Вибори ректора Херсонського національного технічного університету вперше відбулися за сотні кілометрів від обласного центру. Голосування організували у Хмельницькому, на базі місцевого національного університету. Новою керівницею вишу обрали Олену Чепелюк, яка була єдиною кандидаткою на цю посаду. Подробиці події дізнавалася хмельницька журналістка Світлана Русіна.
Вибори ректора, як вибори президента
Рік тому ХНТУ розмістився у багатоповерховому корпусі бібліотеки Хмельницького національного університету. Тут і облаштували виборчу дільницю для голосування. Її відкрили рівно о 9-й годині.
“Напередодні, як і прописано у методичних вказівках МОН, ми роздрукували бюлетені, заклади їх до сейфу. Сейф опечатали. Реєстраційні списки учасників виборів також поклали туди разом з актом. Сейф опломбували. І напередодні виборів, о 8:15, відкрили кабінет виборчої комісії у присутності поліцейських”, – коментує голова виборчої комісії, завідувачка аспірантури та докторантури університету Ірина Куліш.
Зовні процес нагадував вибори Президента. За столами члени комісії видавали виборцям бюлетені.
Голосування відбувалося у кабінках зі шторами. Заповнені бюлетені кидали у прозорі урни.
За реєстраційним списком у голосуванні могли взяти участь 270 виборців: викладачі, наукові співробітники та інші працівники університету. 60 з них наразі працюють у Хмельницькому. Це переважно фахівці, які забезпечують роботу херсонського університету: бухгалтери, представники планово-фінансового та навчального відділів, відділу кадрів та деканатів.
Решта виборців працюють дистанційно, а до Хмельницького прибули з різних регіонів України.
“Найскладніше було організувати приїзд сюди виборців. Всі наші викладачі розкидані по всій Україні: в Рівному, Києві, Кропивницькому, Одесі, Львові, Чернівцях, Закарпатті. Багато приїхали з Херсону, бо люди там залишалися, чекаючи на його звільнення. Звідти ми організували два автобуси”. – каже перша проректорка Херсоньского національного технічного унвеситету.
Вибори з одною кандидаткою
Претендувала на посаду керівника університету лише докторка технічних наук, професорка Олена Чепелюк. Після переміщення закладу до Хмельницького саме вона виконувала обов’язки ректора вишу. Попередній ректор Юрій Бардачов, якого обрали у 2021 році, написав заяву на звільнення.
“Всі кандидати, які претендують на обрання ректора, подають комплект документів до Міністерства освіти і науки. Документи розглядають у МОН і рекомендують вишу, яких кандидатів можна допускати до виборів. У нас була подана одна кандидатура. І тому міністерство рекомендувало лише її. Щоб її визнали переможницею, має бути не менше 50% голосів виборців”, – пояснює Ірина Куліш.
За словами одного з виборців, доцента кафедри товарознавства, стандартизації та сертифікації Євгена Калінського, це не вперше, коли на посаду ректора університету висувався один кандидат.
Обіцянки та реалії
Під час виборів Одена Чепелюк перебувала поруч з дільницею. З багатьма колегами їй вдалося побачитися після тривалої перерви саме у день виборів.
“Дуже відповідальний організаційний комітет і комісія. Вони виконують абсолютно всі норми права. Мені аж страшно. Я тиждень не могла ходити в певні місця, тому що там все організовувалося”, – ділиться враженнями Олена Чепелюк.
У Хмельницькому вона живе у гуртожитку поруч з корпусом місцевого національного університету. Працює у невеличкому, нещодавно відремонтованому кабінеті.
“Рік тому, коли постало питання, що університет має бути переміщений і хтось має взяти на себе цю відповідальність, мені запропонували, і я цю відповідальність на себе взяла. Думаю, таким чином і розпочалася моя агітаційна кампанія. Люди бачили, як ми за цей рік змогли встояти, зберегти університет. За цей час ми провели потужну конференцію, набрали студентів”, – розповідає Олена Чепелюк.
За її словами, перед виборами у неї були зустрічі зі співробітниками. Вони запитували, наприклад, про розвиток матеріально технічної бази університету в умовах війни.
“Поки у Херсоні небезпечно, ми не можемо нічого робити, а лише консервуємо корпуси. Тому що, на жаль, прилітає кожного тижня. Зараз там працюють ті люди, без яких університет просто не може функціонувати: декілька сторожів, електрик, людина, яка слідкує за сантехнікою, садівники. Намагаємося зробити реконструкцію укриттів, щоб було безпечно і працівникам, і щоб місцеві жителі могли там перебувати”, – каже Олена Чепелюк.
Виборча дільниця працювала до 15-ї години. За цей час проголосували 175 співробітників: 170 – за кандидатуру Олени Чепелюк, четверо – проти, і ще один виборець утримався. На думку нової керівниці вишу, університет потребує підтримки держави. Зокрема, зараз ведуть перемовини про пільгові умови вступу до закладу дітей з Херсону.