Фінансова установа «Міжнародний розрахунковий банк» («МРБ-банк») відкриває філії в окупованій Херсонській області. Зокрема, повідомляється про відкриття філії в Генічеську.
«Вже сьогодні там приймаються документи для відкриття рахунку від юридичних та фізичних осіб – фермерів та підприємців. До обслуговування приватних осіб керівництво філії МРБ має намір розпочати протягом півтора-двох місяців. Також найближчим часом в офісі МРБ з’явиться банкомат та банківський термінал», – йдеться в повідомленні.
«Міжнародний розрахунковий банк» – фінансова установа, створена росією для роботи на окупованих територіях. Зареєстрований він теж на окупованій території – в Південній Осетії. В самій росії банк не працює, бо його умови, на яких обслуговуються клієнти, межують з шахрайством, й банк передбачувано не матиме попиту на російському фінансовому ринку.
«МРБ-банк» з 2018 року працює на окупованій частині Донбасу, в так званих «днр» й «лнр». На отримання зарплати в цьому банку переведені ряд великих підприємств регіону, зокрема, Алчевський металургійний комбінат, підприємства окупованих міст Єнакієво, Харцизьк та інших. На картки «МРБ-банку» отримують зарплату працівники деяких бюджетних установ на окупованих територіях Донбасу.
Люди скаржаться на дуже дороге й водночас дуже неякісне обслуговування в банку. Зокрема, розповідають, що відкриття картки «Плюс» (єдина картка, доступна в цьому банку) коштує 600 рублів (в російських банках картки відкриваються безкоштовно за винятком преміум-пакетів), її обслуговування безкоштовне, але клієнту пропонують придбати пакет платних послуг, що він й змушений робити, бо інакше не отримає доступ до багатьох необхідних банківських опцій. Також люди нарікають, що від заявки клієнта на отримання картки до безпосередньо отримання проходить близько місяця.
Також клієнти банку з окупованих регіонів Донбасу скаржаться на вкрай погану роботу онлайн-банкінгу від «МРБ-банку»: процедура реєстрації картки – довга й марудна, часто виникають проблеми з проведенням платежів.
Величезну кількість нарікань викликає робота банкоматів. Люди кажуть, що часто неможливо зняти за одну спробу потрібну суму з картки. Наприклад, замість 1000 рублів банкомат може з невідомих причин видати 600, й потім доводиться знімати решту. Й це при тому, що за кожне зняття готівки навіть в «рідному» банкоматі з клієнта стягується комісія: 1% від суми, але не менше 150 рублів. Тобто, «примхи» банкомату обходяться клієнту в копієчку. До того ж перевірка балансу картки за допомогою банкомату – теж не безкоштовна: вартість послуги – 49 рублів.
В соцмережах мешканці окупованої частини Донецької і Луганської областей називають роботу «МРБ-банку» «розводняк», «лохотрон», «шахрайство», а ще – «кам’яним віком» в порівнянні з роботою навіть найбільш незручних українських банків.
В травні банк анонсував в «л/днр» безвідсоткове зняття готівки з карт російських банків (раніше за це брали комісію у 5-7%), але поки що невідомо, чи надаватиметься така послуга в Херсонській області.
Загалом «МРБ-банк» – фінансова структура, яка не є банком у повному розуміння цього поняття, до речі, як й обкладений «по саму маківку» санкціями російський «Промсвязьбанк», представництво якого нещодавно відкрилося в Херсоні. До речі, робота й цього «банку» в окупованій області викликала від самого початку масу нарікань, перш за все – через повільне обслуговування й величезні черги.
Окупанти створюють на Херсонщині потворну подобу фінансової системи, яка на повірку є «вижиманням» з людей грошей й не має нічого спільного з фінансовими послугами як бізнесом й з клієнтоорієнтованістю. Ринку фінансових послуг, як й будь-якого іншого ринку з конкурентним середовищем, на окупованих територіях не може бути за визначенням. Бо тут безперечну конкурентну перевагу матимуть ті, кому благоволить окупаційна влада. Про який вільний ринок можна казати в таких умовах?
Й загалом економіка на окупованих територіях – пародія на економіку. Бо окупація й нормальне функціонування економічних механізмів несумисні. Тому єдина втіха в цій сумній й непрості ситуації – успіхи ЗСУ й обнадійливі перспективи визволення Херсонщини вже в найближчому майбутньому. Тоді в область повернеться нормальна банківська система, а потворні створіння на кшталт «МРБ-банку» й «Промсвязьбанку» лишаться лише в спогадах.
Остап Шапіро