Велике будівництво, війна, подорожі до Європи: деякі херсонські медіа вдалися до маніпуляцій на суспільно-важливі теми

Велике будівництво, війна, подорожі до Європи: деякі херсонські медіа вдалися до маніпуляцій на суспільно-важливі теми
20 июля

Однакову кількість маніпулятивних матеріалів у місцевому інфопросторі зафіксували аналітики проєкту Infocrime у порівнянні з позаминулим тижнем. Зокрема, 38 медіаповідомлень мали різні ознаки маніпуляцій.

Традиційно, лідирує в цьому переліку політична та комерційна джинса: 15 та 12 публікацій відповідно.

Також не обійшлося без маніпулятивних заголовків про діяльність місцевої влади та проросійських наративів у повідомленні про рішення Конституційного суду України щодо мовного закону.

Про інші маніпулятивні тексти і чому ми вважаємо їх такими - читайте далі.

Херсонський міський голова Ігор Колихаєв зманіпулював на темі спортивного комплексу у Херсоні

«Ще в 2018 році мій Благодійний фонд профінансував проект грандіозного будівництва - Центру Олімпійських видів спорту «H2O» в Новій Каховці. Чому не в Херсоні? Тодішньої влади це здалося нецікавим і... напряжно. А новокаховчани за цю ідею вхопилися», - розповів він під час урочистого початку будівництва спорткомплексу за бюджетні кошти.

У фейсбуці міський голова пішов далі та дорікнув попередникам відсутністю мізків та совісті, що теж потрапило у ЗМІ.При цьому, ще у жовтні 2016 року депутати Херсонської міської ради дали дозвіл розробляти проєкт землеустрою для відведення земельної ділянки в постійне користування для будівництва спортивного комплексу «Херсонській міській громадській організації інвалідів «Інваспорт СК Херсон».

Співзасновником та керівником цієї ГО, створеної за 6 днів до винесення питання на сесію, був Ігор Колихаєв.

Депутати, не дивлячись на те, що питання не проходило через комісії, землю виділили.

У листопаді 2017 року депутати згадували про будівництво, однак відповіді, коли воно почнеться, - не почули. Зрештою, будівництво, яке підтримала міська влада, так і не розпочалося.

У 2019 році Ігор Колихаєв балотувався по 184 округу з центром у Новій Каховці і про херсонський басейн забув. А після обрання його нардепом, у липні 2019 року, вже у вересні того ж року почався процес ліквідації ГО «Херсонська міська громадська організація інвалідів «Інваспорт СК Херсон».

Про жодну ініціативу Ігоря Колихаєва побудувати спортивний комплекс у Херсоні у медіа не повідомлялося.

Отже, ці заяви Колихаєва, якому міська влада сприяла у будівництві спортивного комплексу, виділяючи безоплатно землю, є маніпулятивними.

Маніпуляція на темі війни

Сайт «Наддніпрянка» вчергове відзначився просуванням проросійських наративів у херсонському медіапросторі.

Цього разу редакція видання опублікувала допис блогера Ігора Лєсєва з його сторінки у Фейсбуці під назвою «Майор».

Сам текст - погляд автора на війну на Донбасі крізь призму загибелі українського військового, якого він знав особисто з дитинства. Однак «Наддніпрянка» публікує його в розділі «Новини», тим самим порушуючи професійні стандарти та подаючи оціночні судження автора як новинний матеріал.

Ці судження мають стандартний набір проросійських пропагандистських штампів про війну на Донбасі. Наприклад, не називати причину цього конфлікту - збройне вторгнення Росії на територію України, окупацію частини території України, кадрова, воєнна, інформаційна підтримка сепаратистських рухів на Донбасі та в Криму.

«И знаете, что самое мерзкое в истории, в которой обрывается жизнь молодого пацана? Она абсолютно бессмысленна. Не говорите, что он умер за свою страну или за свою семью. Вам это непременно озвучит элитка, чьи дети учатся в Лондоне, и у которой недвижка в Испании и Хорватии. Богдан погиб там, где у власти нет ни стратегической, ни тактической цели. Его смерть ничего не приближает и ничего не разрешает», - вважає блогер Лєсєв.

Автор переконаний, що «войну на Донбассе давно уже превратили в фактор внутренней политики. Люди гибнут только ради одного - чтобы не забывали, что у нас война».

Публікуючи такі тези, редакція херсонського сайту поширює антидержавні настрої про те, що захист території своєї держави - немає сенсу, а війна на Донбасі - нібито внутрішній конфлікт, а не протистояння агресії РФ.

«Щеплення від коронавірусу не потрібне»: маніпуляція на темі вакцинації і туризму

Сайт «Типичный Херсон» опублікував текст із маніпулятивним заголовком «Европа открыла границы для украинцев: прививка от коронавируса теперь не нужна».

Побачивши такий заголовок, читач може подумати, що більшість або всі країни Європи дозволили в'їзд українцям на свою територію без негативних тестів на COVID-19 або без довідки про щеплення.

Насправді, все не так. У тексті йдеться про рішення Ради ЄС внести Україну до списку країн, із яких рекомендовано дозволити впускати туристів до країн ЄС.

Важлива деталь: рекомендація Ради ЄС не є обов'язковою для урядів країн-членів ЄС. Країни можуть вводити або знімати додаткові обмеження на власний розсуд. Крім того, рекомендація Ради ЄС не стосується вакцинації.

Про ці деталі автори тексту, який поширив «Типичный Херсон», зазначають у наступних абзацах, однак такий заголовок, на нашу думку, вводить читачів в оману.

Наприклад, Болгарія, Греція, Іспанія, Кіпр, Німеччина, Австрія, Нідерланди та Хорватія пускали українських туристів з довідкою про вакцинацію чи негативним ПЛР-тестом і раніше, незважаючи на відсутність України в переліку безпечних країн.

Тим, хто збирається в подорож до країн ЄС, рекомендуємо перевіряти правила в'їзду через сайт Міністерства закордонних справ України або через @corona_travel_bot у Телеграмі.

Навчальні курси для водіїв: необхідні, але не всім

Сайт Херсон онлайн повідомив, що водіїв в Україні попереджають про необхідність проходження ще одних курсів. Автори стверджують, що навчальні курси «будуть зобов'язані пройти всі водії для підтвердження професійної компетентності. Після проходження курсів водії здаватимуть іспит».


Насправді, це маніпуляція, адже мова йде про Постанову Кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження професійної компетентності водіїв транспортних засобів для надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів».

З самої назви Постанови видно, що йдеться не про всіх водіїв, а тільки тих, хто працює на пасажирському та вантажному транспорті.

Ця маніпулятивна новина з'явилася в українських ЗМІ ще у листопаді 2020 року після появи вказаної постанови. При чому, у медіа майже ніде не вказували на те, що тести мають здавати не всі водії.

У березні 2021 року ми бачили другу хвилю появи таких новин, і теж без деталізації.

Моніторинг охоплює 14 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Мій Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Херсон нет, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Херсон week, Надднепрянка, Кавун.City, Новости Херсонщины, Типичный Херсон), 3 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс, UA: Херсон), Facebook-сторінки міського голови Херсона, голови Херсонської ОДА та голови Херсонської обласної ради.

Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

 

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости