У 2021 році в Україні використовуватимуть нові кліматичні норми, які базуються на спостереженнях за період з 1991-го по 2020 рік. Їх переглядають кожні 30 років.
– Кліматичні норми у світі застосовують з першої половини ХХ століття, – розповідає докторка географічних наук Світлана Бойченко, провідна наукова співробітниця Інституту геофізики імені С. І. Субботіна НАНУ. – Для їх визначення беруть показники за 30 років (тому що на початку ХХ століття для узагальнення були дані лише за три десятиліття).
– Як змінився клімат в Україні за останні 30 років?
– Найбільше за останні 30 років потепліло в Чернігові і Києві – на 1,6 градуса, а найменше в Ужгороді – на 0,9 градуса, – каже Олена Доніч, начальниця відділу кліматології Центральної геофiзичної обсерваторiї. – За 30 літ наша столиця наче перемістилася на 400 кілометрів на південь. Це якщо порівняти кліматичні норми 1991 – 2020 років (січень-березень) у Києві та кліматичні норми 1961 – 1990 років (січень-березень) у Миколаєві та Херсоні.
Найбільше за останні 30 років потепліло в Чернігові і Києві, а найменше – в Ужгороді.
С. Бойченко:
– Та не все так однозначно. Тепер я працюю з даними півдня України (Миколаїв, Херсон, Запоріжжя, Одеса), які охоплюють період з кінця ХІХ століття й до 2019-го – близько 130 років. Загалом у цих регіонах спостерігається взимку потепління більше, ніж улітку. У літні місяці там на деяких метеостанціях фіксували навіть похолодання. Проте саме у період з 1991-го по 2019 рік спостерігається інтенсивніше потепління саме влітку. А, до прикладу, в січні – похолодання: у Миколаєві спостерігається тренд – зниження температури на 0,05 градуса за рік.
– Чому так відбувається?
– Через глобальне потепління. Ми входимо у той цикл, коли зими будуть холоднішими, ніж раніше. Є прогноз, що ця зима буде холоднішою за попередню. Таке можливо, якщо до нас прорвуться повітряні маси із південного сходу, північного заходу та з півночі. При глобальному потеплінні цей прорив меридіальних повітряних мас зазвичай приносить або сильні морози взимку, або аномально спекоті періоди влітку.
– Де можуть бути використані нові кліматичні норми?
Лідер гурту Rock-H готується до новосілля, майструє меблі і шкодує про цьогорічний неврожай
– Ці показники потрібні у різних галузях для планування, – розповідає Віра Балабух, заввідділу прикладної метеорології та кліматології УкрГМІ ДСНС та НАНУ. – До прикладу, їх використовують будівельники (при плануванні товщини стін, типу будматеріалів), комунальники, аграрії.