Маніпуляції в заголовках, комерційна джинса і вигадки про журналіста: яким був інформаційний простір Херсона минулого тижня

Маніпуляції в заголовках, комерційна джинса і вигадки про журналіста: яким був інформаційний простір Херсона минулого тижня
25 мая


Уже протягом першого тижня моніторингу (17 - 21 травня) аналітики проєкту INFOCRIME зафіксували низку маніпуляцій від місцевих медіа, проросійську риторику на деяких сайтах та непідтверджені дані про збитки морських портів Одеської області, які мають ознаки фейковості.

Із 1355 медіаповідомлень ми зафіксували 35 з ознаками маніпуляції. У порівнянні з передвиборчим періодом минулої осені, коли проходив перший етап проєкту, цей показник є значно нижчим. Тоді на таку кількість публікацій ми фіксували понад 200 маніпулятивних новин, переважна більшість із яких були політичною джинсою.

Нині медіа публікують значно менше матеріалів з ознаками замовності, хоча ми зафіксували низку текстів з ознаками комерційної, політичної та іміджевої джинси. Більшість маніпуляцій все ж таки стосуються діяльності місцевої влади.

Прийняти неприйняте рішення

Одразу 4 херсонських медіа, що входять до нашого моніторингу, опублікували матеріал під заголовком «З бюджeту Xepcoнa збiльшaть видaтки нa кaпiтaльний блaгoуcтpiй мicтa». В першому абзаці новини автори чітко пишуть, що «тaкe piшeння пpийняли cьoгoднi, 17 тpaвня нa зaciдaннi пocтiйнoї кoмiciї». Хоча відомо, що згідно з Законом «Про місцеве самоврядування в Україні», всі рішення депутатами приймаються виключно на сесії міської ради. В тексті ж мова йде про засідання однієї з депутатських комісій Херсонської міської ради, на якій розглянули пpoєкт piшeння «Пpo змiни дo бюджeту Xepcoнcькoї мicькoї тepитopiaльнoї гpoмaди нa 2021».

scrin

При цьому, на сайті міської ради цей матеріал має зовсім інший заголовок, але місцеві ЗМІ його замінили на маніпулятивний.


Отже, цей матеріал, написаний прессслужбою Херсонської міської ради (наразі такого структурного підрозділу у міськраді немає), і доповнений маніпулятивним заголовком, формує у читача уявлення про вже прийняте рішення за три дні до пленарного засідання міської ради.

До речі, це не єдиний випадок маніпуляції новинами від міської ради.

Благодійний благоустрій

21 травня на сторінках трьох ЗМІ, що потрапили до нашого моніторингу, вийшла публікація «Ігор Колихаєв об'єднує підприємців для допомоги Херсону». Один сайт навіть додав до цього заголовку «бізнес допомагає із благоустроєм».

kavun

У матеріалі, передрукованому з сайту міськради, йдеться про те, що на прохання мера компанія-забудовник взялася безкоштовно привести до ладу територію навколо недобудови у центрі Херсона. В компліментарному матеріалі є ознаки замовності, а журналісти навіть не спробували дізнатися, на яких умовах компанія надає ці послуги і які преференції за це отримає. Тим паче міська влада готується збирати кошти із забудовників, називаючи це «добровільними пожертвами».

Всі три сайти, що надрукували цю та попередню новину, отримують бюджетні кошти за висвітлення діяльності міської влади. Херсон онлайн нещодавно підписав договір та отримає 6 тис. гривень на рахунок ФОП Наталя Дорофєєва, Кавун.cіty на ФОП Євгенія Вірлич, а сайт Любимий Херсон на ТОВ «Інформаційне агентство «Улюблене місто».

Також ми фіксували декілька випадків, коли журналісти, не перевіряючи інформацію, не даючи фідбеку та вириваючи з контексту факти, публікували маніпуляції від політиків.

І знову "чорногорський пісок"

Такий випадок зафіксований із цитуванням думок ексдепутата міської ради Віталія Богданова. Після появи у ЗМІ копії проєкту рішення міської ради про скасування мораторію на завезення сміття на міський полігон твердих побутових відходів з інших населених пунктів, з'явилася маніпулятивна новина, пов'язана з цим проектом. Отримавши копію проєкту, ексдепутат Богданов заявив, що це дасть змогу завозити відходи від піскоструйної обробки, які були завезені у Херсон з Чорногорії.

Як відомо, ці відходи завозили у місто, дійсно для захоронення на звалищі, але після з'ясувння цих планів, всі роботи було заблоковано правоохоронцями.

За словами Богданова, зняття мораторію дасть змогу завезти ці відходи на звалище. Це маніпуляція, бо вже майже два роки діє рішення суду про арешт і заборону переміщення відходів з території Херсонського порту і про нього писали чи не всі ЗМІ регіону. І ніяке зняття мораторію міської ради не може скасувати заборону суду.

Ці маніпуляції - часто є спробою попіаритися у ЗМІ на гучній справі. На жаль, це спричиняє появу пліток, фейків та панічних чуток. Медіа мали б критично оцінювати сказане такими спікерами.


Навчання курсантів

Кілька херсонських видань поширили статтю Сергія Яновського з сайту газети «Новий день» з таким заголовком: «Теракт у навчальному закладі Херсона».


«Мешканці Північного мікрорайону обласного центру налякані: над будівлею Херсонського факультету Одеського державного університету внутрішніх справ знявся стовп диму, туди помчали одразу кілька машин екстрених служб. Та й було чого хвилюватися: сьогодні, 19 травня, до навчального закладу вдерлися терористи. Один з них на першому поверсі корпусу підірвав вибуховий пристрій - загинув сам, і постраждало п'ять курсантів», - так починає свій текст автор.

Лише з другого абзацу читач може дізнатися про те, що «насправді теракт був імітацією - частиною сценарію навчань». Ми вважаємо такі заголовки маніпулятивними, адже вони спотворюють основне повідомлення - про навчання. Це поширений клікбейтний прийом, який може вводити читачів в оману.

Вигадки про кореспондента «Депо»

Сайт «Надднепрянка», відомий своєю проросійською риторикою, опублікував новину про те, що херсонський журналіст, кореспондент видання «Депо» В`ячеслав Гусаков звинуватив військового комісара Херсонського гарнізону Олександра Зіньковського в підтримці російського наративу святкування 9 травня. І через це, нібито, Зіньковському може загрожувати звільнення.

zinkovsky


Напередодні Гусаков опублікував матеріал зі скріном з фейсбук-сторінки російського сайту РІА.Новини, де транслювали парад у Росії на 9 травня. Під ним - лайк Олександра Зіньковського.

Офіційної інформації про звільнення Зіньковського з роботи через цей лайк немає. Маніпулюють автори «Надднепрянки» і звичними для російської пропаганди акцентами на тому, що Facebook - американська соцмережа, а активісти - грантоїди.
Новина також містить недостовірну інформацію про те, що сам Гусаков ухилявся від призову, а також - оціночні судження щодо зовнішності дружини Гусакова.

«Я навіть не знаю, що тут коментувати. Цікаво тільки, звідки Олег Грушко, а наскільки я знаю, він автор на цьому сайті, має інформацію про те, хто та де служив чи не служив? Якщо вже на те пішло, я не отримував ніяких документів з військкомату, бо давно непридатний до військової служби за станом здоров'я», - прокоментував Гусаков аналітикам проєкту Infocrime у Херсоні.

Він також додав, що новина була взята з іншого ресурсу (Херсон Newscity), про що вказано у тексті.

newscity

 

Моніторинг охоплює 12 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Мій Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Херсон нет, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Надднепрянка, Кавун.City, Новости Херсонщины), 3 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс, UA: Херсон), Facebook-сторінки міського голови Херсона, голови Херсонської ОДА та голови Херсонської обласної ради. А також низку анонімних каналів у Telegram.

Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

 

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости