Херсонський активіст Олександр Тарасов, якого рік тому викрали невідомі, опинився у Німеччині, де вже встиг провести щось на кшталт онлайн пресконференції.
В ході майже годинної розмови він розповів як потрапив в полон, з ким сидів в одній камері у сімферопольському СІЗО та окремо акцентував на тому, що ніколи не товаришував із проросійським активістом Кирилом Стремоусовим.
Рік тому ми писали, що на наступний день після викрадення, в інтернеті зʼявився відеозапис допиту, який ми вже тоді назвали інсценуванням, настільки дивно він виглядав .
На відео чітко чутно, що питання Тарасову задає саме Кирил Стремоусов, переходячи на ламану українську мову.
Сьогодні ж, розповідаючи про цей допит, Тарасов чомусь обійшов цю важливу деталь, хоча сказав, що знає про те, що відео зʼявилося на каналі Стремоусова. Як можна побачити з нашого матеріалу, відео наразі недоступне, адже YouTube видалив канал проросійського активіста ще влітку 2022 року, коли Тарасов ще сидів у СІЗО.
Насправді, першоджерелом відео був не Стремоусов, а маловідомий телеграм канал “Новости Херсонщиньі”, який веде колишній херсонець Віктор Марченко. На каналі відео зʼявилося о 7 ранку 8 березня, але пройшло непоміченим через занадто малу аудиторію. Тому приблизно о 12 годині відео, вже без напису з рекламою каналу, опублікував Стремоусов.
На сьогоднішньому відео Олександр Тарасов каже, що питання йому на камеру задавали люди в балаклавах. Це дивне уточнення, адже ніде, в ході майже годинної розповіді він не згадує про елементи одягу ФСБшників. І тільки тут, забувши, що на відео йому питання задають голосом, схожим на голос Стремоусова, він згадав про людей в балаклавах.
Можна припустити, що голос Стремоусова наклали на відео пізніше, але сам Тарасов каже, що питання йому задавали українською, тож навряд хтось би аж так заморочувався у тому бардаку, який був в стані росіян у перші тижні після захоплення Херсона. .
Згадав він і наш матеріал, намагаючись спростувати твердження, що це відео було постановкою спільно зі Стремоусовим. Але замість спростування Тарасов почав розповідати про профнепридатність співробітників управління Служби безпеки у Херсонській області.
Про Стремоусова він згадав тільки через 40 хвилин, майже закінчуючи свій монолог.
“Я маю прокоментувати, хоч це питання тут не звучало, ті звинувачення, що я працював разом із Стремоусовим, що він був моїм куратором і кришею. Що я разом з ним і Валерієм Кулешовим був в одній команді”, – пояснив він бажання повернутися до питання своїх проросійських друзів.
До речі, деталі викрадення першим, ще ввечері 7 березня озвучив нині покійний проросійський блогер Валерій Кулешов. На відео цей момент починається з 3 хвилини.
“Саше я теж казав, умєрь пил, я тебе прошу, але людина не розуміла, в тому плані, що я йому кажу, Сань, ну перші ролі небезпечні завжди в таких от ситуаціях. Ну, Саня просто теж, трохи за хайпом тим погнався — в нього стали перегляди йти…”, – незвʼязно розповів Кулешов, з чого стає зрозумілим, що з Тарасовим він тоді спілкувався.
Тарасов же каже, що зі Стремоусовим він “перетинався на різних акціях, починаючи з 2012 року”.
“Він активний блогєр і займав активну роль у житті Херсонської громади, скажімо так. Да, у нього були свої проросійські, точніше, спочатку прорадянські вони були, але дружби між нами ніколи не було. Ми взаємодіяли у тих чи інших акціях… з початку війни спілкування у мене з ним не було”, – розповів сьогодні Тарасов.
Але про спілкування з Кулешовим не розповів.
Далі Тарасов нагадав, що представники херсонського “Нацкорпусу” мали тісні стосунки зі Стремоусовим, і навіть були у того на дні народженні. А він не був.
Тож твердження про тісну співпрацю із Стремоусовим, на думку Тарасова, розповсюджує ФСБ. Мабуть ФСБ у 2013 році розповсюджувала заяву Стремоусова про напад на його підлеглого, яка зберігалася у медіа.
Або ФСБ сфальшувала фотографії від вересня 2013 року, на яких вони удвох ходили до губернатора Миколи Костяка, вимагаючи розслідувати вбивство Гонгадзе.
Пізніше, у 2020 році, коли через херсонських поліцейських Стремоусов, Кулешов і Ткаченко отримали контроль над КП “Херсонкомунтранссервіс”, вони призначили Олександра Тарасова юристом підприємства.
У 2021 році, коли Колихаєв виганяв директора КП Павла Ткаченка, теж людину з орбіти Стремоусова, з роботи, захищати його прийлди Кулєшов і Тарасов.
Доказів співпраці цих двох персонажів в інтернеті залишилося не так і багато, але і цього достатньо, аби зрозуміти, що Олександр Тарасов не просто так оминає питання, хто ж його допитував на камеру?