До України повернули п’ятьох дітей зі спеціальної школи в Новопетрівці на Миколаївщині. Їх депортовували херсонські колаборанти Георгій Тамбовцев та Євгенія Чернишова.
Про факт повернення дітей повідомив у Facebook засновник організації “Save Ukraine” Микола Кулеба.
“Діти виживали цілих 3 місяці на самісінькій лінії фронту, ховалися від бомб та ракет у підвалі без їжі та води, а потім ще й пережили жахи депортації”, – написав Кулеба.
Дітей передали законним опікунам. Їх повернули у співпраці українських державних організацій, посадовців та іноземних благодійників.
Тамбовцеву та Чернишовій за причетність до депортації вихованців спецшколи в Новопетрівці повідомили про підозру в порушенні законів та звичаїв війни.
Процес депортації дітей почався у другій половині березня 2022 року. Тоді в Новопетрівку приїхали четверо російських військових. Вони прибули для встановлення наявності та кількості дітей.
У квітні 2022 року російські військові неодноразово пропонували директорці школи у Новопетрівці Наталії Луцик вивезли дітей у окупований Крим або Росію. Але вона відмовляла. Після цього Луцик стала шукати спосіб вивезти дітей з окупації і людей, які могли б допомогти це зробити.
11 липня до школи у Новопетрівці приїхали російські військові, які вже знали, що Наталія Луцик хоче вивезти дітей з окупації. Через це жінку допитали з застосуванням фізичного та психологічного тиску.
У другій половині 14 липня до Новопетрівки приїхав російський військовий з позивним “Каха” і ще близько 20 окупантів. Каха сказав, що дітей вивезуть на Херсонщину. Через тиск та страх застосування насильства Луцик не чинила опір.
Вона попросила більше часу на збір речей і документів дітей. Наталії Луцик дали добу і залишили у школі чотирьох озброєних російських військових. Близько 12:00 15 липня до Новопетрівки знову приїхав Каха і ще близько 10 російських військових.
Вони посадили всіх вихованців школи (15 дітей) у чотири машини та вивезли їх. Луцик, яка побоюваюсь за долю дітей, теж поїхала на Херсонщину. Аналогічно вчинив цивільний чоловік директорки школи Валерій Мандзюк. Об’єктивних причин вивозити дітей з Новопетрівки не існувало.
Близько 13:00 15 липня Луцик, Мандзюк і діти приїхали до закладу в Степанівці. 19 жовтня Тамбовцев подзвонив директору закладу в Степанівці Володимиру Сагайдаку, спитав у нього про кількість дітей і наказав за 2 години зібрати їх для вивезення.
Через деякий час до Степанівки приїхала незаконна ректорка Херсонського державного аграрно-економічного університету Євгенія Чернишова. Вона знову наказала Сагайдаку і Луцик збирати дітей. У разі непокори Чернишова погрожувала викликом російських військових, які мали б застосувати насильство.
Наталія Луцик знову не чинила опір і попросила більше часу для зборів. Євгенія Чернишова подзвонила Георгію Тамбовцеву і дала слухавку Луцик. Він знову пригрозив жінці насильним вивезенням дітей в разі непокори.
Також Тамбовцев сказав, що Наталія Луцик та її цивільний чоловік Валерій Мандзюк можуть не їхати, якщо не хочуть. Підстав вивозити дітей тепер зі Степанівки теж не було. Але їх вивезли. Це зробили на транспортному засобі, який привіз Чернишову.
Луцик і Мандзюк поїхали разом з дітьми. Їх відвезли на річковий вокзал у Херсоні, де жінку, чоловіка та дітей зустріли озброєні російські військові. Там всіх посадили у човен і транспортували в Олешки. На лівобережжі депортованих посадили на автобус, який через Армянськ привіз їх до Джанкою в Криму.
20 жовтня у Джанкої депортованих зустріли та перевірили працівники Міністерства надзвичайних ситуацій Росії. Після цього працівник відділу освіти окупаційної адміністрації Джанкойського району наказав депортованим їхати до Анапи на потязі.
Того ж дня вони приїхали до Анапи, де депортованих розмістили у санаторії “Перлина Росії”. Його директором був Олександр Кібкало. Там депортовані перебували до 15 листопада.
Під час перебування в санаторії дітям забороняли розмовляти українською мовою, використовувати символіку України і щоранку змушували їх співати гімн Росії. 17 листопада вони за допомогою благодійників виїхали до Грузії.
За інформацією парламентського Уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця, станом на кінець січня, Україна повернула 518 дітей, яких депортували росіяни.