Генератор — це прилад, що перетворює енергію згоряння пального (бензину, дизелю чи газу) в електроенергію. Він дозволяє досягти автономності, зокрема під час аварійного вимкнення світла. Електричний генераторвикористовують як для індустріальних потреб, так і в побутових цілях, зокрема для живлення приладів в приватному будинку.
Який пристрій вибрати для дому: потужність, вид палива, кількість фаз тощо. Розглянемо основні характеристики.
Потужність електричного генератора
Перший крок – розрахувати необхідну потужність пристрою. Розгляньте, які електричні прилади ви хочете живити під час відключення електроенергії. Для побутового використання зазвичай достатньо генератора потужність 3 кВт. Цього вистачить для забезпечення освітлювальних приладів, а також техніки першої необхідності (наприклад, обігрівача, холодильника тощо).
Однак від одночасного використання мікрохвильовки, пральної машини чи бойлера доведеться відмовитись. Якщо ви розглядаєте генератор як аварійне джерело живлення, краще використовувати його тільки для найнеобхідніших електроприладів.
Тип пального
Генератори електроенергії працюють на різних видах палива. Найбільш розповсюджені дизельні, бензинові та газові пристрої.
Дизельні генератори зазвичай мають довший термін служби, але вони можуть бути дорожчими. Вони розраховані на тривале використання. Головний мінус – зниження ефективності за низької температури.
Бензогенератори – більш доступні, працюють на морозостійкому паливі. Це найбільш популярний вибір для побутового використання. Такі пристрої бюджетні, однак і термін служби в них менший.
Газові – тихі, екологічні та економічні. Можуть працювати на природному газі, пропані, бутані. Час використання залежить від об’єму газового балона. Термін служби такого генератора в середньому близько 20 років. Газ не спричиняє ерозію металу, тому генератор “живе” довше, ніж бензинові чи дизельні аналоги.
Кількість фаз
На ринку є одно- та трифазні генератори. Для побутового використання потрібен однофазний. Він виробляє струм напругою 220 В, якого достатньо для живлення домашніх електроприладів. Трифазний електрогенератор потрібен лише тоді, коли є споживачі енергії на 380 В. Тобто, якщо ви не плануєте живити від генератора верстати чи інші промислові машини, достатньо однофазного.
Рівень шуму
Рівень шуму генератора важливий, особливо, якщо він буде встановлений близько до житлових приміщень. Найбільш шумними є бензогенератори – від 60 до 90 децибелів. Моделі з технологією “інвертор” мають менший рівень шуму, оскільки вони автоматично регулюють швидкість обертання двигуна в залежності від навантаження.
Дизельні та газові прилади мають приблизно однаковий рівень шуму – в межах 50-80 децибел. Виробник зазначає рівень шуму генератора в режимі максимального та мінімального навантаження.