Підтримати

1 квітня Суворовський районний суд міста Одеси визнав винним у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України проросійського пропагандиста з Лазурного Максима Філіна.

МОСТ зʼясував, ким є засуджений, чим він займався і займається на тимчасово окупованій частині Херсонщини.

Росіянин Філін – український патріот?

Максим Філін є етнічним росіянином, який переїхав до Лазурного у 2014 році. Як розповіли МОСТ’у мешканці Лазурного, чоловік певний час обирав, де йому оселитися – у Скадовську, Залізному Порті чи Лазурному.

Врешті він зупинився у Лазурному, придбав там будиночок і невдовзі переобладнав його під невеликий пансіонат. Певний час, за словами односельців, Філін був не дуже публічною особою.

Але у приватних бесідах він розповідав, що ненавидить Росію і висловлював проукраїнські погляди. Перед місцевими виборами 2020 року Максим Філін став дуже активним, завів свої пабліки у соціальних мережах і Telegram-канал.

“На всіх своїх ресурсах він дуже вихваляв діючого голову громади Сергія Бєліка, агітував за нього”, – згадує місцевий мешканець, який неодноразово спілкувався з Філіном.

Не змінилася його риторика і з початком повномасштабного вторгнення. Тоді Максим Філін записував відео, де заспокоював місцевих мешканців, інформував про пересування росіян по громаді та району.

Щоправда, 8 березня 2022 року він записав дивне відео, в якому згадав “наших хлопців з фронту”, але так і не дав зрозуміти, кого він мав на увазі. На той момент місцеві вважали Філіна проукраїнським блогером.

Зміна риторики

Навесні 2022 року Максима Філіна забрали на підвал. У катівні в Скадовську його бачили місцеві мешканці, які теж незаконно утримувалися росіянами.

“Як розповідав мені один зі знайомих, який теж сидів на підвалі, Філіна не били, але виглядав він пригнічено”, – розповів мешканець Лазурного.

Невдовзі Філіна випустили, і він повернувся до Лазурного, кардинально змінивши риторику. Спочатку він закликав місцевих мешканців до виконання законів, пояснюючи, що закони Росії і України нібито схожі, а тому виконувати їх не є проблемою.

Пізніше Максим Філін став активно вести пропагандистську роботу за російськими темниками.

“У підконтрольній Telegram-групі чоловік закликав до анексії Херсонщини Росією, співпраці з російськими військовими і підпорядкування окупаційній адміністрації. Також він поширював вказівки окупаційної адміністрації та російської армії, зазначаючи про обов`язковість їх виконання”, – йдеться у вироку, що підтверджує слова наших співбесідників.

Пізніше Філін почав закликати жителів здавати незареєстровану зброю окупаційній адміністрації. Зовсім скоро через Telegram-канал Максима Філіна почали розповсюджуватися заклики і вказівки від російських військових та окупаційної адміністрації.

Вже з квітня Філін почав розвозити по селищу російську “гуманітарку”. Очевидно, що людям діяльність Максима Філіна не подобалась, і він написав, що вимикає у групі коментарі.

Приблизно в той же час в Лазурному та інших населених пунктах місцевих жителів почала тероризувати комендатура Сергія Єварлака та “Сергія Васильовича” / “Зауча”.

Сергій Єварлак – колишній український міліціонер з Маріуполя, а “Сергій Васильович” / “Зауч” – військовий ЗС РФ. Останній вже отримав заочно 12 років в’язниці за порушення законів та звичаїв війни. Справи щодо злочинів Єварлака ще слухаються в українських судах.

Пізніше Філін почав погрожувати місцевим жителям проблемами, якщо вони чіпатимуть російські прапори на території селища. Згодом, після зняття російського прапора з будівлі навпроти будинку культури в Лазурному, Максим Філін закликав людей змиритись з окупацією.

А ще за декілька днів він закликав учасників групи здати людину, яка вкрала російський прапор. По всьому було видно, що Максиму і росіянам не дуже подобалося, що хтось краде прапори з адмінбудівель.

Куди пропав Філін? 

У серпні 2023 року українські медіа повідомили про влучання української ракети у будівлю де “проходила нарада місцевих гауляйтерів у селищі Лазурному”. Озвучувалась інформація про трьох вбитих та двох поранених.

Пізніше деякі українські медіа уточнили, що серед поранених був і Філін, якого називали “заступником гауляйтера”. Це була чи не остання згадка про нього в медіа. Достеменно невідомо, чи постраждав тоді Максим Філін, але на той період його медіактивність вже вщухла.

Окупаційного керівника Лазурного Сергія Бєліка, якого Філін рекламував у 2020 році, росіяни з посади зняли. Тож, цілком ймовірно, що Максим Філін міг стати заступником нового окупаційного ставленника – Олександра Дудки.

Місцеві мешканці кажуть, що після переведення Дудки на роботу в Скадовськ зник і Філін. Ходили чутки, що він з дружиною захопив типографію і долучився до виготовлення російської агітації.

Пізніше Максим Філін був представлений в сюжеті окупаційного каналу як працівник якогось незаконного міністерства.Український суд дав Філіну 8,5 років в’язниці та конфіскував його приватне майно. Суд був заочним, бо Максим Філін перебуває на територіях, які не контролює уряд України.

За словами керівника відділу розслідування воєнних злочинів слідчого управління поліції Херсонщини Ігоря Дем’янюка в інтерв’ю Слідство.Інфо, мінімальним наслідком заочного засудження може стати оголошення в міжнародний розшук.

Це може призвести до затримання засудженого закордоном та його екстрадиції до України. Філіна та йому подібних Росія, звісно, не буде затримувати і передавати Україні.

В такому випадку з Максимом Філіним або кимось іншим може статись схожа зі зрадником з Харківської області ситуація – 16 листопада 2023 року його підірвали у Бєлгороді.

Поділитися цим матеріалом

Розвиваємо проект за підтримки