Перекваліфікація може стати вдалим рішенням у ситуації, коли ви більше не бачите перспектив для розвитку у нинішній діяльності. Хоч цей процес є тривалим та вимагає ретельної підготовки, важливо пам’ятати, що зміна професії – це не просто крок у невідомість. Таке рішення допоможе вам обійняти посаду, яка буде приносити задоволення та нові можливості для кар’єрного зростання. У цій статті ми поговоримо про основні етапи перекваліфікації та дамо рекомендації для спрощення цього шляху. До речі, якщо вам цікава робота онлайн, знайти нові вакансії можна на сайті Jooble.
Коли слід замислитися над зміною професії?
Першим «дзвіночком» про те, що вам варто задуматися над зміною кар’єри є низька задоволеність роботою та професійне вигорання. Її проявами є постійні стреси, хронічна втома, апатія та відчуття, що ця професія та результати виконаних завдань більше не приносять радості. Ви хочете робити те, що відповідає вашим новим інтересам та світогляду. Наприклад, перейти до діяльності, пов’язаної з творчістю, соціальним впливом тощо.
Іншими вагомими причинами для перекваліфікації можуть бути:
- Відсутність кар’єрного розвитку – ви відчуваєте, що досягли «стелі», а подальших можливостей зростати як професіонал більше немає.
- Зміни ринку праці – попит на спеціалістів вашого профілю зменшується, через автоматизацію, цифровізацію процесів чи трансформацію економіки.
- Незадоволеність рівнем доходів – ваша заробітна плата не відповідає очікуванням та потребам, а перспективи її підвищення здаються малоймовірними.
- Зміни у життєвих обставинах – переїзд, зміни сімейного стану, проблеми зі здоров’ям, через що ви не можете працювати у звичному режимі або знайти нову роботу.
У такі моменти слід чітко усвідомлювати, що прагнення до змін – це природне бажання розвитку. Щоб нові рішення привели до бажаного результату, необхідно правильно оцінити свої навички, знання та можливості, обрати новий напрям та діяти впевнено.
З чого почати шлях перекваліфікації?
Разом з експертами порталу Jooble ми проаналізували досвід фахівців, яким доводилося змінювати професію, та виділили основні кроки.
№1. Оцініть свої навички та досвід
Подумайте про те, що ви вже вмієте та як це можна застосувати на інших посадах. Якщо ви бажаєте перейти у нову для себе сферу, фокусуйтеся більше не не hard-skills, а на трансферних навичках. Ними є універсальні вміння та особливості характеру, які можна з легкістю адаптувати до іншої галузі. Наприклад, аналітичне мислення, стресостійкість, командна робота, лідерство, вміння керувати проєктами.
Щоб краще зрозуміти свої сильні сторони, надайте відповіді на такі питання:
- У чому я виділяюся серед колег та друзів?
- Які мої успіхи та досягнення часто відзначають інші люди?
- Які риси характеру або вміння завжди допомагають мені досягати високих результатів?
- Які навички я вдосконалюю найбільше?
Зверніться також до колег, друзів або членів родини із проханням оцінити ваші сильні сторони. Іноді вони бачать риси, які ви можете не помічати самостійно.
№2. Оберіть напрям діяльності
Спочатку слід визначитися зі сферами, які дійсно вас цікавлять та надихають. Після цього слід дослідити ринок праці, щоб зрозуміти чи мають ці напрями попит серед роботодавців. Перегляньте кількість вакансій, рівень доходів та умови роботи. Зупиняйтеся на тих посадах, які відповідають вашим очікуванням щодо заробітної плати, графіку та перспектив кар’єрного зростання.
№3. Поспілкуйтеся з фахівцями обраної галузі
Звернення до спеціалістів, які вже тривалий час працюють в обраній вами галузі, допоможе скласти повноцінне уявлення про специфіку професії, її переваги та виклики. Якщо серед ваших знайомих немає таких фахівців, використовуйте LinkedIn. Там можна знайти професійні спільноти та розмістити своє запитання. У коментарях ви побачите різні думки, які дозволять вам дізнатися про всі «підводні камені» та прийняти остаточне рішення.
№4. Знайдіть можливості навчання та набуття нових навичок
Переходьте до навчання одразу як визначитеся з новим напрямом діяльності. Сьогодні отримати теоретичні знання та практичні навички можна на онлайн-курсах. Для засвоєння інформації базового рівня можна обрати безкоштовні курси на Coursera або Youtube. Далі рекомендуємо придбати курси в академіях, адже вони містять теорію просунутого рівня та блоки з домашніми завданнями, які перевіряються досвідченими фахівцями.
Також можна розглянути варіант пошуку ментора. Спеціаліст дасть об’єктивну оцінку ваших вмінь. Він підкаже, які сильні сторони варто використовувати на максимум, підкреслить слабкі місця та дасть поради для їх виправлення. Ви також зможете звертатися до нього за допомогою у моменти сумнівів під час виконання перших проєктів.
Як знайти роботу у новій сфері?
Першим кроком для пошуку роботи після перекваліфікації є складання нового резюме. Віддавайте перевагу функціональному CV, яке фокусує увагу рекрутерів на навичках кандидата, а не на досвіді. Далі переходьте до пошуку можливостей на ринку праці.
Початківці можуть знайти роботу на таких ресурсах:
- сайти-агрегатори вакансій (напр., Jooble);
- професійна соцмережа LinkedIn;
- канали з оголошеннями у месенджерах;
- фриланс-платформи.
При переході в іншу сферу до кожного відгуку також необхідно прикріпляти супровідний лист. У ньому слід розповісти про свої мотивації, сильні сторони та як саме вони допоможуть розвитку компанії.