Херсон. До одного з управлінь Державної міграційної служби під’їжджає легкове авто. З нього виходять водій та ще двоє чоловіків – у синьому худі з логотипами громадської організації «Десяте квітня» та Управління Верховного комісара ООН у справах біженців та у футболці поло з такими ж лого. Вони дістають з багажника візок для людей з інвалідністю, а потім пересаджують з авто у візок що одного пасажира – немолодого чоловіка.
– Ми привезли сюди мешканця одного з передмість Херсона. Він внаслідок обстрілу втратив документи, зокрема, паспорт громадянина України. Самостійно приїхати для відновлення документів не може через інвалідність. Тому звернувся до нас по допомогу, – розповідає Михайло, соціальний працівник громадської організації «10 квітня».
Громадська організація «Десяте квітня» працює в Україні з 2012 року. Її представництво у Херсонській області відкрито після окупації Криму і російської агресії на Донбасі. Організація є партнером Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, її основне завдання – надання допомоги вимушеним переселенцям і людям, постраждалим внаслідок збройних конфліктів.
За словами Ольги Карташової, консультантки із суспільно-політичних питань ГО «Десяте квітня», у прифронтовому Херсоні, а також на деокупованій частині області потенційними клієнтами організації є усі мешканці регіону.
– Ми, – каже Ольга, – надаємо юридичні послуги, психологічні консультації. Також надаємо послуги у таких сферах, як протидія гендерно зумовленому насильству, захист дітей, соціальний супровід людей похилого віку та людей з інвалідністю. У нас також є окрема функція: ми допомагаємо громадським організаціям зростати в їхньому організаційному розвитку.
Усі послуги, які надаються ГО «Десяте квітня», – безкоштовні. Іноді організація навіть надає матеріальну допомогу, але – людям, які опинилися в дуже скрутних обставинах. У деяких випадках допомагає херсонцям сплачувати судові збори та державні мита.
У Херсонському офісі громадської організації працюють юристи, консультанти з різних питань, соціальні працівники, технічні спеціалісти. Усі співробітники – херсонці. Але у разі необхідності залучаються і спеціалісти з інших регіонів, наприклад, з Миколаївщини.
– До нас, – каже Ольга Карташова, – можуть звернутися всі ті особи, які постраждали від конфлікту, мають якісь категорії вразливості, потребують допомоги, не можуть вирішити свої питання за допомогою органів влади або не можуть їх вирішити з якихось інших причин.
За її словами, найсерйозніші виклики, з якими доводиться стикатися, працюючи в Херсоні, це – безпекові, бо російські окупанти обстрілюють місто з артилерії, скидають на нього КАБи, атакують безпілотниками.
– Проблем у херсонців дуже багато, – розповідає пані Ольга. – Чимало людей залишилися без житла внаслідок обстрілів. Є й поточні проблеми, і їх – стільки, що місцева влада не впорається з ними. Наприклад, близько половини теперішнього населення Херсона – люди похилого віку, і чимало з них потребують соціального супроводу, іншої допомоги. Є й у місті й сім’ї з дітьми, вони теж потребують допомоги.
Отримувачами безкоштовних соціальних послуг від ГО «Десяте квітня» є й вимушені переселенці, у тому числі – і люди, які змогли виїхати з тимчасово окупованої Росією лівобережної частини Херсонської області.
За словами Ольги Карташової, серед цієї категорії отримувачів послуг найбільш затребувані – допомога у відновленні документів, психологічна допомога (в організації працюють дитячий і дорослий психологи) та соціальний супровід.
Як розповів Віталій Баленко, юрист Херсонського офісу громадської організації «Десяте квітня», мешканцям Херсона та інших населених пунктів області надається як первинна юридична допомога, тобто, консультування, так і вторинна юридична допомога – складання заяв та інших документів, необхідних для вирішення тих чи інших питань в судах.
Єдиний різновид правової допомоги, який громадська організація не має можливості надавати, – представництво у судах під час розгляду справ.
– Чимало консультацій, – каже Віталій Баленко, – ми надаємо по телефону, оскільки у небезпечному Херсоні це – найкращий варіант отримання такої послуги. У разі необхідності ми супроводжуємо людей в офіційні установи, допомагаємо усе оформлювати.
Велика частка звернень до юристів ГО «Десяте квітня» – від людей, які внаслідок бойових дій чи обстрілів втратили житло або воно сильно пошкоджене. Часто такі люди мають проблеми з оформленням пакету документів на надання компенсації у рамках державної програми єВідновлення. Зокрема, виникає потреба оформити документи на будинок чи квартиру, без чого отримання компенсації неможливе. Юристи ГО «Десяте квітня» допомагають херсонцям у вирішенні і цієї проблеми.
Втім, у херсонців виникає потреба у різній правовій допомозі. Так, в день, коли ми спілкувалися із співробітниками громадської організації, юристи допомагали мешканці Херсона підготувати документи зі звернення у суд для розірвання шлюбу.
Вагомою часткою роботи ГО «Десяте квітня» є освітні проєкти. Така робота проводиться і з дітьми, і з дорослими.
Для дітей організовуються ігрові програми, під час яких маленькі херсонці отримують чимало корисної інформації, зокрема, про правила дорожнього руху і безпеку на дорозі. Під час таких програм розігруються призи та влаштовується частування.
Для дорослих організований розмовний інтеграційний клуб «Ріка», на засіданнях якого мешканці Херсонщини вчать українську мову, вдосконалюють вже наявні знання та навички, розширюють свій кругозір, беручи участь у розмовах про літературу, культуру, народні традиції.
– Спочатку, – розповідає Олена Маляренко, модераторка розмовного інтеграційного клубу «Ріка», – були випадки, коли деякі люди ставилися до наших заходів досить упереджено і вороже. Люди не люблять, коли їм нав’язують мову. Але коли показують, що вони і є частиною цієї мови, люди раптом розслабляються і починають охоче спілкуватися. Вони хочуть знати більше. Якщо заохочувати і підтримувати, проблем немає. Люди дуже надихають, пропонують якісь теми, долучаються до дискусій, до розмов, і це дуже цікаво. Навіть пропонують запрошувати гостей. І ми запрошуємо експертів з певних тем, наприклад, з історії. Коли в Херсоні перейменовували вулиці, ми гукалипредставників робочої групи, і разом обговорювали ці питання. Людям було цікаво дізнатися, як взагалі розвивається наша регіональна топоніміка.
Щодо планів на майбутнє, то ГО «Десяте квітня» готується працювати на лівобережній частині Херсонщини. Звісно, після її визволення від окупації.
– Тоді, – каже консультантка із суспільно-політичних питань Ольга Карташова, – на нас чекатиме дуже багато викликів, бо усі ми розуміємо, у якому стані буде ця територія після визволення. Але ми впевнені, що як би там не було, а люди зустрінуть визволення з радістю, і ми разом будемо вирішувати усі проблеми.
Якщо вам потрібна юридична, соціальна або якась інша допомога чи ви хочете отримати більше інформації про освітні проєкти, пропонуємо звернутися на Гарячу телефонну лінію громадської організації «Десяте квітня» за номером: 0 800 33 28 58.
Автори: В’ячеслав Гусаков, Олена Гнітецька.