Генсек ООН Антоніу Гутерреш заявив незаконність псевдореферендумів та анексії Росією окупованих Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України. Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.
За словами генсека ООН, 30 вересня в Москві відбудеться церемонія, яка запустить процес анексії українських областей — Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької.
“У цей момент небезпеки, я маю підкреслити свої обов’язки, як генеральний секретар, щоб відстояти Статут ООН. Статут ООН чіткий: будь-яка анексія державної території іншою державою у результаті використання зброї чи застосування сили — це порушення принципів Статуту ООН та міжнародного закону”, — сказав він.
Гутерреш зазначив, що у Декларації про принципи міжнародного права, які стосуються дружніх відносин від 24 жовтня 1970 року, Генасамблея ООН чітко проголосила, що “територія держави не може бути об’єктом набуття іншою державою у результаті використання зброї чи застосування сили і жодне територіальне набуття у результаті використання зброї чи застосування сили не визнається законним”.
За його словами, Декларацію неодноразово цитує Міжнародний суд як положення загального принципу міжнародного права.
“Я маю бути чітким: РФ — одна з 5 постійних членів Ради безпеки ООН розділяє виключну відповідальність з дотримання Статуту. Будь-які рішення продовжити анексію Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України — не матимуть законної сили і заслуговують засудження. З ними не можна змиритися у рамках міжнародного законодавства”, — наголосив Генсек ООН.
За його словами, позиція ООН дуже чітка: Організація підтримує суверенітет, єдність, незалежність та територіальну цілісність України в її міжнародно визнаних кордонах згідно з відповідною резолюцією ООН.
“Я хочу підкреслити, що “референдуми” на окупованих територіях проводилися під час активного збройного конфлікту в зонах російської окупації і поза українським законодавчим і конституційним полем. Вони не можуть бути названі справжнім волевиявленням населення”, — сказав Гутерреш.
За словами Генсека ООН, будь-яке рішення Росії йти далі ще більше ставить під загрозу перспективи миру.
“Настав час відійти від краю прірви. Зараз більше, ніж коли-небудь ми маємо працювати разом, щоб завершити цю руйнівну війну, яка не має сенсу, та відстояти Статут ООН та міжнародний закон”, — наголосив він.