Протягом 2023 року з тимчасово окупованого лівобережжя Херсонської області російські компанії вивезли 4,9 тисяч тонн ріпаку.
Про це йдеться в розслідуванні Білоруського розслідувальницького центру, об’єднання українських гакерів KibOrg та проєкту Радіо Свобода “Схеми”.
Журналісти з’ясували, що компанія ООО “Торгтрейд” вивезла з окупованої Херсонської області 113 партій насіння озимого ріпаку загальною вагою 2,6 тисяч тонн. Більша його частина призначалась для постачання білоруській компанії “Новоельнянский межрайагроснаб”.
Фірма ООО “Торгтрейд” була зареєстрована у 2022 році у столиці Чеченської Республіки РФ – місті Грозний. Її власницею є 77-річна мешканка Чечні Роза Моллаєва. Проте справжнім власником бізнесу є Тамерлан Берикханов. Він пов’язаний із впливовою в Чечні родиною Ісаєвих.
Елі Ісаєв – високопоставлений російський чиновник, заступник керівника Федерального казначейства Росії, який розпочинав свою кар’єру в Чечні за часів президентства батька Рамзана Кадирова Ахмата Кадирова.
У ході розслідування журналісти також з’ясували, що “Торгтрейд” незаконно вивозить з ТОТ Херсонщини ріпак на завод “Триал Эксперт” у Білорусі. Там отриманий ріпак переробляється на олію та продається до інших країн, зокрема, до Ізраїлю та Малайзії.
“Ми возимо її в різні країни: до Ізраїлю та Малайзії. Тож тут і по Білорусі у нас багато купують”, – розповів журналістам співвласник заводу Ігор Якубович.
Ще одна компанія, яка займається вивезенням ріпаку з Херсонщини – ООО “Агротрейд”. Вона належить колишньому українському бізнесмену Антону Тихомирову. Після анексії Криму Тихомиров почав співпрацювати з окупаційною владою та отримував різні керівні посади у незаконному уряді Криму.
ООО “Агротрейд” фігурує у документах щодо 30 поставок насіння ріпаку загальним обсягом 671,8 тисяч тонн для білоруських підприємств “Новобелицкий комбинат хлебопродуктов” та ООО “Агропродукт”. Одне з місць походження продукції – тимчасово окуповане село Гаврилівка Друга Каланчацької громади на лівобережжі Херсонщини.
Також до вивезення ріпаку причетна російська фірма ООО “Велес-Агро” та російський приватний підприємець Олексій Лук’янченко з Барнаула.
Загалом російські компанії, які незаконно вивозять агропродукцію з ТОТ Херсонщини, могли вивезти ріпаку на загальну суму щонайменше на 3,9 млн євро.
Вивезення агропродукції із окупованих територій порушує норми міжнародного гуманітарного права. Попри це Росія зерно та інші сільгоспкультури, вирощені на українських землях, спрямовує на свої експортні ринки під виглядом російських.
Це може свідчити про розграбування майна, тобто про воєнний злочин, вважає Катерина Рашевська, юристка Регіонального центру прав людини (RCHR). А ті випадки, коли в українських фермерів на окупованих Росією територіях продукцію не крадуть, а купують, потребують додаткового аналізу.
Раніше повідомлялось, що люди, наближені що голови Чеченської Республіки РФ Рамзана Кадирова, причетні до вивезення зерна з тимчасово окупованої території Херсонської області.