Мешканцям Херсонської області, чиє житло зруйноване внаслідок російської агресії, які отримали житлові сертифікати за державною програмою єВідновлення, але ще не використали їх, або планують отримати, варто підготуватися до значних змін. Ці зміни стосуються використання коштів, нарахованих людям на придбання нового житла.
Згідно з даними Херсонської обласної військової адміністрації, в області за програмою єВідновлення станом на липень 2024 року видано 684 сертифікати на відшкодування збитків за вщент зруйноване майно на майже 844 млн грн. Також понад 3500 сім’ям, які мають пошкоджене житло, нараховано майже 592 млн грн компенсацій.
Зміни щодо використання коштів, виділених як компенсація за знищене житло, передбачені Законопроєктом № 11444, тобто, «Проектом Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання питань, пов’язаних з компенсацією за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, та веденням Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».
Ініціаторами законопроєкту вказані 27 народних депутатів, з яких один представляє депутатську групу «Партія «За майбутнє», четверо – позафракційні, інші представляють партію «Слуга народу».
Жодного нардепа-представника Херсонської області серед ініціаторів законопроєкту немає.
Які ж зміни відбудуться після того, як законопроєкт № 11444 стане законом, тобто, буде прийнятий Верховною Радою і підписаний Президентом України?
Зокрема, пропонується звільнити людей, які купують житло за передбачені сертифікатом кошти від сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.
Нагадаємо, при купівлі нерухомого майна покупець під час оформлення договору купівлі-продажу у нотаріуса сплачує збір до Пенсійного фонду України у розмірі 1% від вартості житла, що передбачено Законом України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування».
Також в законопроєкті міститься заборона на накладення арешту на кошти, розміщені на поточних рахунках, відкритих для зарахування компенсації. Міститься і заборона на стягнення з цих рахунків коштів в рамках виконавчих проваджень, якщо такі відкриті стосовно людей, які мають право на отримання компенсацій. Виняток – ситуації, коли з’ясовується, що компенсація отримана незаконно, і має бути повернута у повному обсязі.
Крім того, пропонується скасувати необхідність обстеження житла, розташованого на території, визнаній непридатною для життєдіяльності. Також передбачена відповідальність за нецільове використання коштів, виділених на придбання нової нерухомості замість знищеної.
Законопроєкт №11444 пропонує, щоб компенсацію, отриману в рамках програми єВідновлення, можна було використовувати для погашення кредиту на придбання або інвестування в об’єкт житлової нерухомості, або земельної ділянки, на якій розташовано такий об’єкт.
Передбачається, що компенсація за пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна, щодо якого наявне обтяження його іпотекою, надається за умови отримання згоди кредитора. Тобто, якщо внаслідок російської агресії знищені будинок або квартира, придбані за кредитні кошти, то для отримання компенсації потрібна згода банку, який надав кредит.
Також у документі прописані процедури визнання населеного пункту територією, непридатною для життєдіяльності, і, відповідно, житло, яке там розташоване, прирівнюється до знищеного об’єкта. Проведення обстеження такого житла для отримання компенсації не потребується. На території Херсонської області таких територій немає.
Крім спрощення процедури отримання компенсації, законопроєкт №11444 більш чітко прописує як умови її надання, так і ненадання. Зокрема, додається така підстава для відмови як подання заяви по об’єкту, який не був пошкоджений або знищений в результаті російської збройної агресії.
Законопроєкт врегульовує внесення до Реєстру пошкодженого та знищеного майна інформації про пошкоджені/знищені об’єкти нерухомого майна для цілей, не пов’язаних з наданням компенсації. Внесення такої інформації – підстава для для ненарахування та несплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Громадянам, які з тих чи інших причин не внесли своє пошкоджене або зруйноване житло у Державний Реєстр речових прав (ДРРП), пропонують спростити можливість отримати компенсацію єВідновлення. Раніше у такому випадку потрібно було звертатись до Бюро технічної інвентаризації (БТІ) за витягом про право власності на житло.
Після того, як законопроєкт № 11440 стане законом, отримувати витяг з БТІ буде необов’язково.
Ми створили цей матеріал як учасник об’єднання “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.