День голосування на Херсонщині. Порушення та результати паралельного підрахунку голосів ОПОРИ

День голосування на Херсонщині. Порушення та результати паралельного підрахунку голосів ОПОРИ
1 апреля 2019 года.

Чергові вибори Президента України 31 березня 2019 року відбулись у конкурентних умовах та з дотриманням базових стандартів справжніх виборів, а випадки порушення національного законодавства не стали критичною перешкодою для реалізації громадянами свого права обирати і бути обраними.

Протягом усього виборчого процесу спостерігачі ОПОРИ виявляли факти недотримання виборчого законодавства, які необхідно ще ефективно і політично неупереджено розслідувати. У низці випадків ці порушення мали загрозливий характер, а тому забезпечення принципу невідворотності покарання за виборчі злочини є першочерговим завданням держави. Але, як засвідчують попередні висновки спостереження ОПОРИ, виборчий процес та його результати відображають реальний розподіл електоральних позицій громадян України.

У день голосування та під час підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях порушення законодавства не мали масового характеру, які би були здатні суттєво вплинути на кінцеві результати волевиявлення громадян. У той же час ОПОРА закликає суб'єктів виборчого процесу сприяти розслідуванням правоохоронних органів та завершити усі розпочаті правові процедури доведення або спростування фактів порушення законодавства. Це важливо для попередження зловживань у майбутньому.

Явка у Херсонській області склала в середньому 57,65%, найвища зафіксована у 182-му виборчому окрузі - 60,18%, найменша у 186-му - 54,95%. За даними, отриманими в комісіях, більшість спеціальних виборчих дільниць демонструють явку на рівні 95-100%.

Результати паралельного підрахунку голосів

31 березня Громадянська мережа ОПОРА здійснювала паралельний підрахунок голосів виборців на основі репрезентативної для всієї України та статистично обґрунтованої вибірки. Базуючись на звітах від 1296 з 1304 спостерігачів, ОПОРА може заявити з 95% впевненістю - коли ЦВК оголосить остаточні результати Президентських виборів, вони можуть бути такими (1296 із 1304, 99,4% виборчих дільниць з 836047 голосів):

Кандидат

Результат

Похибка

Володимир Зеленський

30.1%

0.7%

Петро Порошенко  

15.7%

0.7%

Юлія Тимошенко

13.3%

0.4%

Юрій Бойко

11.5%

0.7%

Анатолій Гриценко

6.8%

0.4%

Ігор Смешко

5.9%

0.3%

Олег Ляшко

5.5%

0.3%

Олександр Вілкул

4.1%

0.3%

Юрій Тимошенко

0.6%

0.1%

Сума голосів за всіх інших кандидатів

5.1%

0.4%

Кількість недійсних бюлетенів

1.3%

0.1%

Станом на 20.00 районними підрозділами поліції було зареєстровано 44 заяви та повідомлення, пов'язані з порушенням виборчого законодавства. З них: 16 - відсутність громадян у списках виборців, 8 - розбіжність даних виборців у списках, 5 - пошкодження бюлетенів, 3 - незаконна агітація, 2 - фотографування бюлетенів та інші. В ході проведення перевірок в Генічеську був складений адміністративний протокол за дрібне хуліганство на виборчій дільниці. Також було відкрите кримінальне провадження за фактом пошкодження виборчої документації на одній із ДВК в смт Нижні Сірогози.

Очікуємо, що зареєстрованих заяв щодо порушень виборчого законодавства буде більше, тому що спостерігачі ОПОРИ окрім вказаних фактів ще викликали поліцію в місті Херсоні, Бериславі, Станіславі, Каховці.
На етапі проведення підготовчих засідань робота виборчих комісій була в цілому організована належним чином. Більшість ДВК на Херсонщині зібрались на ранкове засіданні та відкрилися вчасно - о 8.00. Винятком стала лише ДВК № 650781 в місті Херсоні, яка знаходиться у виправній колонії № 61, не відкрилася вчасно, тому що на ранкове засідання не прийшов її голова.
Проблемна ситуація склалася на ДВК № 650386, що знаходиться в селі Нижні Сірогози на Херсонщині (185-ий округ). Там було зіпсовано штампом «Вибув» 1293 бюлетені, і додаткові бюлетені не доставити у відповідності до процедур до ранку 31 березня. Лише станом на 11.30 ДВК отримала додаткові виборчі бюлетені від ОВК, закрилась на засідання, а безпосередньо голосування розпочалося о 12.20.
Проблема, з якою зіштовхнулися ДВК на початку дня голосування, неправильне заповнення витягу зі списку виборців для голосування за місцем перебування. Декілька дільниць у формі витягу поставили замість номеру зі списку виборців порядковий номер (ВД № 650736, 650730, 650767, 650732). Також фіксувались випадки поєднання двох типів нумерацій.

Ще одним типовим порушенням на дільницях було розміщення інформаційних плакатів кандидатів на пост Президента, які повинні висіти в приміщенні для голосування, але в багатьох випадках вони лежали на столах. На виборчій дільниці № 650660 (селище Інженерне), наприклад, були наявні плакати тільки 9 кандидатів, що також є порушенням. На деяких дільницях члени комісії самі вирішували, хто з кандидатів є «технічним» та розміщували інформаційні матеріали тих, яких вважали «основними».
Окрім прихованої реклами кандидатів в день виборів, переважно у формі білбордів в усіх передвиборчих округах області в, на Херсонщині були зафіксовані агітаційні матеріали деяких кандидатів. Наприклад, на шляху до однієї з дільниць в смт. Дніпряни (184-ий округ) були рівномірно розкидані буклети кандидата Олександра Вілкула. У Херсоні та на території 185-го округу була зафіксована агітаційна друкована продукція чинного Президента. Масовою проблемою стали зображення одного з кандидатів, чинного Президента України, на території дільниць, розміщених у навчальних закладах та адміністративних будівлях.

Що стосується роботи ДВК, типовим порушенням в сільській місцевості є так звана ротація комісій. Наприклад на виборчій дільниці № 650525 (186-ий округ) частина членів комісії пішла на обід і лише декілька чоловік продовжували видавати бюлетені, внаслідок чого на дільниці створювався натовп і черги, а також порушувались процедура видачі бюлетенів. Такі випадки були поширеними на території 184-го, 185-го та 186-го виборчих округів.

Під час процесу голосування спостерігачі ОПОРИ фіксували фотографування та розривання бюлетенів, конфлікти, пов'язані з відсутністю виборців у списках, помилки у списках та голосування виборців, внесених у витяг за місцем перебування на території виборчих дільниць.
Невдоволений тим, що його дружини другий рік поспіль немає в списку виборців, чоловік на виборчій дільниці № 650677 у місті Херсоні порвав виборчий бюлетень. Схожі випадки були і на 184-ому окрузі. На виборчій дільниці № 650597 виборець розірвав бюлетень, при цьому одну частину вкинув у скриньку, а іншу намагався винести з дільниці. За цим фактом були викликані правоохоронці. На виборчій дільниці № 650610 жінка похилого віку також розірвала бюлетень та частину його хотіла винести з дільниці. Члени виборчої комісії помітили це та викликали правоохоронців.
На окрузі № 182 на виборчій дільниці № 650645 жінка хотіла проголосувати поза кабінкою. Пояснювала це тим, що через обмежені фізичні можливості їй важко дійти до кабінки. Але спостерігачі помітили це й наполягли на тому, щоб жінка проголосувала в кабінці. На 184-му окрузі у дільниці № 650588 спостерігачі зафіксували факт видачі бюлетеня виборцю, який пред'явив загранпаспорт. В приміщенні дільниці № 650737 (округ № 182) протягом 20-ти хвилин було зафіксовано дві спроби сфотографувати бюлетень. На тому ж окрузі на дільниці № 650737 також було зафіксоване намагання сфотографувати бюлетень.
На одній з дільниць у виборчому окрузі № 186 виборець влаштував скандал через те, що у списках для голосування не побачив біля інформації про свою бабусю позначки «Голосує за місцем проживання». Вимагав скласти акт про порушення і написав скаргу до ОВК. На дільниці № 650645 (182-ий округ) два виборці подали скарги щодо відсутності відомостей про них у виборчих списках.

У приміщенні виборчої дільниці № 650630 (182-ий округ) постійно чергував співробітник однієї з охоронних фірм. Спостерігачі пояснили, що згідно з вимогами виборчого законодавства ця людина не належить до кола осіб, які можуть знаходитися на виборчій дільниці впродовж тривалого часу. Голова дільничної комісії погодилася з спостерігачами ОПОРИ і попросила співробітника охоронної фірми вийти за межі приміщення до голосування, що чоловік і зробив.
На виборчій дільниці № 650005 (184-ий округ), що знаходиться в медичному коледжі міста Берислав на Херсонщині, спостерігач ОПОРИ зафіксував можливу фальсифікацію. Біля кабінок для голосування сидять три жінки, які потім виявились офіційними спостерігачами, що фіксували факти голосування певних груп виборців. Спостерігач ОПОРИ помітила, що деякі виборці подають цим жінкам певні знаки жестами, після чого вони роблять відмітки в блокнотах. Поліція прийняла заяву за даним фактом, але інформація про можливі правопорушення не підтвердилася.
На жаль, були зафіксовані й випадки перешкоджання роботі офіційних спостерігачів.

На виборчій дільниці № 650056, що знаходиться в селі Станіслав Білозерського району Херсонської області, члени комісії не дозволяли спостерігачу фотографувати документи, штовхали, а представник поліції, який знаходився на дільниці, просив припинити відео зйомку та покинути приміщення. Фіксувались спроби недопуску на ДВК 650672 та до якої викликали слідчу групу по підозрі в фальсифікації виборчої документації.

Під час вечірнього засідання дільничних виборчих комісій також не обійшлося без конфліктних ситуацій. Традиційно дільничні виборчі комісії вкрай вільно трактують вимоги виборчого законодавства у сфері прав і доступу офіційних спостерігачів на засідання комісій. Продовжується традиційна незаконна практика не допуску спостерігачів на засідання або навпаки - не випускання з приміщення. Спостерігача ОПОРИ не допустили на засідання комісії № 650732 (182-ий округ). А на виборчій дільниці № 650047 (183-ій округ) спостерігача ОПОРИ не хотіли випускати з приміщення, де проводилось засідання. На засіданні ДВК № 650576 (185-ий округ, місто Каховка) спостерігачу ОПОРИ забороняли фото і відеофіксацію, а також був присутній поліцейський, який відмовлявся виходити та не вівся протокол засідання.
Поки що згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень і згідно з інформацією, які ми маємо з інших джерел, відомо про 10 справ, пов'язаних в виборами Президента України, які розглянули суди у Херсонській області. З цих справ 5 стосуються розміщення агітаційних матеріалів, які не містять вихідних даних. З них по двом справам (м. Каховка, Каховський район) Каховський міськрайонний суд визнав порушників винними і прийняв рішення про мінімальне покарання - штраф розміром 51 грн., а також зобов'язав їх компенсувати судові витрати. Скадовський районний суд двічі приймав постанови про закриття адміністративного провадження у зв'язку із відсутністю складу правопорушення.

В одному випадку Цюрупинський районний суд Херсонської області повернув матеріали для доопрацювання у Олешківський відділ Нацполіції. Херсонський міський суд Херсонської області прийняв дві ухвали технічного характеру щодо уточнення списків виборців.

Генічеський районний суд Херсонської області задовольнив адміністративний позов журналіста, керівника медіа-центру IPC-Генічеськ Світлани Єрещенко про включення до списку виборців у територіальному виборчому окрузі №185.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT - parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Максим Єлігулашвілі, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Херсонській області
тел.: 066 62 44077
Громадянська мережа ОПОРА в Херсонській області
email: oporakherson2015@gmail.com

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости