Окупанти не знайшли нічого розумнішого, ніж закликати мешканців Херсонщини вступати в підконтрольний росіянам «добровольчий батальйон імені Маргелова», використовуючи наратив російської пропаганди, який позиціонує загарбницьку війну проти України як «захист Росії».
Реклама із закликом вступати до незаконного збройного формування розміщена на багатьох підконтрольних окупантам херсонських пабліках, зокрема, в Телеграм-каналі прокремлівського медіа «Таврія».
В ролику знімаються десять людей, які зображують військових під час навчань. Ці люди, обличчя яких закриті балаклавами, говорять, що вони з Херсона, Одеси, Запоріжжя, Донецька, Луганська, Ялти, Москви, Санкт-Петербурга. Тобто, створюється враження, що в складі «батальйону» – і мешканці РФ, і проросійські налаштовані мешканці українських міст.
Голоси акторів, які зображують мешканців українських міст, змінені за допомогою спеціальних технічних засобів, щоб створити у глядача враження, що це нібито реальні люди, які турбуються про безпеку своїх рідних та близьких, які лишилися на «ворожій» території.
В ролику «бійці» пояснюють, чому вони вступили до «батальйону». «Мешканці» українських міст – щоб вибити звідти «нечисть», «визволити». «Росіяни» – щоб «захищати батьківщину», «мир і спокій», «сім’ю, дітей».
Якщо з «нечистю» усе ясно, то ситуація із «захистом батьківщини» – кардинально інша. Йдеться про абстрактний «захист Росії» від невідомо кого. В ролику немає ані слова про те, хто напав на РФ, від кого треба захищати «мир і спокій», «сім’ю, дітей».
Не обійшлося і без символіки СРСР, яку часто використовує російська пропаганда, натякаючи на те, що розв’язана Росією загарбницька війна – нібито «відновлення великого і могутнього», в якому «все жили добре», знову-таки згідно з твердженнями пропагандистів.
Тобто, ролик – дуже промовиста ілюстрація російського пропагандистського наративу, мета якого – спонукати людей йти на несправедливу війну, калічитися і гинути, «захищаючи Росію» від якоїсь абстрактної загрози. В ролику навіть не згадували про «колективний Захід».
Судячи з цієї реклами, можна припустити, що в реальності «батальйон імені Маргелова» навряд чи існує. Про його створення росіяни оголосили ще під час окупації Херсона. В середині травня 2023 року окупанти згадали про намір сформувати «батальйон» і оголосили набір до нього.
Але все, що можна знайти про це збройне формування в публічному просторі, – рекламні ролики. А нещодавно російський пропагандист Олександр Малькевич опублікував в своєму Телеграм-каналі інтерв’ю з громадянином Росії Олександром Гудачем, колишнім першим заступником голови адміністрації Горноуральського міського округу Свердловської області РФ.
Гудача Малькевич представив як «заступника командира батальйону імені Маргелова». Але з цього інтерв’ю можна дізнатися лише те, що Олександр Гудач – людина, повністю зомбована російською пропагандою.
Тому можна припустити, що «батальйон імені Маргелова» – або не більше ніж піар-проект, або під виглядом цього формування, нібито набраного з добровольців, діятиме якісь російський підрозділ, можливо, доповнений якоюсь кількістю місцевих зрадників. Але останніх навряд чи буде багато, бо з точки зору українського законодавства такі «добровольці» є кримінальними злочинцями з відповідними наслідками для них у разі потрапляння в полон. І мешканці Херсонщини в переважній більшості це дуже добре розуміють.