Внаслідок підриву військами РФ Каховської ГЕС забруднені вода та ґрунти Дніпровсько-Бузького лиману, а також Чорне море.
Про це у марафоні “Єдині новини” повідомила лідерка екологічного руху “Let’s do it, Ukraine” Юлія Мерхель.
“Оскільки територія знаходиться фактично на лінії фронту, про наслідки ми можемо тільки здогадуватися. У нас, звичайно, багато постраждало на окупованій нині території. Тому ми поки що не можемо навіть дослідити цю проблематику”, — сказала Юлія.
Вона також зазначила, що спільні дослідження руху з українським науковим центром екології моря показали зменшення концентрації забруднюючих речовин у березні 2024 року порівняно із попереднім роком.
“Тому, якщо це разове потрапляння в організм людини або тварини, то це не становить загрози. Але якщо це систематичне вживання, то вплив однозначно є. Можуть бути проблеми з печінкою та репродуктивною системою, імунні та серцево-судинні захворювання. Тому, в будь-якому випадку, забруднення хлорорганічними сполуками і токсичними металами нікуди не ділися. Вони так само накопичуються в організмі через харчовий ланцюжок і нікуди з нього не виводяться”, — додала лідерка екологічного руху.
Юлія Мерхель також сказала, що на здоров’я людей може вплинути споживання некип’яченої води з водойм та річкової риби.
“Однозначно це стосується і ґрунтових вод тих територій, де була повінь. Тому що їх рівень, як показала весна цього року, постійно змінюється залежно від природних явищ, які є на тих територіях. І там, де були забруднення, ґрунтові води так само забруднені. Бо ми досліджуємо річки, свердловини, колодязі — земля, на жаль, фактично не фільтрує ці токсичні речовини та тяжкі метали, які потрапили на ті чи інші території. В кожному населеному пункті ситуація різна”, — підсумувала Юлія Мерхель.
За словами жінки, наслідки катастрофи країна буде долати ще десятки років.
Дамба Каховської ГЕС була знищена російськими окупантами 6 червня 2023 року.
18 липня Кабінет міністрів України започаткував проєкт відбудови гідроелектростанції.
За словами міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця, збитки внаслідок руйнування ГЕС становлять понад 1,5 млрд доларів США, у той час як кількість офіційно встановлених людських жертв становить 31 людину