Бажання заробити грошей підштовхнуло мешканку села Станіслав Херсонського району взяти участь в «дільничній виборчій комісії» під час незаконного «референдуму», який восени 2022 року проводили в селі російські окупанти.
Про це йдеться в рішенні Приморського районного суду міста Одеса.
З власних джерел МОСТа відомо, що йдеться про 56-річну мешканку села Станіслав Марину Миколаївну Істоміну.
Про рішення суду раніше писала Херсонська обласна прокуратура.
Жінка прийняла пропозицію ще однієї мешканка села, яка очолила «дільничну виборчу комісію № 427», і запропонувала Істоміній стати «членом комісії».
В рішенні суду сказано, що Марина Істоміна, цілком усвідомлюючи, що порушує українське законодавство, прийняла пропозицію і почала працювати на посаді «члена комісії», спокусившись на грошову винагороду за цю роботу.
Під час незаконного «референдуму про приєднання Херсонської області до РФ», який проходив з 23 по 27 вересня, Істоміна в супроводі озброєних російських військових здійснювала подвірний обхід мешканців села, закликаючи людей «проголосувати».
Також жінка, як сказано в рішенні суду, «вела облік громадян по списку, які проголосували під час проведення незаконного референдуму, а також активно закликала осіб, які не хотіли приймати участь у голосуванні шляхом висловлювання закликів про позитивні зміни у їх житті під керівництвом російської влади».
Після деокупації Станіславу Марію Істоміну затримали, і 14 лютого 2023 року було прийняте рішення про утримання її під вартою. Суд кваліфікував дії мешканки села Станіслав за ч. 2 ст. 28 ч.5 ст. 111-1 КК України: колабораційна діяльність, а саме участь громадянина України у проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, вчинена за попередньою змовою групою осіб.
Вирок суду – позбавлення волі строком на 5 років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади і місцевого самоврядування та займатися діяльністю, які пов`язані із виборчим процесом та процесом референдуму, строком на 10 років, без конфіскації майна.
Вирок винесений за ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України. П’ять років – мінімальний термін покарання, за порушення, передбачені статтею 111-1 («Колабораційна діяльність». Таке покарання стало можливим через те, що обвинувачена уклала угоду з прокурором про беззастережне визнання провини.
В рішенні суду також йдеться про те, що Марина Істоміна «характеризується посередньо, на обліках лікарів нарколога та психіатра не перебуває, раніше не судима», а також про те, що «вона щиро розкаялась у вчиненні злочину, активно сприяла розкриттю злочину», також йдеться про «відсутність обставин, що обтяжують покарання».
Зараз Марина Істоміна перебуває в Миколаївському слідчому ізоляторі, очікуючи, коли рішення суду набуде законної сили.