Підтримати

Війна руйнує на Херсонщині ключову цивільну інфраструктуру – без світла і води все ще залишається чимало населених пунктів на деокупованій території області.  Відновлення водопостачання, особливо після підриву дамби Каховської ГЕС – складний і дорогий процес, який лягає тягарем на місцевий бюджет. Але чи можна забезпечити населення водою, не вдаючись до класичних методів відновлення водогонів? Нововоронцовська громада знайшла таке рішення. МОСТ поспілкувався з тими, хто його втілив.

Проблематика

Після деокупації правобережжя Херсонської області населені пункти стикнулися із проблемою водопостачання. Водопровідні мережі або застаріли, або були пошкоджені через обстріли. До цих проблем додалася ще одна катастрофа – знищення росіянами дамби Каховської ГЕС. Падіння рівня води у водосховищі вплинуло на рівень води в свердловинах, ускладнивши і без того важкий доступ людей до води у багатьох громадах. 

“Коли окупанти підірвали ГЕС, і водосховище почало зникати, перед нами постало питання забезпечення водою населення навіть в контексті найкритичнішої ситуації. От уявімо, що все, катастрофа, води зовсім немає. На привізній воді довго не проживеш, це точно”, – розповідає начальник Нововоронцовської селищної військової адміністрації Андрій Селецький.  

До цього треба додати проблеми із підрядниками, які не змогли у 2023 та 2024 році відновити водопостачання у громаді. 

 У чому знайшли рішення?

Довелося використати власні знання з локальної історії та краєзнавства. Андрій Селецький згадав про старовинні колодязі, які існували 100-150 років тому. Він пояснив, що спрацювала проста логіка: якщо в громаді були викопані колодязі понад 150 років тому – до існування водосховища – значить вони досягли того водоносного горизонту, який був на той час. А отже, містять воду. 

Про деякі колодязі Андрій Селецький знав. Про інші – питав у старших людей. Але як краєзнавець та місцевий активіст, завжди мав мрію віднайти та розчистити всі старовинні колодязі в громаді. 

“По-перше, це пласт історії, зі специфічними знахідками, а по-друге, сам факт наявності старовинного колодязя – це місце тяжіння. Раніше колодязі були місцем зібрання людей. Тому ми, шукаючи воду і виконуючи інфраструктурну задачу, відновлюємо й історичну справедливість”, – каже начальник Нововоронцовської СВА.

Як відбувалася робота з пошуку та відновлення колодязів?

У 2023 році по старих фотознімках та аерофотознімку, який Андрій купив в німецькому архіві  біля місцевого музею знайшли обриси колодязя. Андрій Селецький згадує, що ще з дитинства на цій території його бачив, але завжди думав, що він несе декоративний характер. У 2003 році колодязь зацементували та встановили на нього дитячу карусель.  

“З нього і почали. Він був повністю засипаний сміттям. Навіть знайшли невеликий архів пошти 50-70-х років. Там було і телеграфське обладнання, і кольорові метали”, – згадує Андрій Селецький. 

Бригада комунальників розробила спеціальне обладнання, яке дозволяло спускатись на глибину та чистити колодязь. Тоді з нього вивезли чотири причепи сміття. Але вода не зʼявлялася. Вкралися сумніви, чи вийде. Та коли вони вирішили не здаватися й продовжили роботу – нарешті пішла вода. 

Тепер цей колодязь дає 4-5 кубічних метрів води на годину – дякуючи благодійникам, до нього  під’єднали осмос, і зараз люди мають  можливість набирати воду. 

“Тоді ми побачили, що ця ініціатива може приносити користь. Я кинув клич по старожилах,  де у нас є ще такі колодязі. Ми знайшли 10 штук, які почали планомірно розчищати”, – каже Андрій Селецький.

Щоб колодязь й надалі працював, розробили ще одне рішення. Разом із підприємством з Кривого Рогу громада створила конструкцію, що забезпечує легкий доступ до води та захищає її від засмічення. 

“Ми робимо підсипку щебеню, відливається спеціальна плита і ставиться ручна помпа. Електричну не розглядали, бо не знали,  чи будуть блекаути, хто платитиме за помпу, електрику і хто її обслуговуватиме. А от ручна помпа набагато простіша у використанні”, – пояснює начальник Нововоронцовської СВА.

Відновлення 10 колодязів потребувало 1,1 млн грн. Таких грошей в місцевому бюджеті не було. Тому команда адміністрації почала роботу з благодійниками. Ті в ідею повірили, і сьогодні всі історичні колодязі громади знову служать людям.

“Тепер у нас є 10 колодязів з ручними помпами, а 11-й колодязь, біля адміністрації – винятковий. Він на зрізі будівлі, що має стіну, ніби старовинна фортеця. З нього ми також вивезли багато сміття. Дійшли до рівня 20-30-х років. Знаходили і монети, і пулі”, – ділиться особливістю цього 11-го колодязя керівник громади.

Колодязь дійсно дивний, влаштований біля стіни старовинної будівлі. Андрій, активно жестикулюючи, розповідає про те, як його  знайшов і яка це радість. 

Цей колодязь все ще містить брудну воду, хоча весною вже очікують на її очищення. Поруч на території планується створення спортивного простору. Тому саме в цей колодязь встановлять електропомпу і будуть використовувати воду для внутрішніх потреб. 

Чи справді це рішення працює?

Водогін в Нововоронцовці в аварійному стані та потребує відновлення. Заплановано проєкт вартістю 40 млн грн і громада шукає фінансування, налагоджуючи співпрацю з іноземними донорами. А поки колодязі – це можливість прямого доступу до води. Хай і технічної, але для громади, де воду подають по графіку – це велика вдача. 

 “Ми цю ініціативу пропонуємо всім – чистіть старовинні колодязі!”, – каже Андрій Селецький.

Цей матеріал було профінансовано Європейським Союзом. Його зміст є виключною відповідальністю автора та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Поділитися цим матеріалом

Розвиваємо проект за підтримки