Сільським громадам – прозорі місцеві бюджети

Сільським громадам – прозорі місцеві бюджети
10 июня 2015 года.

Що ви знаєте про місцеві бюджети? За яким принципом розподіляються кошти, якій сфері надаються переваги, чи взагалі раціонально використовуються ваші з нами фінанси? Будемо відверті, відповіді на ці питання можуть дати одиниці. Та оскільки український народ вголос заявив про невідворотний шлях до справжньої європейської демократії, цю ситуацію потрібно терміново змінювати.

У травні на Білозерщині стартував проект «Сільським громадам - прозорі місцеві бюджети», який впроваджується Білозерським Молодіжним центром регіонального розвитку спільно з газетою «Придніпровська зірка», в рамках ініціативи «Громадянське суспільство та ЗМІ - за прозорі місцеві бюджети!». Остання виконується Одеською обласною організацією «Комітету виборців України», Фундацією «Відкрите суспільство» та громадським партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» за фінансової підтримки Європейського Союзу та Посольства Фінляндії в Україні.

Як розповіла керівник центру Елла Петренко, мета даного проекту - підвищення рівня доброчесності та прозорості формування й використання коштів місцевого бюджету Білозерської селищної ради та державних закупівель у сфері освіти шляхом проведення громадського моніторингу, інформаційних і адвокаційних кампаній. В рамках даної ініціативи громадські організації - учасники партнерства досліджуватимуть рівень прозорості та доброчесності місцевих бюджетів в громадах Львова, Чернігова, Дніпропетровська, Сум, Чернівців, Миколаєва, Івано-Франківська і міст Чугуїв, Здолбунів, Ковель, Ізмаїл, Вознесенськ та Сєвєродонецьк. Наша Білозерка у цьому переліку найменша адміністративна одиниця. За результатами моніторингу кожен місцевий бюджет отримає свою оцінку від громадськості - індекс прозорості, участі та доброчесності. До речі, методику для моніторингу розробили фахівці Фундації «Відкрите суспільство», яка першою в Україні візуалізувала бюджет Києва для громадян. Це дало змогу людям ознайомитися у простій формі із бюджетом столиці.

Місцеві бюджети оцінюватимуться щодо дотримання принципів єдності, збалансованості, самостійності, повноти, обґрунтованості, ефективності та результативності, субсидіарності, справедливості й неупередженості, публічності та прозорості, цільового використання коштів. Можливо для пересічного громадянина деякі з цих принципів здаються не досить зрозумілими, але саме вони допоможуть поставити оцінку місцевій владі.

Активісти організації здійснюватимуть моніторинг державних закупівель у сфері освіти, що висвітлюються на сайті www.tender.me.gov.ua, а потім візуалізують (продемонструють) результати моніторингу. Під час проекту проводитиметься широке інформування громади щодо можливості участі у процесі планування бюджету, а також щодо результатів моніторингу. У січні-лютому для новообраних депутатів селищної ради заплановано навчання на тему «Залучення громадськості до участі у бюджетному процесі».

За результатами моніторингу буде розроблено рекомендації органам місцевого самоврядування щодо усунення виявлених порушень та підвищення рівня доброчесності й прозорості формування та витрачання коштів місцевих бюджетів. Для врахування даних рекомендацій проводитиметься адвокаційна кампанія.

Сподіваємося, що спільними зусиллями ми зробимо місцевий бюджет прозорим та зрозумілим для людей і підвищимо громадську активність.

Наталія Сікорська


Цікаво знати

У 2006 році Президент США підписав закон «Про федеральну підзвітність та прозорість фінансування». Цей документ забезпечив американцям доступ до інформації про осіб та організації, які отримують федеральні кошти. Відповідний сайт почав працювати у 2007 році. З того часу кожен американець може легко знайти дані про всі витрати у своєму місті. Для цього необхідно лише ввести поштовий індекс свого населеного пункту та обрати рік, за який йому необхідна інформація. На сайті можна побачити такі бюджетні витрати, як видатки за угодами, гранти, фінансову допомогу з федерального бюджету та ін. Подібні публічні сайти працюють і у багатьох європейських країнах.

Західний досвід планують перейняти і в Україні. У лютому Верховна Рада прийняла закон «Про відкритість використання публічних коштів», який набирає чинності 12 вересня 2015 року. В рамках його реалізації у 2016 році, має з'явитися сайт, подібний до американського.

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости