Зима «без газу», реєстрація авто та «найбільша пустеля Європи»: помилки і неточності в херсонських ЗМІ

Зима «без газу», реєстрація авто та «найбільша пустеля Європи»: помилки і неточності в херсонських ЗМІ
3 ноября 2021 года.

101 маніпулятивний матеріал з 1716 публікацій херсонських медіа виявили аналітики проєкту Infocrime у період з 25 по 29 жовтня.

Як і протягом попередніх тижнів, місцеві видання рідко маркують політичну та комерційну рекламу. Крім того, автори припускаються певних неточностей, не перевіряючи факти або поширюють різноманітні думки про локдаун, видаючи їх як факти.

Цього тижня ми зафіксували і низку матеріалів з проросійською риторикою. Як і раніше, рупором російської пропаганди в Херсоні залишається видання Kherson.life. Тут і натяки про «зовнішнє управління» від Азарова, і про те, що українці переписують історію про війну, і про націоналістів, які нібито захопили владу в Україні.

Про інші помітні приклади маніпуляцій, а точніше хибної інформації у херсонських медіа, розповідаємо далі у дайджесті.

Зима «без газу»

Підвищення тарифів на послуги ЖКГ та складна ситуація з ринком газу в Європі провокують медіа на різноманітні страшилки в стилі «ми всі замерзнемо». Для цього залучають коментаторів та експертів, які нагнітають емоції.

Так, сайт «Типичный Херсон» опублікував текст «Много регионов Украины на зиму остается без газа», в якому автори посилаються на думку голови Спілки споживачів комунальних послуг Олега Попенка.

Попенко прогнозує: «Украина будет иметь огромные проблемы, потому что без транспортировки российского газа мы фактически остановим поставки газа в восточные и южные области. Нам необходимо будет дополнительный объем транспортного газа для того, чтобы поддерживать давление в газотранспортной системе».

Саме такі слова стали причиною для маніпулятивного заголовку, хоча це лише позиція однієї людини, а не доконаний факт, який можна підтвердити.

Спрощена реєстрація авто

Ще одна маніпуляція, яку поширив «Типичный Херсон», а також ціла низка місцевих і всеукраїнських видань, стосується реєстрації авто у сервісних центрах МВС.

Автори цього та подібних матеріалів посилаються на допис у Фейсбук зі сторінки Головного сервісного центру МВС, у якому йдеться про «принцип екстериторіальності». Згідно з ним, громадяни можуть зареєструвати транспортний засіб в сервісному центрі будь якого міста, незалежно від місця реєстрації громадянина (прописки).

Однак така можливість з'явилася в українців ще кілька років тому, а не нещодавно. Тому формулювання «Украинцы теперь могут поставить на учет автомобиль и получить номера в любом городе Украины, независимо от прописки» є помилковим.

В даному випадку бачимо не навмисну маніпуляцію, а просто необізнаність авторів матеріалів, які сприйняли допис від Головного сервісного центру МВС як нововведення.

Олешківські піски - найбільша пустеля?

Ще одну хибну інформацію, а не навмисну маніпуляцію поширили автори матеріалу про переліт повітряними кулями через Олешківські піски.

Спочатку текст з'явився на сайті херсонської філії Суспільного, а потім перекочував до інших видань. Автори вдалися до поширеної помилки про те, що Олешківські піски - найбільша пустеля в Європі. Це не так. Насправді це один із найбільших піщаних масивів у сухостеповій частині Європи. Тобто не найбільша і не пустеля.

Цікаво, що у сюжеті UA: Херсон рядків про найбільшу пустелю немає.

У випадках, коли йдеться про рекорди або вживаються такі поняття як «найбільший», «найменший» та подібні журналістам слід перевіряти ці твердження. Тим більше, що у випадку з Олешківськими пісками, які розташовані на Херсонщині, написали херсонські журналісти. З одного боку - це не страшна маніпуляція, з іншого - поширення неправдивої інформації, яка може ввести аудиторію в оману.

Моніторинг охоплює 13 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Український південь, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Херсон week, Кавун.City, Новости Херсонщины, Типичный Херсон, Kherson.life), 3 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс, UA: Херсон), Facebook-сторінки міського голови Херсона, голови Херсонської ОДА та голови Херсонської обласної ради.

Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

 

Теги: infocrime
Новости по теме
Комментарии (0)

Новости