5 квітня Кабінет Міністрів затвердив склад Громадської ради при Національному агентстві з питань запобігання корупції до якої ввійшли представники Всеукраїнських ініціатив РПР, Чесно, “Під контролем,” Центру “Ейдос” та низки регіональних організацій.
Одразу виникає запитання для чого формувати громадську раду при органі, який не ефективно працює, знаходиться під постійною критикою, а в парламенті вже зареєстрований законопроект, який передбачає переформатування повноважень та персонального складу Агентства? Відповідь потрібно шукати у 14 статті закону “Про запобігання корупції.” Нею передбачені унікальні та розширені повноваження громадської ради, яка:
1. заслуховує інформацію про діяльність, виконання планів і завдань Національного агентства,
2. надає висновки за результатами експертизи проектів актів Національного агентства
3. делегує для участі в засіданнях Національного агентства свого представника з правом дорадчого голосу.
4. затверджує щорічні звіти, які готує Національне агентство про свою діяльність, які потім оприлюднюються на його офіційному веб-сайті.
Як на практиці виглядає цей механізм? Наприклад, вчора на першому офіційному засіданні громадській раді принесли чотири проекти рішень один з яких дозволяв Агенству у певних випадках закривати публічний доступ до реєстру декларацій
Оскільки норма була не чітко виписана, це дає потенційну можливість Агенству зловживати цим правом, закривши публічний доступ до реєстру на невизначений час. Цілком очевидно, що запропонований проект рішення Громадськ рада заблокувала і повернула на доопрацювання.
Ще один проект передбачав відмовити у запиті Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі у початку провадження по дослідженню декларації чиновника по якому здійснюґться кримінальне провадження. Цей проет також був відправлений на доопрацювання, оскільки на думку членів громадської ради САП надав достатньо доказів і провадження потрібно проводити.
Також громадська рада обговорила можливість розпочати спільно з представниками НАЗК досліджувати декларації чиновників категорії «А,» які мають надмірні статки, але при цьому працювали переважно на державній службі. До першої вибірки потрапили декілька мерів, депутатів місцевих рад та парламенту, зокрема Сергій Міщенко. Громадські перевірки деларацій чиновників тільки розпочинаються тому громадяни можуть безпосередньо звертатися до членів громадської ради та повідомляти про чиновників в діях яких є корупційні ризики.
Наступні два тижні, поки тривають організаційні питання та формування Секретаріату Громадської ради, звертатися можна на електронну адресу Центру «Ейдос,» представник якого очолив Громадську раду.