Через село Бобровий Кут ми проїздили неодноразово, починаючі з весни 2023 року. Більшість будинків тут постраждали від російських обстрілів і виглядали напів закинутими. Влітку ми фіксували якісь будівельні роботи, але їх результати вдалося побачити тільки зараз.
До війни у маленькому селі Бобровий Кут жило трохи більше 500 людей. Розташоване в 12 км від залізничної станції Калініндорф, від якої майже нічого не залишилося, воно стало фактично передовою російсько-української війни влітку-восени 2022 року.
Росіяни з березня 2022 року контролювали село, а українські воїни наступали через Інгулець. В ході боїв було пошкоджено, або знищенно під сотню будинків.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2024/04/img_0842-—-velike-1024x682.jpeg)
Їх і доси видно в селі, але вже в меншості.
Зараз Бобровий Кут, який ще в травні 2023 року був у суцільних руїнах, можна назвати еталоном відновлення на Херсонщині.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2024/04/img_0811-—-velike-1024x682.jpeg)
Тут уже відбудували чи не 100% пошкоджених через бойові дії будинків. Силами благодійників, програми “Пліч-о-пліч” та місцевої влади у населеному пункті відремонтували трохи більше 80 будинків.
Мешканці кажуть, що відбудувати залишилось ще 8 – вони були повністю знищені.
“Ніде такого немає, як в Бобровому Куті!, – каже староста Бобровокутського округу Любов Кравець. – Ніхто на це даже не сподівався”.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2024/04/img_0837-—-velike-1024x682.jpeg)
Складнощі, щоправда існують, і перш за все із бюджетними розрахунками. Але навіть вони не можуть затьмарити результат.
Ми стоїмо на вулиці, по обидва боки майже скрізь – акуратні будинки з одинаковими дахами і схожими фасадами. Це робота рук майстрів із Дніпропетровщини. Темно червоні дахи – результат роботи минулого року. І люди із захватом показують, що вийшло.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2024/04/img_0833-—-velike-1024x682.jpeg)
“У нас була дерев’яна веранда – нічого цього не було. То до нас спочатку прийшли зробили дах, потім – веранду, вікна позаміняли, двері. То ми дуже вдячні Дніпропетровській області – самі б ми цього не зробили”, – розповідає місцева жителька Ірина.
Її двір чистий та охайний, в палісадніку пробиваються перші весняні квіти, а поряд штабелями лежать ящики з під російських снарядів. Їх тут використовують у якості палива.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2024/04/img_0817-—-velike-1024x682.jpeg)
У ще однієї мешканки Бобрового Кута Лариси Миколаївни уламками пошкодило дах і фасад – зараз її будинок уже відновлений.
Лариса Миколаївна запрошує нас до своєї господи – маленький чорний собачка заміть того, щоб гавкати радісно махає хвостом.
“Пофарбували дах нам, стіни. Управились хлопці за дня три, такі молодці”, – додає жінка.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2024/04/img_0849-—-velike-1024x682.jpeg)
Поруч із будинком Марії Володимирівни, яку ми зустрічаємо на вулиці жили росіяни.
“Отамо, де зупинка, – показує вона, – і за городом [жили росіяни]. Можете зрозуміти, в якому місці я жила. Сюди вони йдуть, по воду до мене йдуть, сусідська хата пуста – через двір ідуть. І я в оточенні тут”.
Її будинок, де були пошкоджені вікна, дах і фасад почали відновлювати у вересні минулого року.
“З хлопцями, які ремонтували ми зідзвонюємось досі. Зробили на совість, молодці”, – додає Марія Володимирівна.
Разом з тим, певний – невеликий відсоток будинків у Бобровому Куті – залишаються невідремонтованими. Причина такого – або відсутність у власників документів, або ж відсутність самих власників. Однак порівняно з більшістю населених пунктів на правобережній Херсонщині ситуація тут набагато краща.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2024/04/img_0840-—-velike-1024x682.jpeg)
Також досі не відремонтовані знищені будинки. Для їх відбудови потрібні великі кошти, тож, за словами начальника Калинінської військової адміністрації Максима Кожемяки, чекають грошей з держбюджета та пропонують власникам отримати сертифікати для придбання нового житла.
Цей шлях, як показала практика, менш затратний для держави і людина може отримати вже готовий будинок.
На деокупованій Херсонщині із 26 000 пошкоджених об’єктів на кінець березня відбудували 3200.
У межах програми “Пліч-о-пліч” на початок квітня відновили 1119 будинків. Ще на 108 ведуться роботи.
У 10 населених пунктах звільненої Херсонщини не живе ніхто.
Дана публікація була підготовлена за підтримки Фонду “Партнерство задля стійкості України”. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО “Херсонська обласна агенція громадської журналістики МІСТ” і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів