9 червня на базі українських вишів розпочали роботу освітні центри «Крим-Україна». У Херсоні таких чотири: в Херсонських університетах – державному, національному технічному, аграрно-економічному та у Державній морській академії. Звертатися сюди можуть абітурієнти із тимчасово окупованого Криму із 9-го червня по 23 жовтня.
Про особливості вступної компанії для абітурієнтів із Криму працівники центрів розповіли Суспільному.
В Херсонському національно-технічному університеті освітній центр «Крим-Україна» функціонує з 2016, говорить заступниця відповідального секретаря приймальної комісії ХНТ Інна Кириця.
“На Кримському півострові діти отримують освіту, яка не є українською і документи про освіту не визнаються ні в Україні, ні в світі, тому головною метою в діяльності центрів і є отримання державних документів про освіту”.
У чотирьох херсонських херсонських вишах розпочали свою роботу освітні центри “Крим – Україна”Скріншот: Суспільне Херосн
Як розповіла Інна Кириця, абітурієнти в навчальному закладі, який прикріплений до центру «Крим-Україна» складають дві ДПА з української мови та історії України. Потім – ще один іспит, який є фаховим на певні спеціальності. Таким чином діти із Криму мають право вступати до закладу вищої освіти.
За період роботи центру до національно-технічного університету вступили близько 40 осіб з окупованого півострова. Спеціальності, які обирають абітурієнти, говорить Інна Кириця, різні.
Понад 1200 звернень за період роботи освітнього центру «Крим-Україна», надійшло до державної морської академії, говорить її ректор Василь Чернявський. Однак, абітурієнтів, які вступили до закладу, після окупації поменшало.
“За ці роки вступило 108 осіб, які сьогодні навчаються в академії. Освітній центр «Крим-Україна» опікується як курсантами, які вступають на перший курс, так і курсантами, які вступають на старші курси на базі попередньо здобутої освіти”.
У чотирьох херсонських херсонських вишах розпочали свою роботу освітні центри “Крим – Україна”Скріншот: Суспільне Херсон
Інформацію для абітурієнтів розміщують на стендах.
В академії, як і в інших вишах, курсанти навчаються на бюджетній формі, каже ректор. Якщо таких місць не буде вистачати, то академія звертатиметься до міністерства освіти України щодо виділення додаткових місць.
“Цього року в нашій академії, як і скрізь в Україні долучилася і програма «Донбас-Україна». Ми очікуємо, що ті місця, які міністерство виділяє під програму, будуть заповнені. Принаймні, попит є на морську освіту”, – говорить проректор з навчально-виховної роботи ХДМА Олександр Шумей.
У чотирьох херсонських херсонських вишах розпочали свою роботу освітні центри “Крим – Україна”Скріншот: Суспільне Херсон
Ірина Марченко, керівниця центру, розповідає про особливості цьогорічної вступної кампанії
Умови вступу через освітні центри “Крим – Україна” та “Донбас – Україна” різні, розповіла керівниця освітнього центру «Крим-Україна» Ірина Марченко.
“Через освітній центр «Крим -Україна» вступають за квотою-2, тобто 20% від державного замовлення. А через освітній центр «Донбас-Україна» вступають також за спрощеною процедурою, але за умов загального конкурсу.”