Природний вербовий ліс, який виріс на дні Каховського водосховища після знищення ГЕС, сягає вже майже восьми метрів заввишки.
Про це в інтерв’ю виданню LB.ua розповів професор Херсонського державного університету Олександр Ходосовцев та наукова співробітниця Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного Анна Куземко.
Науковці досліджують ліс у шоломах та бронежилетах і у супроводі працівників нацпарку Кам’янська Січ, які мають протидронові рушниці, адже у будь-який момент поряд може з’явитися російський безпілотник.
За словами Анни Куземко, надшвидкий ріст вербового лісу і досі дивує, хоч вони й намагаються знайти пояснення, зокрема в багатстві ґрунту та високій конкуренції за світло.

Науковці поки що лише припускають, як буде розвиватися верболіс надалі. Можливо, він матиме класичний вигляд з окремими вербами, що ростуть на відстані п’ять-десять метрів одна від одної, заплетеними ліанами, з густими заростями чагарників.
“Таких величезних площ, порослих вербою, в Україні не бачив ніхто. Тому і цікаво, як воно сформується з погляду масивності цих ділянок, — каже Олександр Ходосовцев.
Тим часом верби набирають і в товщину. Найбільший діаметр стовбура, який сягає майже вісім сантиметрів, Олександр Ходосовцев зафіксував у районі нацпарку “Кам’янська Сі” у Милівській Балці. Для порівняння, дерева поруч — сантиметр у діаметрі. Де багато органіки – там вони товстіші.
На заваді вербам не стала і відсутність водопілля, яке було після зими минулого року. Для заплав, які залежать від режиму зволоження, це ризик. Проте тієї вологи, що накопичилася за квітень-травень, поки що вистачає, підкреслюють науковці.
Нагадаємо, дамбу Каховської ГЕС, яка знаходилась біля нині окупованого міста Нова Каховка на Херсонщині, було зруйновано 6 червня 2023 року. 18 червня, фактично перестало існувати Каховське водосховище.
Унаслідок підриву було знищено майже 10 тис. гектарів водно-болотних угідь міжнародного значення.
За словами еколога Якова Дідуху, територія колишнього Каховського водосховища може стати найбільшим в Європі вербовим масивом.