Сьогодні, 16 червня, у Державному архіві Херсонської області відбулось урочисте відкриття документальної виставки «Синь Славути – снага полям», приуроченої до 50-річчя від початку будівництва Каховського магістрального каналу.
Державному архіву області вдалося представити маловідомі широкому загалу документи із власних фондів за період 1951 – 1983 років, які є яскравим свідченням масштабності проекту із заводнення й зрошення посушливих земель Херсонщини і Півдня України, реалізованого у 50-70-их роках минулого століття.
В експозиції окремими блоками представлено оригінали й фото документів Національного архівного фонду, зокрема, картографічні документи про затоплення русла ріки Дніпро під Каховське водосховище, протоколи виробничих нарад при Дирекції Каховської зрошувальної системи, планові заходи тощо.
Як зазначив директор Державного архіву Херсонської області Віктор Лебідь, наш Каховський магістральний канал унікальний за своєю побудовою, адже завдяки йому рівень річкової води вдалося підняти на 25 см. Саме це дало змогу кожного сезону мати велику кількість врожаю на територіях Херсонської області.
Виставка триватиме впродовж чотирьох днів, тож кожен охочий може завітати до Державного архіву Херсонської області й ознайомитися з історією розвитку зрошування на Херсонщині.
Довідка. Каховський магістральний канал є одним з найбільших у світі й на території Європи, який після повного розвитку повинен забезпечити зрошення земель на території 780 тис га між Північно-Кримським каналом і Молочним лиманом (Херсонська і Запорізька область).
Джерелом зрошення сільськогосподарських угідь є Каховське водосховище. Для подачі води з нього у Каховський магістральний канал споруджено головну насосну станцію (с. Любимівка Каховського району), розраховану на подачу 530 куб м/с води на висоту 25 метрів. Насосна станція забезпечує перекидання води в маловодні райони. Основними користувачами послуг зі зрошення є сільгоспвиробники півдня України.