо планам. Щеплення педпрацівників розпочалось в квітні з вакцинацією залучених до в організації зовнішнього незалежного оцінювання вакциною CoronaVac від Sinovac. Широка вакцинація освітян, за оновленою інформацією та планам МОЗ, розпочалось 31 травня після прибуття партії Comirnaty від Pfizer/Biontech. Для щеплення 189 тисяч працівників сфери освіти зарезервовано 378 тисяч доз препарату.
За умови впровадження плану МОЗ освітян вдасться провакцинувати у найближчі місяці. Отже, підготуватися до нового навчального року.
Вакцинація у поєднанні з мінімальними протиепідемічними заходами попередить поширення ковіду в школах та дозволить повноцінно повернутись школярам за парти.
Утім, з огляду на нинішню ситуацію з темпами вакцинації, втілити цей план буде важко. Варто брати до уваги також і ту інформацію, що станом на початок кампанії вакцинації педпрацівників вакциною Comirnaty лише третина освітян зареєструвались на добровільну вакцинацію від COVID-19.
Зважаючи на це, а також на відсутність закладених коштів на забезпечення шкіл у 2021 році, херсонській владі буде доцільно внести зміни до міського бюджету та закласти кошти на закупівлі засобів індивідуального захисту, дезінфекції рук та поверхонь для шкіл. Слід також передбачити можливість безкоштовних ПЛР-тестів для вчителів при появі перших ознак хвороби.
Задля зменшення витрат на ЗІЗ, управління освіти Херсонської міської ради може оголосити тендер на централізовану закупівлю товарів для шкіл.
Міська рада також може почати комунікаційну кампанію щодо необхідності вакцинації педпрацівників, щоб допомогти МОЗ у поширенні інформації про необхідність вакцинації від COVID-19.
Станіслав Шулімов, аналітик StateWatch
Аналітична стаття підготовлена StateWatch за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” у межах проекту “Громадський контроль над бюджетними витратами проти COVID-19”. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду “Відродження”