Співробітника СБУ із Криму Олександра Лебедя, який викрав та катував херсонця Романа Баклажова заочно засудили до 15 років позбавлення волі.
Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на оприлюднений вирок суду.
Лебедь – уродженець Кишинева Республіки Молдова та житель села Перевальне в Криму – навесні 2014 року перейшов на бік росіян. На той момент він обіймав посаду командира групи 2 сектору 1 відділу 3 управління Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів СБУ, з дислокацією у місті Сімферополь. Він став служити в окупаційній службі безпеки Республіки Крим, яку згодом перейменували в місцевий підрозділ ФСБ РФ.
6 липня 2022 року Олександр Лебедь разом із п’ятьма російськими військовими вдерся до помешкання херсонського волонтера Романа Баклажова, відібрав і привласнив у нього 13 тисяч гривень, два ноутбуки, мобільний телефон та інше майно та викрав його. Чоловіка відвезли до захопленого окупантами Херсонського ізолятора тимчасового утримання на вул. Теплоенергетиків, 3, жорстоко били його, катували електричним струмом і погрожували вбити за проукраїнську позицію. Доказами «злочину» Баклажова стали знайдені у нього під час незаконного обшуку червоно-чорний прапор із символікою «Правого сектору» і подяка від громадської організації «Правий сектор».
Як розповів у суді Роман Баклажов, росіяни ніяк не пояснювали йому причину обшуку. Всього в неволі він провів 54 доби.
«Під час утримання мене періодично викликали на допити, під час яких росіяни погрожували розправою, зґвалтуванням і розстрілом. Олександр Лебедь особисто приєднував до мого тіла дроти від електроприладу для катування. Коли мене відпустили, то вкрадені у мене речі так і не повернули», – сказав потерпілий.
Інші свідки розповіли як Романа Баклажова затримували і як росіяни катували викрадених цивільних людей. А троє колишніх колег Олександра Лебедя по СБУ розповіли як він у 2014 році перейшов на бік ворога.
Суд визнав Олександра Лебедя винним у державній зраді – за ч. 1 ст. 111 КК України в редакції статті, що діяла на момент злочину в 2014 році та порушенні законів та звичаїв війни – за ч. 1 ст. 438 КК України.
Заочний вирок – 15 років позбавлення волі з позбавленням військового звання майор. Вирок ще не набрав законної сили.