3% матеріалів у херсонських онлайн-ЗМІ - новини про вакцинацію

3% матеріалів у херсонських онлайн-ЗМІ - новини про вакцинацію
25 июня

Трохи більше 3% новин херсонських медіа присвячені вакцинації. У середньому новини про вакцинацію займали від 1,5% до 5% в стрічках новин херсоньскиїх онлайн-медіа.

Такі дані моніторингу Інституту масової інформації, у ході якого було проаналізовано новинні стрічки п'яти онлайн ЗМІ (ХерсонОнлайнХерсонціМій ХерсонХерсонщина за день та Любимый Херсон). Загалом було проаналізовано 690 публікацій у стрічках цих медіа. Моніторинг новин експерти ІМІ проводили з 7 по 11 червня.

Так, найменше новин про вакцинацію було зафіксовано на сайті Херсон (1,5% від загальної кількості публікацій), найбільше, 5%, у Любимого Херсона.

Як писали про вакцинацію

Зауважимо, що саме в цей період на Херсонщині активно готувалися до початку широкої кампанії з вакцинації. Очевидно, що цій події і було присвячено велику кількість матеріалів. Але не найбільшу. Більше 52% новин у херсонських електронних медіа, присвячених вакцинації, були офіційні звіти про перебіг цього процесу.

Це здебільшого звіти влади про кількість вакцинованих за останню добу та повідомлення про кількість вакцин, які очікували в області.

На другому місці за кількістю типів новин про вакцинацію опинилися оголошення та анонси. таких новин було 30%. Здебільшого це були новини про місця вакцинації та час вакцинації.

Так, ЗМІ анонсували початок кампанії щеплень для працівників курортно-лікувальних закладів, публікували перелік пунктів щеплення для мешканців тимчасово окупованого Криму та пояснювали, як дізнатися про чергу у додатку «Дія».

Кількість загальних новин про вакцинацію склала 13%. Як правило, це були повідомлення про перебіг вакцинації, більш розширеного формату, аніж офіційні повідомлення органів влади.

Всього 4% новин присвячених вакцинації склали думки експертів.

Жодного репортажу чи аналітичного матеріалу про вакцинації в ході моніторингу ми не зафіксували.

Звідки брали інформацію про вакцинацію

Виходячи з переліку тем, які були основними у херсонських медіа, під час висвітлення теми вакцинації, логічно, що основними джерелами новин стали офіційні структури та їх повідомлення.

Так, 43,5% новин, що стосувалися вакцинації, були повними або частковими передруками з офіційних сайтів. Здебільшого з сайту Херсонської обласної державної адміністрації, на якому цій темі присвячено багато матеріалів.

Ще 26% джерел в публікаціях про вакцинацію були матеріалами пресслужб та слова їх речників. Тож, майже 70% публікацій були офіційною позицією, яку переповідали журналісти.

Ще 22% новин про вакцинацію у ЗМІ були передруки із інших місцевих та всеукраїнських медіа.

При цьому ми зафіксували 4% новин без джерел, які потенційно можуть бути маніпулятивними чи фейковими.
Стільки ж, 4% матеріалів, були написані журналістами особисто.

Жодного матеріалу, написаного на основі повідомлень у соцмережах чи месенджерах, а також із посиланням на іноземні ЗМІ, зафіксовано не було.

Маємо констатувати, що важливій та чутливій темі вакцинації у херсонських медіа присвячено недостатньо матеріалів. А ті, що є - здебільшого не виконують просвітницької та пояснювальної функції. Цей моніторинг ще раз підтвердив, що місцеві медіа схильні до спрощення своєї роботи, публікуючи величезну кількість прес-релізів та кримінальної хроніки, замість того, щоби піднімати важливі соціальні теми.

Разом з тим, ми відмічаємо великий відсоток матеріалів на тему вакцинації, які написані на основі офіційних позицій та повідомлень, та відносно невелику кількість новин без вказання джерел інформації (жодної маніпулятивної новини ми не зафіксували), що зменшує ризики маніпуляцій на цій важливій темі. Приблизно таку ж ситуацію ми фіксували ще рік тому, коли досліджували джерела новин про коронавірус у часи жорсткого карантину та виходу з нього.

 

Сергій Нікітенко, регіональний представник Інституту масової інформації у Херсонській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов'язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews

Теги: імі
Новости по теме
Комментарии (0)

Новости