Слідчі Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області розслідують частину схеми з переведення бюджетних грошей в готівку навесні 2022 в Херсоні. Ця історія заплутана та багатошарова, і в ній замішані мер Херсона Ігор Колихаєв, покійний начальник ОВА Геннадій Лагута та велика кількість людей з їхнього оточення.
В цій справі поліція поки що оголосили про підозру директору КП “Херсонський комунальний транспортний сервіс” Олександру Коржу, а суд заочно взяв його під варту.
Відомо, що кримінальне провадження внесли до ЄРДР ще у серпні 2023 року, на той момент Корж вже мав підозру у колабораціонізмі та перебував на лівому березі Дніпра.
Наразі Херсонський міський суд слухає цю справу, і в одній з ухвал в цій справі ми дізналися її подробиці.
Олександра Коржа підозрюють у пособництві окупантам, він надавав автобуси ХКТС для перевезення в’язнів колонії № 90 на будівництво фортифікацій для російських окупантів у Миколаївській області, надав російським загарбникам потужності КП і працівників для ремонту машин та транспорт для перевезення російських окупантів по окупованій Херсонщині.
Але у справі, про яку йде мова зараз, він підозрюється у привласненні, розтраті майна або заволодінні ним шляхом зловживання службовим становищем.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 29 квітня та 4 травня 2022 року керівник міського комунального підприємства «Херсонський комунальний транспортний сервіс» Олександр Корж, під приводом виконання умов цивільно-правових договорів, за виконання робіт/надання послуг, які фактично не здійснювалися, перерахував грошові кошти з банківського рахунку комунального підприємства на карткові рахунки осіб, які фактично не виконували будь-яку трудову діяльність на підприємстві та не надавали послуг за цивільно-правовими угодами.
Іншими словами, Корж провів платежі за фіктивними договорами і просто переказував кошти підприємства ФОПам, які перетворювали їх в готівку.
Всього за два дні він перевів на рахунки пʼяти ФОПів 630 000 гривень.
Цю схему Корж вигадав не сам, а діяв за усними вказівками мера Херсона Ігоря Колихаєва, його заступників та начальника охорони. Про це МОСТу ще тоді, в травні 2022 року, розповідали джерела з оточення Колихаєва, але довести чи перевірити ці розповіді ми тоді не могли.
Гроші, про які йде мова, КП не заробило, а отримало з міського бюджету. А точніше від департаменту міського господарства Херсонської міської ради з міського бюджету Херсонської міської ради на підставі рішення виконавчого комітету Херсонської міської ради № 134 від 8 квітня 2022 року. Тоді виконком незаконно, користуючись військовим станом та окупацією міста, розподіляв великі суми, частину з яких переводили в готівку.
Наразі саме цього рішення на сайті міської ради немає, але тоді, навесні 2022 року, джерела МОСТа казали про 10 мільйонів гривень, які Колихаєв вивів на рахунки ХКТС. Частину з них пустили на “обнал”, а частину показали як купівлю палива. Обнал грошей проводили не тільки через ФОПів, але і через систему видачі премій водіям та працівникам КП, 70% з яких вони мали здати директору чи іншим посадовцям.
Гроші на рахунки Херсонської міської ради через казначейство пропустили за погодженням з тодішнім начальником обласної військовою адміністрацією Геннадієм Лагутою.
За словами джерел МОСТа, аби отримати гроші, Колихаєв декілька раз дзвонив Лагуті, кричав на нього і погрожував. І це спрацювало — Лагута дозволив перевести великі суми грошей в окуповане місто. Таких проплат через казначейство було декілька. Але підтвердити їх зараз ми не можемо, адже тоді не працювали сервіси Є-дата і відслідкувати ці транзакції у відкритих джерелах ми не можемо.
По суті, ця справа про обнал є поки єдиним підтвердженням того, що наші джерела три роки тому казали правду.
До речі, готівку, яку збирали після обналу використовували на різні роботи з благоустрою в місті. Славнозвісні “квіточки”, яки перед 9 травня Колихаєв висаджував руками в.о. директорки Департаменту ЖКГ Олени Мазур, були придбані за рахунок саме цих грошей. По іншому в окупованому та заблокованому з усіх боків місті це зробити було неможливо.

До речі, ще одне джерело з оточення Колихаєва розповідало, що залишки цього “общака”, як поетично називали його чиновники та оточення мера міста, зникли чи то перед затриманням Колихаєва росіянами, чи то відразу після цього.
Правду про цю історію ми дізнаємося, скоріше за все, не скоро.
Але існує легенда, що гроші, начеб-то, забрала з собою, виїжджаючи з окупації, одна з депутаток міської ради.
Очевидно, що в майбутньому дослідникам ще доведеться вивчити події перших місяців великої війни і дати оцінки діям керівництва Херсона.