20 січня Музей воєнного дитинства відкрив у Херсоні виставку, присвячену досвіду дітей, на дорослішання яких вплинули конфлікт на сході України, тимчасова окупація Криму та вимушене внутрішнє переселення.
Безкоштовна інтерактивна виставка містить історії та предмети, які діти пов’язують зі своїм воєнним досвідом, та до 2 лютого буде представлена в одному з відділів Херсонського обласного краєзнавчого музею – Літературному музеї.
«Надзвичайно важливо збирати такі історії та доносити їх людям. І ми були раді відчинити свої двері для такої події. Хочеться, щоб побільше людей у світі знали про історії дітей в умовах збройного конфлікту. І ще більше наше бажання – щоб таких історій було менше», – зазначила директорка краєзнавчого музею Тетяна Братченко.
Херсонщина стала першим регіоном, куди Музей завітав після відкриття виставки в Києві влітку минулого року. Як зазначила Директорка проєкту в Україні Юлія Скубицька: «Діти та підлітки, на дорослішання яких вплинув збройний конфлікт, тепер живуть у різних частинах нашої країни, тому ми прагнемо показати колекцію Музею в якомога більшій кількості українських міст».
За її словами, одна із цілей Музею – стати комунікаційним майданчиком для українського суспільства: «Ми сподіваємося, що наші виставки допоможуть людям, які напряму не стикалися з війною, краще зрозуміти тих, хто має такий досвід. А людям, на чиє життя вплинув конфлікт – зустріти однодумців і відчути себе себе частиною більшої спільноти».
Представники органів влади, що опікуються питанням Криму, відвідали відкриття виставки та зауважили на важливому значенні діяльності Музею для формування правдивої історичної пам’яті, консолідації суспільства та повернення тимчасово окупованих територій.
Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич підкреслив, що відкриття виставки у Херсоні є символічним. «Херсон – це по суті ворота в Крим. А чинний в Україні конфлікт розпочався в Криму та досі триває там і на Донеччині й Луганщині. Виставка Музею воєнного дитинства – якраз один із тих проєктів, які дають нашим громадянам можливість не забувати події, які сталися, та у недалекому майбутньому повернути наші території й об’єднати Україну», – зауважив Антон Кориневич.
Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з дотримання прав жителів Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Ірина Верігіна поділилися, що експонати виставки нагадали їй про власний досвід вимушеного внутрішнього переміщення у 2014 році.
«Війна в Україні продовжується, і з кожним днем усе більше дітей стають свідками обшуків о 4-й ранку та знущань над їхніми батьками. І те, що ця виставка об’єднує досвід дітей і з Криму, і з Донбасу – це важливо. Я впевнена, що ми обов’язково повернемо ці українські території. У тому числі, і завдяки таким заходам, які об’єднують людей навколо спільної проблеми», – підкреслила вона.
На заході були присутні також представники обласної влади. Зокрема, перший заступник голови Херсонської обласної ради Єгор Устинов, перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський та керівник виконавчого апарату обласної ради Павло Александров.
«Понад 190 тисяч дітей постраждали від подій, які відбуваються на сході України і в Криму. Із них 40 тисяч мають офіційний статус постраждалих. Ці діти є носіями унікального досвіду. І я вдячний Музею, що ви збираєте історії про нього та розповідаєте всім», – зазначив Єгор Устинов.
Подякував за організацію виставки і Юрій Соболевський. Він зазначив, що обласна влада готова сприяти подібним ініціативам. «Я шокований тими історіями, які тут представлені. Кожен експонат – це людське життя. Дуже гірко, що ці події переживають діти, переживають не з нашої вини. А наше завдання – зробити так, щоб в Україну повернувся мир», – підкреслив він.
Зазначимо, Музей воєнного дитинства – єдиний музей у світі, що збирає виключно свідчення людей, на дитинство яких вплинула війна в минулому або які досі живуть у зонах воєнних дій та на прифронтових територіях. Це міжнародний проєкт, який бере свій початок у 2011 році в Боснії та Герцеговині, а в Україні відкрив свій офіс у 2020. Влітку 2021 року Музей представив у Києві свою першу в Україні виставку, яку відвідали понад 1100 людей, а матеріали про неї вийшли в понад 100 медіа. Виставка Музею в Херсоні реалізується за підтримки Програмного офісу forumZFD в Україні.