Знищення Каховського водосховища, яке сталось внаслідок підриву військовими РФ Каховської ГЕС, призвело до втрати 30% прісноводних резервів України, залишивши шість мільйонів людей без питної води.
Про це йдеться в дослідженні екологічної катастрофи після знищення Каховської ГЕС, яке провели науковці Херсонського державного аграрного університету.
У дослідженні зазначається, що екологічні наслідки включають деградацію ґрунтів, руйнування ландшафтів та зникнення рідкісних видів флори та фауни. Загалом забруднення охопило понад 6800 кв. км, зокрема Дніпро-Бузький лиман і значні площі Чорного моря.
Крім цього, рівень ґрунтових вод знизився на 8–12 метрів, а також змінилися мікрокліматичні умови, зокрема, температура прилеглих земель зросла на 1,0 °C.
Також дослідження показало, що випаровування збільшилося на 50%, що спричинило деградацію 78,6% заплав Національного заповідника “Хортиця” та постраждало 2,5 млн га сільськогосподарських земель, що загрожує аграрній галузі країни.
Дослідження провела команда науковців під керівництвом професора Херсонського державного аграрного університету Віталія Пічури. Для документування наслідків катастрофи вчені використовували супутники Sentinel, дрони Maxar, польові та лабораторні методи.
Нагадаємо, дамбу Каховської ГЕС, яка знаходилась біля нині окупованого міста Нова Каховка на Херсонщині, було зруйновано 6 червня 2023 року. 18 червня перестало існувати Каховське водосховище.
За словами міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця, збитки внаслідок руйнування ГЕС становлять понад 1,5 млрд доларів США.
Про доцільність відновлення Каховського водосховища науковці ХДАУ розповідали за посиланням.