“Оце так виглядає той “руській мір”, який вони нам сюди принесли. До їх приходу ми нормально жили. Школа дивіться яка в нас була. Школа була образцово-показатєльна. І ви самі бачите, що вони тут… В мене слів немає”, – каже Іванич
Чоловік працює у Великоолександрівській школі і, повернувшись додому на деякий час попоратись по господарству, він йде до школи, аби трошки і там навести лад.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0878.jpg)
Школа колишнього райцентру на півночі Херсонщини майже вщент зруйнована. Прилітало в неї з самої ранньої весни — бо росіяни облаштували у будівлі, що знаходиться на вʼїзді у селище, свій штаб та казарму. З 10 березня і до самого звільнення російські солдати знаходилися в школі.
Тут немає жодного цілого вікна, вибиті всі двері та потрощені меблі. Зате стенд з українською символікою, просто на вході в школу, росіяни не чіпали.
“У нас знаєте яка директорка? Проходила повз, бачила, що на вікні пил — тут же починалося прибирання. Порядок у нас був. А зараз дивіться що”, – сумно каже чоловік.
І додає, що питав у росіян ще в травні, навіщо вони приїхали в Україну? Ті казали, що прийшли наводити тут порядок.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0863.jpg)
“А вони вже ж на той момент тут скрізь сміття понакидували. Оцей, питаю, порядок? А прибирати хто буде? Ми чи ви? Нічо, кажуть, все убереться. Ну от так…” – , каже Іванич і веде нас до школи.
В приймальні директора бачимо плакат, присвячений Голодомору.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0870.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0886.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0896.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0894.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0903.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0901.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0897.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0893.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0892.jpg)
Сейф росіяни зламали, шукаючи щось вартісне.
В кабінеті директора повний безлад — сюди влучив снаряд.
Іванич з Великої Олександрівки, що на Херсонщині, показує що зробив руський мир з місцевою школою pic.twitter.com/XG1Hm0Zoyy
— МОСТ ХЕРСОН (@most_ks_ua) November 6, 2022
B коридорах та класах купа розірваних, пошматованих книг. Символічно, що серед них є підручники з російської мови, яку, за словами росіян, вони приїхали захищати.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0913.jpg)
Окремо виділяється наскельний живопис росіян. Невідомо, чи дійсно тут були найманці з ЧВК, але назва однієї з них на стіні вибита.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0923.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0920.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0862.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0918.jpg)
Але, у порівнянні із підвалом, все побачене у школі меркне.
Після перших прильотів росіяни перебралися сюди і облаштували собі щось дивне і неоковирне.
Вся підлога у підвалі застелена килимами, які, очевидно, було вкрадено у навколишніх будинках. Стіни та стелю росіяни затягнули шторами та тюллю, поцупленими у місцевих мешканців.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0937.jpg)
Кімнати підвалу завалені меблями, побутовою технікою та іншим крамом, який росіяни не встигли вивезти, тікаючи від ЗСУ.
Тут вони просиділи, граючи в компʼютерні ігри та споживаючи спиртні напої, майже 7 місяців.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0929.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0932.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0930.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0938.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0939.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0940.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0943-1.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0947.jpg)
“Буквально за 2 дні до нападу ми повністю вичистили підвал, підготували його як бомбосховище, його прийняла комісія. Хто ж знав, що жити в ньому будуть ці засранці?”, – хитає головою Іванич.
І веде показати свою та сусідські хати.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0953.jpg)
Сюди прилітали осколки від снарядів, самі снаряди і міни, які понівечили всі навколишні будинки.
А за 5 днів до нашого приїзду на сусідському городі шось вибухнуло, залишивши величезну воронку. Що це було — невідомо.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0966.jpg)
“Нам би кришу перекрити, – каже Іванич, – аби хата перестояла зиму, поки ми у родичів у Чернівцях поживемо, а на весну повернемося і будемо все лагодити”.
Частину він вже перекрив власними силами і за допомогою ремкомплектів Червоного Хреста.
Велика Олександрівка постраждала не вся. Сильно побило будинку на 3-4 вулицях і в центрі. Там, прицільними ударами було знищено відділок поліції та навколишні адмінбудівлі.
Як казали росіяни, катуючи місцевого мешканця Сергія Балана, ударом по центру ЗСУ “поклали” 70 бійців армії РФ.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0989.jpg)
Так це чи ні, сказати важко, але руйнування тут серйозні. Навколо валяються понівечені цивільні та військові машини, нерозірвані снаряди та інші ознаки того, що тут було гаряче.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_1008.jpg)
Навіть за місць після звільнення селища від росіян, центральна вулиця виглядає страшно, а двір відділку поліції, схоже, не до кінця розмінували.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0990.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0992.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0993.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0994.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0995.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0996-683x1024.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0998.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_0999.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_1000.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_1001.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_1002.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_1003.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_1006.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_1007.jpg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_1010.jpg)
Поряд стоїть потрощена редакція районної газети. Звідти росіяни винесли все.
Міст, в районі ГЕС, росіяни підірвали. Поряд лежать гусянки від БМП, складена як картковий будинок зупинка, яку в середині нульох встановлював дідусь дружини і порожні російські окопи, які місцеві поступово засипають побутовим сміттям, яке з селища поки не вивозять.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2022/11/img_1031.jpg)
Десь на північ від Великої Олександрівки лунають вибухи — сапери роблять свою небезпечну роботу.
Сергій Нікітенко, МОСТ