Відверто — про зради і перемоги


31 мая 2019 года.

У креативному просторі Hub Way у Херсоні відбувся захід під назвою «Зрадвечір - тернистий шлях до об'єднання», організований Херсонським центром розвитку місцевого самоврядування (ХЦРМС).
Ідея заходу - зібрати кількох представників ОТГ області з журналістами й тими, хто працює з децентралізацією, і відверто поговорити про «зради» та «перемоги» на шляху до об'єднання і про життя в нових громадах. Такий формат програма «U-LEAD з Європою», яка підтримує децентралізацію в Україні, спробувала у Дніпрі і Львові, а тепер і в Херсоні.

МИЛІВСЬКА ОТГ НАПЕРЕДОДНІ ВИБОРІВ

Голова Милівської сільради Бериславського району Олег ЯХНІЄНКО розповів, що він намагається згуртувати сусідні села до об'єднання ще з 2015 року. Але перші вибори до ОТГ відбудуться лише 30 червня цього року. Громада об'єднає п'ять населених пунктів (дві сільради) з центром у с. Милове.

«Ще 2015 року люди одноголосно проголосували за об'єднання з центром у с. Качкарівка, але на той момент ми зіткнулися зі спротивом від обласної влади, де нам і забракували об'єднання за обраними територіями», - каже Олег Яхнієнко.
«Наступного року ми знову спробували об'єднатися. Все прораховували: і в ОДА, і в Центрі розвитку місцевого самоврядування, і самі рахували. Цифри виходили не вражаючі, але кращі за ті, що у нас є зараз. Важко було переконати селян у тому, що нам потрібна ця реформа. Проти нас працювали кілька місцевих агітаторів, які ходили по подвір'ях і підбурювали мешканців виступати проти об'єднання», - розповідає сільський голова Милового.

Врешті, коли селяни дійшли згоди, а ЦВК призначила вибори на грудень 2018 року, президент запровадив воєнний стан. Тепер у Миловому сподіваються, що цього року таки оберуть собі голову ОТГ і депутатів. Це буде невелика ОТГ з населенням у 3300 людей. Однак Олег Яхнієнко не виключає можливості дооб'єднання із сусідніми громадами у разі укрупнення.

СТАНІСЛАВ В ОЧІКУВАННІ ІНВЕСТОРІВ

Станіславська ОТГ Білозерського району створена у жовтні 2017 року. До її складу увійшли села Широка Балка, Софіївка і Станіслав. Населення ОТГ - понад 7,5 тисячі мешканців. Голова ОТГ Володимир ЖЕЛУДЕНКО розповів про поточні справи та амбіції його громади.

«Спочатку я був скептиком щодо цієї реформи. Але після візитів до об'єднаних громад, консультацій з експертами ХЦРМС та іншими фахівцями у місцевому самоврядуванні я прийняв цей виклик. Дійшли згоди щодо меж громади, і на зустрічі з мешканцями я заявив, що знаю, як зробити нашу ОТГ кращою. Виборці мене підтримали», - говорить Володимир Желуденко.
За радянських часів села над Дніпровським лиманом славились рибною промисловістю, великими фруктовими садами й виноградниками. Садівництво й виноградарство тут продовжує розвиватися завдяки місцевим фермерам і комфортному мікроклімату.

Останніми роками місцева молодь намагається використати ще й туристичний потенціал цієї місцевості - це обривчасті узбережжя над лиманом, які тут називають кручами або скелями. Степовий ландшафт, урізноманітнений скелями, на тлі лиману, вирізняється чудовими краєвидами. Це - підходящі місця для туру вихідного дня велосипедами, пішого походу, екскурсії байдарками або просто для пікніку з нагодою зробити хорошу фотосесію.
«Для того щоб сюди масово їхали туристи, потрібно вкладати кошти, розвивати сервіс. Уже не раз приїжджали потенційні інвестори, цікавились, обіцяли розвивати інфраструктуру, але поки тільки на словах. Ну, нічого, я думаю, поступово ми цю тему розкрутимо», - каже Володимир Желуденко.
Також голова ОТГ зазначив, що його досвід при утворенні ОТГ показує: одразу треба брати все у свої руки. Ідеться, передусім, про соціальні сфери. «Так, будуть труднощі при створенні комунальних підприємств, складанні статутів, у домовленостях з колективами, але саме так можна налагодити ефективну взаємодію і впливати на якість послуг, які надаються населенню», - вважає Желуденко.

ШАФРАН І СПАРЖА В НАШИХ ПОЛЯХ

Із Любимівської ОТГ Каховського району на «Зрадвечір» приїхав місцевий підприємець Віталій ШАКАЛО. Він розповів про досвід вирощування екзотичної приправи - шафрану, незвичної для наших фермерів спаржі, а також про туристичну локацію, яка розпочалася як хобі.

2018 року протягом двох тижнів орієнтовно 30 тисяч українців та іноземців відвідали фестиваль «Маленька Голландія на Херсонщині». Він проходив у травні, у період цвітіння тюльпанів, які Віталій Шакало висадив разом з партнерами на невеличкому полі. Цьогоріч фестиваль також викликав значний інтерес. Віталій розповідає, що подивитися на тюльпани та екзотичні шафран і спаржу приїздять з усієї України.

«Усе почалося з того, що ми вирішили займатися такими культурами, які не потребують великих площ, приносять хороший прибуток і тривалі до зберігання. Ми зупинились на шафрані - найдорожчій спеції у світі. А коли ми придбали посадковий матеріал в одних голландців, я попросив подарувати нам некондиційні цибулинки тюльпанів, які лежали у них на складі. Я не знаю, чому так вирішив - просто захотів. Спочатку вони відмовили, а потім зателефонували і сказали: забирайте», - розповідає Віталій.
«Ми висадили тюльпани, розповіли про це у «Фейсбуці» й побачили, що люди дуже цікавляться, тож вирішили зробити маленький фестиваль. Нам погодилася допомагати одна громадська організація, яка врешті підвела нас перед самим початком. Але знайшлись інші люди, які нас підбадьорили й допомогли все владнати. В результаті, від цього виграли і ми, й інші туристичні локації поблизу, адже люди включали їх у свої тури по Херсонщині», - каже фермер із Любимівки.
За словами Віталія, популярність Любимівки зростає завдяки їхнім тюльпанам, шафрану і спаржі. І в цьому є хороший туристичний потенціал, який може розвивати об'єднана громада.
ДОВІДКА «Дня»

На сьогодні в Херсонській області створено 31 об'єднану територіальну громаду. ОТГ займають трохи більше ніж 31% від усієї площі області. Три ОТГ чекають на перші вибори до місцевих рад, які відбудуться 30 червня цього року. У семи районах області не створено жодної ОТГ. У рейтингу областей щодо формування об'єднаних громад Херсонщина посідає 18-те місце.
Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости