В організмі відбувається безліч несвідомих процесів. Передусім це дихання, травлення, серцебиття, терморегуляція, кровообіг тощо. За виконання і контроль над цими функціями відповідає вегетативна система. Водночас вегетосудинна дистонія є порушенням в її роботі, яке може призводити до різних ускладнень та негативних наслідків. Тож далі ми поговоримо про суть цього розладу, його причини та симптоми. А також розглянемо найдієвіші препарати для лікування вегето-судинної дистонії.
Що таке вегетосудинна дистонія
Зауважимо, що вегетосудинна дистонія — це не захворювання. Так називають розлад, повʼязаний з порушенням належної роботи вегетативної системи. Інакше кажучи, під час вегетосудинної дистонії тіло може безпричинно відчувати спеку або холод, пришвидшене або уповільне серцебиття, звуження або розширення кровоносних судин тощо. У підсумку ВСД може виступати фундаментом для появи серцево-судинних захворювань, ішемічної хвороби серця, гіпертонії та гіпотонії. До речі, підґрунтям для вашого здоровʼя може стати аптека онлайн, завдяки якій можна швидко та зручно отримувати потрібні ліки.
Причини та симптоми вегетосудинної дистонії
Щодо причин вегетосудинної дистонії, то вона може зʼявитись на тлі:
- постійного стресу та перевтоми,
- недостатньої/мінімальної фізичної активності,
- генетичної схильності,
- захворювань ендокринної системи,
- травм і пошкоджень головного мозку,
- розладів харчування та сну,
- зміни гормонального фону (наприклад, під час вагітності чи статевого дозрівання),
- незбалансованого та шкідливого харчування,
- інших хронічних захворювань тощо.
Оскільки цей розлад напряму повʼязаний з кровообігом і судинами, симптоми вегетосудинної дистонії можуть включати:
- головний біль та запаморочення,
- тривога,
- надмірне потовиділення,
- різкі зміни температури тіла,
- підвищений або знижений артеріальний тиск,
- больові відчуття в області серця,
- пришвидшене або уповільне серцебиття,
- нудота та блювання,
- утруднене дихання,
- загальна слабкість та втомлюваність,
- часті зміни настрою,
- порушення травлення,
- м’язове напруження,
- зміна кольору шкіри,
- панічні атаки тощо.
Типи вегетосудинної дистонії
В залежності від реакції серцево-судинної системи на вегетосудинну дистонію, виділяють декілька її типів. Саме від них відштовхуються при лікуванні цього розладу. Зокрема, це:
- Вегетосудинна дистонія по гіпертонічному типу. Супроводжується підвищенням артеріального тиску, панічними атаками, головним болем і нудотою.
- Вегетосудинна дистонія за гіпотонічним типом. Їй приманне зниження артеріального тиску, блідість шкіри, занепад сил, сповільнений пульс і запаморочення.
- Вегетосудинна дистонія по кардіальному типу. Її супутниками виступають проблеми з серцем. Мова про швидке серцебиття, біль та печіння в грудній клітці та тривогу.
- Вегето-судинна дистонія за змішаним типом. Основна властивість цього типу — коливання тиску. Також йому властиво мати симптоми різних типів. Наприклад, поєднувати пришвидшене серцебиття з зниженим тиском.
Вегетосудинна дистонія: лікування
Після появи перших симптомів слід звернутись до лікаря. Він призначить обстеження, після якого буде визначений курс лікування. Оскільки ВСД не вважається захворюванням, воно зосереджене навколо усунення симптомів і поліпшення загального здоров’я. Для цього пацієнтам потрібно вести здоровий спосіб життя, дотримуватись збалансованої дієти, відмовитись від шкідливих звичок, займатись медитацією, опанувати керування стресом тощо.
Звісно, передбачене також і медикаментозне лікування. Препарати для лікування вегето-судинної дистонії також призначаються з огляду на симптоми. Це можуть бути бета-блокатори, які усувають тривожність та відновлюють стабільний ритм серця. Крім того, для боротьби зі стресом та тривогою зазвичай призначають анксіолітики. А щоб зміцнити імунітет, можуть бути залучені вітаміни, мінерали, травʼяні чаї тощо. Самолікування ВСД є неприпустимим.
В рамках профілактики цього розладу дотримуйтесь здорового способу життя, уникайте перевантажень та регулярно проходьте медобстеження. Будьте здорові!