Суддя Херсонського міського суду Оксана Черниш своїм рішенням поновила на посаді звільненого за співпрацю з росіянами директора Херсонського державного будинку художньої творчості Валерія Висовня, зобовʼязавши державу заплатити йому майже 270 тисяч гривень.
Про це йдеться у рішеннях судів, які опубліковані в Єдиному реєстрі судових рішень.
Нагадаємо, що Висовня звільнили з посади директора 3 квітня 2023 року, після публікації МОСТа.
Як зʼясував МОСТ, під час окупації він очолював “Государственное бюджетное образовательное учреждение дополнительного образования Херсонской области “Дворец детского и юношеского творчества”, про що є відповідний запис у російському реєстрі.
Пізніше МОСТ зʼясував, що Висовня на початку січня того ж року звільняв тодішній начальник Херсонської обласної військової адміністрації Ярослав Янушевич, але пізніше розпорядження про звільнення скасували.
Що він пояснив суду?
16 жовтня 2023 року Валерій Висовень звернувся до суду із позовом про визнання незаконним наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення коштів за час вимушеного прогулу.
Суду він пояснив, що на посаді директора Херсонського державного будинку художньої творчості він працював з 6 червня 2006 року. Спочатку трудові правовідносини були оформлені контрактами, які укладалися на різні строки, а з 7 червня 2018 року на підставі наказу МОН України його було призначено виконуючим обов`язки директора. При цьому, подією, яка зумовлює припинення виконання обов`язків директора було вказано “до призначення керівника в установленому законом порядку”.
Цікаво, що у позовній заяві Висовень обійшов питання роботи на росіян.
“Під час окупації Херсона, позивач та інші працівники будинку художньої творчості продовжували приходити на робочі місця та намагалися дізнатися про подальшу діяльність будинку, про що свідчить лист від 12.05.2022 року № 01-13/44-22, проте через відсутність будь-яких державних органів в окупованому місті, відповіді або будь-якого розпорядження з цього приводу так і не отримали”, – йдеться в документі.
Виходить, що неотриманням відповіді Валерій Висовень пояснює, яким чином він став директором створеного окупантами закладу? Бо інших пояснень в позові немає. Далі в документі описуються події після 11 листопада 2022 року.
“Після деокупації міста начальник обласної військової адміністрації видає розпорядження № 4 від 05.01.2023, яким увільняє від виконання обов`язків директора Херсонського державного будинку художньої творчості Валерія Висовня з 01.01.2023, тобто розпорядження було видано через декілька днів після дати звільнення. Після звернення позивача до Генеральної прокуратури розпорядженням голови ХОВА № 34 від 24.01.2023, розпорядження № 1 було скасовано, а права позивача відновлені. Проте, за час дії розпорядження № 1, тобто з 01.01.2023 по 24.01.2023 року позивачу не виплатили заробітну плату за час вимушеного прогулу”. – йдеться в документі.

Тобто, звернення до Генпрокуратури призвело не до внесення фактів до ЄРДР та оголошення підозри по статті 111 ККУ, а до скасування розпорядження.
Надалі Наказом МОН України від 3 квітня 2023 року Висовня було звільнено з посади виконуючого обов`язки директора державного будинку художньої творчості. І саме цей наказ адвокатка Висовня і скасувала у суді.
Чому суд став на бік колаборанта?
Відповідно до змісту наказу МОН України від 1 червня 2018 року, про який ми писали вище, Висовень був прийнятий на посаду виконуючого обов`язки до призначення керівника в установленому законом порядку. Тобто, звільнення його з посади могло мати місце тільки у разі призначення на посаду керівника будинку у встановленому законом порядку.
“Оскільки до усталеної практики Верховного Суду відносини із виконання обов`язків за вакантною посадою (може бути тільки на тимчасовій основі) до обрання за конкурсом чи призначення на посаду. Призначення виконуючого обов`язки за вакантною посадою є видом строкового трудового договору, укладеного на строк до призначення особи безстроково чи за контрактом”, – йдеться у рішенні суду.
А оскільки, всупереч вимогам закону, МОНом не було призначено керівника в установленому законом порядку, то суд визнав звільнення незаконним.
Крім того, як в наказі, так і в трудовій книжці Висовня не було зазначено підставу звільнення, в той час як законом визначено, що звільнення з роботи має ґрунтуватися на підставах, передбачених законом.
В переліку таких підстав немає співпраці з окупантами. Максимум, що передбачає законодавство для звільнення тих, хто працював чи працює на росіян, це розірвання трудового договору на вимогу профспілкового чи іншого уповноваженого на представництво трудовим колективом органу (п. 4 ч. 1 ст. 36, ст. 45 КЗпП України).
Фактично все це і стало підставою для суду задовільнити позов Висовня.
Чому МОН посоромився втягнути в цю історію профспілку і дав змогу людині, яка співпрацювала з росіянами, відновитися, питання риторичне.
Як і питання, “а що про це думає СБУ?” Хоча, на це питання у нас є відповідь.
Служба безпеки України не побачила нічого поганого, або побачила?
Суд намагався зʼясувати, чому Висовень, якого звільнили у квітні 2023 року, не подавав позов до жовтня того ж року?
“В умовах військового стану навіть після деокупації міста позивач не міг своєчасно звернутися до суду з цим позовом, оскільки намагався вирішити питання позасудовим шляхом. Тривалий час всі його звернення залишались без відповіді та належного реагування, внаслідок чого він повторно звертався до відповідачів, нагадуючи про спрямоване звернення. Тривалий час він не міг дізнатися про причини останнього звільнення та отримати трудову книжку. Після отримання інформації позивач був повністю деморалізований тими звинуваченнями, які він почув як пояснення свого звільнення з боку свого керівництва управління освіти і науки ХОДА, а саме те, що він нібито співпрацював з окупантами”, – пояснив він суду.
Ба більше, Валерій Висовень звернувся до СБУ з проханням розʼяснити, чи дійсно є якісь відомості про його співпрацю з окупантами. І отримав відповідь, що “будь-якої інформації про його співпрацю з окупантами у уповноважених органів немає”!
Запис у російському реєстрі, який підтверджує співпрацю з росіянами, існує і досі. До речі, в справі тієї ж Дубровської, яку судять за ведення господарської діяльності з вивозу сміття під час окупації Херсона, немає таких доказів, як реєстрація компаній за російськими законами. І це не заважає тримати її у СІЗО та забрати весь її бізнес.
У Міністерстві освіти ж кажуть, що мають докази співпраці Висовня з росіянами.
Представник Міністерства освіти і науки України у судовому засіданні зазначила, що підставою для видачі наказу про звільнення став лист Департаменту захисту національної державної Служби безпеки України від 3 березня 2023 року. В листі ДЗНД СБУ повідомлялося про вчинення Валерієм Висовнем кримінального правопорушення, повʼязаного із колабораційною діяльністю, зокрема про те, що він добровільно погодився на співпрацю з окупаційною адміністрацією та вчиняв дії, спрямовані на впровадження освітніх стандартів держави-агресора.
“Валерієм Висовнем було особисто подано пакет документів для внесення до «Единого государственного реестра юридических лиц» щодо перереєстрації Херсонського державного будинку художньої творчості. У зв`язку з цим Міністерству було запропоновано розглянути питання щодо розірвання трудових відносин з ним. На підставі листа вищевказаного Департаменту було розроблено проект наказу «Про звільнення»”, – зазначила представниця МОН у суді.
Тобто, існує два різних листи від СБУ, в яких Висовня називають людиною, що вчинила злочин, і людиною, за якою нічого такого не помічено.
І наостанок. Суду Висовень пояснив своє зволікання з поданням позову тим, що “під час окупації вживав всіх можливих заходів щодо збереження як майна будинку, так і його культурного призначення. Незаконне звільнення, неправдиві звинувачення, втрата роботи та засобів існування, неможливість отримувати допомогу по безробіттю внаслідок невмотивованої підстави по звільненню, стало причиною пропуску строку звернення до суду”.
Тобто, якісь дії для “збереження культурного призначення будинку творчості” він все ж таки вчиняв. Цікаво, які?
Що вирішив суд?
Судячи з усього, суд не дослідив заяви СБУ. Про ту, яка начебто є у МОН суд в рішенні згадав, не прийнявши доводи Міністерства освіти і науки України, зважаючи на те, що суду не було надано належних доказів існування документа, що дає підстави для звільнення. А от чи показував свою довідку Висовень — невідомо.
Розглянувши документи та вислухавши сторони суд визнав звільнення Висовня незаконним та поновив його на роботі з 5 квітня 2023 року.
Також суд постановив стягнути з Херсонського державного будинку художньої творчості середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 269 893 гривні та судовий збір у розмірі 2 684 гривні.
А на минулому тижні суд додатково стягнув з Міністерства освіти і науки України судові витрати у розмірі 11 125 гривень.
Свою Україну любіть…
24 лютого 2025 року в соціальній мережі Фейсбук зʼявився скрішнот документу від 14 лютого, в якому зазначений склад журі обласного творчого марафону “Свою Україну любіть” до Дня народження Т.Г. Шевченка.

Головою журі там зазначений в.о. директора Херсонського державного будинку художньої творчості Валерій Висовень.
В українському Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань директоркою цього закладу досі зазначена Валентина Петрова, призначена на цю посаду 24 квітня 2023 року.