Російські пропагандистські медіа пишуть про початок видачі херсонцям, яких російські окупанти вивезли в РФ, житлових сертифікатів на придбання нерухомості в Московській області.
При цьому пропагандисти умовчують, що обумовлена в сертифікатах вартість квадратного метра житла (83 420 рублів) щонайменше вдвічі менша за теперішню середню вартість квадратного метра житла в регіоні.
В російських джерелах можна знайти такі дані: середня вартість квадратного метра житла в новобудовах – 180 510 руб. На вторинному ринку житлової нерухомості середня вартість квадратного метра – 162 167 руб.
Варто зазначити, що в Московській області можна купити і наддешеві квартири. Але це – невеликі квартири (до 32 квадратних метрів) в далеко не елітних будинках в населених пунктах, розташованих в 140 і більше кілометрах від Москви. Наприклад, в місті Шатура (141 км до Москви) або в селищі Єгор’євськ Рязанівського міського округу – 180 кілометрів до Москви.
Але на російських сайтах ріелторської тематики зазначено, що такі пропозиції – рідкість, а загалом житло в Московській області дуже дороге, причому настільки, що шансів купити квартиру чи будинок з розрахунку 83 420 рублів за квадратний метр просто нереально.
До того ж «щасливих володарів» сертифікатів чекає неабиякий квест, бо доведеться не лише знайти наддешеве житло, але й знайти такого покупця, який погодиться «грати в азартні ігри з державою», тобто прийняти оплату у безготівковій формі і заплатити усі податки.
Є й інша проблема: російські державні органи можуть не погодити купівлю квартири, якщо її площа не відповідає санітарним нормам для конкретної родини. А знайти в Московській області в рамках мізерного сертифікатного бюджету квартиру належної площі практично нереально.
Крім того, родичі херсонців, які «евакуювалися» в Росію і отримали там сертифікати, розповідають, що для таких людей є умова, про яку їм ніхто раніше не казав. Йдеться про те, що людина, яка скористалася житловим сертифікатом, стає фактично «кріпаком». Тобто, не може залишити регіон проживання протягом п’яти років.
Загалом, російські житлові сертифікати, які так рекламували пропагандисти, – не порятунок для «евакуйованих», а джерело великих проблем. А розраховувати люди можуть хіба що на нетрі.