Ляпи Колихаєва, проєкти рішення замість рішень та картопля на окупованих територіях: найпомітніші маніпуляції у херсонських медіа

Ляпи Колихаєва, проєкти рішення замість рішень та картопля на окупованих територіях: найпомітніші маніпуляції у херсонських медіа
13 октября 2021 года.

Майже 6% оманливого контенту зафіксували аналітики проєкту Infocrime під час моніторингу херсонських ЗМІ та топ-посадовців у період з 4 по 8 жовтня.

Як і раніше, найбільше маніпуляцій – це політична та комерційна джинса. Місцеві видання, за винятком кількох сайтів, уперто не хочуть маркувати політичну рекламу та товари і послуги від замовників цих матеріалів. 

Серед політиків найчастіше рекламу замовляли кандидати у депутати на проміжних виборах до парламенту по 184 округу. Минулого тижня лідером серед замовників політичної джинси став Сергій Козир.

Водночас варто відзначити значне зменшення відверто проросійських наративів у херсонських медіа. Хоча замовні матеріали від піарників Медведчука, Рабіновича і Бойка все ще присутні. Такі тексти передусім публікує видання Kherson.life.

Про інші цікаві приклади розповідаємо далі у дайджесті. 

Відмова СБУ, якої ще не було

Минулого тижня херсонські медіа традиційно зманіпулювали, переплутавши рішення Херсонської міської ради та проєкт рішення, який опублікований на сайті ради. Так, сайт «Херсон онлайн» передрукував новину «Херсонский горсовет не согласует выделение земли для СБУ» з сайту Depo.Херсон, в якому стверджує, що «Управлінню Служби безпеки України в Херсонській області відмовили в дозволі на розробку проекту землеустрою».


Хоча, в оригінальному тексті мова йшла про проект рішення, який депутати Херсонської міської ради мають розглянути тільки наприкінці жовтня.

У третьому абзаці автори з Херсононлайн все ж таки пишуть про проект рішення, але ці дві частини новини взаємовиключні.

Нагадаємо, раніше херсонські медіа повідомляли про присвоєння звання Почесного громадянина Каховки Карлу Стурену ще до того, як це питання розглянули депутати.

Це розповсюдження помилка, коли журналісти плутають проєкти документів із прийнятим рішенням.

Колихаєв та опалювальний сезон 

Міський голова Херсона Ігор Колихаєв зробив заяву-доручення своїм підлеглим, у якій мимоволі міг ввести містян в оману.

Про це стало відомо з публікації на сайті мерії, яку без додаткових коментарів поширили сайти «Херсон онлайн» та «Любимый Херсон» під назвою «Тарифи на тепло та гарячу воду для населення не зростатимуть - міськрада Херсона».

Обговорюючи ситуацію з тарифами на газ та теплопостачання для населення, бюджетних установ та інших організацій, Колихаєв заявив: 

«Я звертаюся до керуючого заступника, директора департаменту: негайно розробити умови, завдяки яким люди цілими будинками зможуть відключитися від централізованого опалення, якщо вони того бажають. А такі вимоги у наших містян є! Не зволікайте, сесія відбудеться наприкінці цього місяця й ми вже маємо запропонувати херсонцям альтернативу. Місто втомилося бути вічним заручником опалювального сезону».

Річ у тім, що можливість відмовитися від централізованого опалення передбачена Законом України «Про житлово-комунальні послуги», який діє з 2019 року. 

Постановою Кабміну № 830 від 21 серпня 2019 року встановлено, що відключення споживачів від систем централізованого опалення здійснюється за рішенням співвласників багатоквартирного будинку, які в подальшому і визначають систему теплопостачання для свого будинку.

Детальніше про правила і перелік документів для цього процесу можна почитати тут.

Відтак, міський голова, скоріше не навмисно, а через незнання законодавства дав доручення своєму заступнику розробити якісь «умови», які вже розроблені та ще й у сфері, де рішення приймають центральні виконавчі органи влади, а не місцеве самоврядування. 

Картопля на окупованих територіях

Сайт «Херсон онлайн», передрукувавши новину про суттєве здорожчання картоплі в Україні, зманіпулював, показавши ціни в окупованому Донецьку. 

У заголовку автор вказав, що «Картофель в Украине подорожал до 44 грн / кг», а в тексті пишуть, що в більшості областей кілограм картоплі зараз коштує 7-8 грн. А далі йде мова про здорожчання в «Донецькій області, підконтрольній Росії». І хоча Донецьк, як і інші окуповані території Донбасу і Криму – це Україна, але порівнювати ціни на продовольство – некоректно. Адже за економічну та соціальну ситуацію на окупованих територіях відповідає окупант.

Окрім цього, автори застосували грубу маніпуляцію, яку у херсонських медіа ми зустрічаємо вперше. 

В одному з абзаців автор використав словосполучення «жителі окупованих територій і Криму», що є типовою маніпуляцією, якою користуються для того, щоб сформувати наратив, за яким Автономна Республіка Крим не окупована, на відміну від частини Донецької та Луганської областей. 

Моніторинг охоплює 14 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Український південь, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Херсон week, Надднепрянка, Кавун.City, Новости Херсонщины, Типичный Херсон, Kherson.life), 3 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс, UA: Херсон), Facebook-сторінки міського голови Херсона, голови Херсонської ОДА та голови Херсонської обласної ради. 

Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости