Наказ «Про запровадження трудової повинності та організацію суспільно корисних робіт на території Херсонської міської територіальної громади» видав начальник Херсонської міської військової адміністрації Роман Мрочко.
Наказ оприлюднений на офіційному сайті Херсонської міськради.
В наказі йдеться, що «тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні або до визнання цього наказу таким, що втратив чинність» на території Херсонської міської громади запроваджуються «трудова повинність та організовуються суспільно корисні роботи».
До цих робіт залучатимуть «працездатних осіб, у тому числі осіб, що не підлягають призову на військову службу, які за віком i станом здоров’я не мають обмежень до роботи в умовах воєнного стану (крім працездатних осіб, що залучені до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення i заброньовані за підприємствами у період воєнного стану з метою виконання робіт, що мають оборонний характер, а також осіб, залучених до здійснення заходів національного спротиву)».
В наказі також міститься перелік підприємств, які можуть залучати херсонців до «суспільно корисних робіт» і види робіт.
Також в наказі йдеться, що з кожною людиною, які залучатиметься до робіт має бути укладений строковий трудовий договір. Судячи з тексту документу, роботи – оплачувані.
«Фінансування суспільно корисних робіт може здійснюватися за рахунок коштів замовника a6o благодійних внесків чи пожертвувань, або інших джерел, не заборонених законодавством. Фінансування суспільно корисних робіт, що виконуються зареєстрованими безробітними, здійснюються за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, передбачених для виконання громадських робіт та інших робіт тимчасового характеру, коштів місцевих бюджетів, підприємств, установ, організацій, а також інших джерел, не заборонених законодавством», – йдеться в наказі.
З тексту документу незрозуміло, як залучатимуть до суспільно корисних робіт людей, які не є безробітними, зареєстрованими в центрі зайнятості. Розміщуватимуться якісь оголошення? Людей збиратимуть на добровільних чи на примусових засадах? Чи передбачені якісь санкції для людей, які відмовляться брати участь в роботах?
Також поки що невідомо, як будуть оплачуватися роботи, за якими принципами вони тарифікуватимуться. Чи буде враховуватися такий фактор, як величезний ризик для життя і здоров’я, якому піддаватимуться люди, залучені до робіт в місті, яке постійно обстрілюється російськими військовими?
Нагадаємо, близько 30 дітей із прифронтових населених пунктів Херсонщини поїхали на відпочинок.