У Херсоні розповіли, як проходила передвиборча кампанія


18 июля 2019 года.

У липні 2019 року позачергова парламентська передвиборча кампанія на п'яти округах Херсонської області мала конкурентний і конфліктний характери. Претенденти на парламентський мандат значно активніше використовували ЗМІ, соціальні мережі та зовнішні рекламні носії для передвиборної агітації. Суттєво зросли активності в округах та випадки «чорного піару». Кандидати почали використовувати суд та звернення до правоохоронних органів як частину передвиборчої стратегії. Збільшилась і кількість візитів представників виборчих списків партій. Водночас ми змушені констатувати суттєвий дисбаланс між активністю і представленням кандидатів по одномандатному округу та політичними силами. Про це розповіли представники Громадянської мережі ОПОРА під час прес-конференції 18 липня в Херсоні.

Незважаючи на певне зростання кількості та охоплення заходів, політичні партії не проводять прямої до виборців активної кампанії, а їхні місцеві структури обмежуються здебільшого адмініструванням наметів та поширенням друкованої агітаційної продукції. Певна активізація відбувається під час візитів лідерів, але навіть візит політиків з першої десятки партійного списку не призводять до масових заходів. Представники політичних партій здебільшого звузили взаємодію з виборцями за допомогою медіа, поширення друкованих матеріалів та соціальних мереж. Така практика, з одного боку, є намаганням політичних сил забезпечити більш широке охоплення виборців при менших організаційних та матеріальних витратах. Але тим самим виборці не мають практичної можливості взаємодіяти із кандидатами шляхом участі в зустрічах з ними, мітингах або інших масових заходах.

Херсонщина потрапила у «приціл» кандидатів від кількох партій. Так, 5 липня область відвідав лідер «Опозиційної платформи - За життя» Юрій Бойко, 17 липня - лідер списку «Опозиційного блоку» Сергій Мураєв. 13 липня відбувся візит і концерт лідера партії «Голос» Святослава Вакарчука.

Окрім лідерів впродовж липня на Херсонщині перебували з візитом Еміне Джапарова (№4 у списку партії «Українська стратегія»), Мустафа Джємілєв (№6) та Ахтем Чийгоз (№8) з «Європейської Солідарності», Маковецька Інга (№4), Денис Силантьєв (№15) та Василь Амельченко (№16) з Радикальної партії Олега Ляшка.

Процес та результати формування складу дільничних виборчих комісій для проведення голосування були значно якіснішими порівняно з попередньою президентською кампанією. Кандидати в народні депутати та політичні сили достатньо активно залучились до формування складу ДВК, хоча у деяких випадках виникала потреба «доукомплектації» ДВК з боку ОВК. Те, що здебільшого розміри комісій є мінімальними, облегшило процес їх формування.

На першому місці по кількості порушень виборчого законодавства та відповідно заяв до правоохоронних органів в липні залишається зовнішня реклама кандидатів без вихідних даних або з певними невідповідностями. В обласному центрі цю норму законодавства порушували кандидати Сергій Герасимюк, Валерій Кулешов, Зоя Бережна, Володимир Сальдо, Михайло Опанащенко, партія «Опозиційний блок». На виборчих округах поза Херсоном такі випадки фіксувались щодо Василя Зеленчука, Івана Вінника, Оксани Погомій, Олександра Кістечка. У певні моменти відбулося масове розповсюдження листівок без вихідних даних. Зокрема на території 186-го округу спостерігачі ОПОРИ фіксували такі агітаційні матеріали кандидата в народні депутати від партії «Слуга народу» Олексія Ковальова та самовисуванця Євгена Рищука. В 184-му окрузі найбільше білбордів без вихідних даних було зафіксовано у кандидата в народні депутати Івана Вінника. А в місті Каховка (185-ий округ) після звернення в поліцію щодо білборда кандидата в народні депутати Олександра Кітсечка порушення так і не було усунено, спостерігач звернувся до правоохоронців повторно, але порушення не виправлене до цього дня.

Спостерігачі ОПОРИ вже фіксують зовнішню рекламу з ознаками прихованої агітації, орієнтованої на «день тиші» - білборди не містять зображень та прізвищ кандидата, але виконані у впізнаваній стилістиці та мають відповідні гасла: 182-ий округ - Олександра Співаковського, 184-ий округ - Івана Вінника, Ігоря Колихаєва, 185-ий округ- Сергія Хланя, Вегандза Мясникяна, Павла Філіпчука. Також в області вже були зафіксовані такі білборди в стилістиці партії «Слуга народу» та «Опозиційної платформи - За життя». Також під агітацію, яка заборонена в «день тиші» та безпосередньо в день голосування, можуть підпасти таблички з назвами вулиць від благодійного фонду кандидатів, на яких міститься їх імена та прізвища. Такі впродовж року встановлює в 184-му окрузі Ігор Колихаєв, а в 186-му окрузі вже під час виборчої кампанії розпочав встановлювати Євген Рищук. Отримати адміністративний штраф ризикують й кандидати, які планують у ці дні пересуватися на автівках з іменними наліпками. Такі авто були зафіксовані у кандидатів Михайла Опанащенка, Павла Філіпчука, Данила Репілевського та цілий автобус - з зображенням Володимира Іванова та Радикальної партії.

На другому місці порушення ведення політичної агітації. Низка кандидатів у липні продовжують залучати посадових осіб до своєї кампанії. Найпопулярнішим «каналом» розповсюдження позитивних відгуків про діяльність кандидатів залишаються районні ЗМІ. Так, мешканці 185-го округу можуть прочитати майже в кожній газеті про підтримку чинного народного депутата Сергія Хланя головою Іванівської ОТГ, директором Іванівського міжрайонного управління водного господарства та іншими керівниками комунальних установ. Кандидата в 185-му окрузі Олександра Кістечка відкрито підтримує начальниця відділу освіти Генічеської РДА. У газетах 186-го округу кандидати Євген Рищук та Василь Зеленчук заручилися підтримкою представників медичної галузі (головного лікаря Херсонської обласної дитячої туберкульозної лікарні та головного лікаря Олешківської лікарні). А кандидат до парламенту в 184-му окрузі Ігор Колихаєв не тільки має письмові подяки від чиновників в газетах, а й постійний супровід під час своїх зустрічей з виборцями. Наприклад, секретар Новокаховської міської ради Олександр Лук'яненко навіть взяв відпустку і тепер бере активну участь у публічних заходах кандидата.

Ще одна негативна традиція, яка продовжується - використання релігійної теми. Наприклад, благодійний фонд кандидата в 185-му окрузі Павла Філіпчука розповсюджує «православний календар», а кандидата в 182-му окрузі Василя Федіна на заходах постійно супроводжує секретар Херсонської єпархії УПЦ протоієрей Максим. Крім того, Василь Федін для агітаційного заходу використав іноземний гурт, тим самим створивши підстави для складання адміністративного протоколу щодо участі іноземців у агітації. Також фіксується і агітація членами комісій. Зокрема у Каховці агітаційною діяльністю за одного з кандидатів спробувала займатися член дільничної виборчої комісії, але громадські активісти побачили це й повідомили в поліцію.

На третьому місці серед порушень непрямий підкуп виборців, який здебільшого здійснюється через благодійні фонди кандидатів. Масштаби цього методу різні - від роздачі морозива дітям та лотерей з призами до ремонту шкіл, організації свят за участі зіркових гостей та відкриття спортивних майданчиків та реставрації парку. Наприклад, кандидат в народні депутати в 184-му окрузі Ігор Колихаєв став спонсором оновлення парку в Бериславі та будівництва спортивного комплексу з басейном в Новій Каховці. Ще одним прикладом заохочення виборців до голосування за певного кандидата можна назвати відкриття басейну в ХДУ. Хоча Олександр Співаковський заявив, що на цьому заході знаходиться не як кандидат, а як обраний ректор, презентація об'єкта в незавершеному стані дає підстави припускати, що це все ж таки пов'язано з його політичними амбіціями.

Черговим «передвиборчим сюрпризом» для громадян стали так звані «листи щастя» від кандидатів. Такі послання вже були зафіксовані від кандидата в народні депутати в 182-му окрузі Олександра Співаковського, в штабі якого сказали, що персональні дані їм надав Пенсійний фонд, та від команди Василя Федіна, який балотується в тому ж окрузі.

Незважаючи на те, що Херсонською міською радою та іншими ОМС були визначені місця для агітації, ОПОРА в липні продовжує фіксувати масову розклейку агітаційних матеріалів у непризначених для цього місцях - на зупинках, електроопорах, на транспорті, в під'їздах та навіть на вітринах магазинів. У той же час, наприклад, офіційна дошка для агітаційних матеріалів на площі біля центрального ринку досі залишається пустою.

В останній тиждень перед виборами стали масовими випадки «чорного піару». Тільки 13 липня у Херсоні були зафіксовані 2 випадки - роздача газети в стилі партії «Слуга народу» з негативними матеріалами про майже всіх кандидатів в народні депутати в 182-му окрузі та листівки з ознаками «чорного піару» проти кандидата Володимира Сальдо. 16 та 17 липня Херсон та 186-ий округ «засипали» листівками проти кандидатів від партії «Слуга народу». В Олешках та селах району масово розповсюджували «чорний піар» проти самовисуванця Євгена Рищука, в Новій Каховці - друковану продукцію проти Ігоря Колихаєва. Також в липні відбувся підпал автівки довіреної особи кандидата від партії «Слуга народу» Павла Павліша, який представники штабу пов'язують з виборчими перегонами.

Кандидати почали не тільки проводити пресконференції та робити заяви по звинуваченню один одного, але й подавати до суду. Днями вчора відбулось засідання суду по позову Івана Вінника проти Ігоря Колихаєва (184-ий округ), де суд прийняв рішення на користь останнього.

За першу половину липня лише 35% видань Херсонщини вдались до маркування політичної реклами. Незважаючи на те, що до виборів залишилось менше тижня, редакції продовжують видавати матеріали з явними ознаками замовності та агітації за звичайний медійний контент. Навіть передвиборчі програми кандидатів розміщуються без жодних маркувань. Водночас варто зазначити, що спостерігається поступальне зростання відсотка друкованих ЗМІ, які починають маркувати даний контент у відповідності до законодавства. Так, видання Нововоронцовського, Горностаївського, Великоолександрівського районів та міста Херсона вже маркують більшість таких матеріалів другий тиждень підряд.

Щодо динаміки, ми можемо констатувати збереження паритету в розміщенні матеріалів з ознаками замовності - домінують кандидати по одномандатних округах. Якщо на першому тижні липня цей паритет був на рівні 16% матеріалів з ознаками замовності у політичних партій, 84% у кандидатів, то на другому тижні він трохи зріс і кандидати розмістили 86%, а партії вже 14%. Так само лідерські позиції тримає 185-ий виборчий округ, кандидати якого розмістили 53,75% від загальної кількості (другий тиждень - 52,5%, червень - 55%). Хоча на окрузі зареєстровано лише 12 кандидатів, але систематично і декількома хвилями свої статті розміщує традиційно 2-3 кандидати. Наступний за кількістю матеріалів із ознаками замовності є 184-ий виборчий округ - 23,6%, далі 186-ий округ - 14,53%. Округи обласного центру менш активно представлені в агітації через друковані ЗМІ: 182-ий округ - 4,25%, 183-ій округ - 4,05%.

Політичні сили окрім того, що набагато менше за кандидатів мажоритарників використовують друковані ЗМІ, так ще й продовжують ігнорувати виборців, які не проживають в обласному центрі. Традиційно лише ВО «Батьківщина» та Радикальна партія Олега Ляшка друкується поза газетами міста Херсона. З 65 зареєстрованих політичних сил, які беруть участь у виборах, лише 9 епізодично розміщували матеріали передвиборчої агітації чи матеріали з ознаками замовності у херсонських виданнях. Із системних, які робили це неодноразово за звітній період, ми можемо назвати «Опозиційну платформу - За життя» та «Європейську солідарність». Всі інші обмежились одним матеріалом.

Щодо кандидатів-мажоритарників, то лідерство за матеріалами з ознаками замовності у представників 185-го округу. Сергій Хлань має 13,5% від загальної кількості матеріалів, на другий сходинці Павло Філіпчук з 10,8%, на третій з однаковим відсотком 8,25 % розмістились кандидат по 185-му округу Олександр Кістечок та лідери 184-го виборчого округу Іван Вінник та Ігор Колихаєв.

Проте деяким кандидатам виявилося замало місця в районних газетах й вони запровадили цілі спецвипуски, присвячені своїй діяльності. Так, цілий випуск газети «Новий день» був присвячений кандидату Юрію Одарченку, «Гривни» - Павлу Білецькому. Також окремі газети були повністю присвячені Павлу Філіпчуку, Василю Зеленчуку, Сергію Рибалці, Євгену Рищуку, Олегу Предместнікову.

Окремо варто відмітити газету «Херсонський вісник NEW», у якої за останні декілька тижнів вийшло цілих три спецвипуски про різних кандидатів - Володимира Сальдо, Михайла Опанащенко та Сергія Дмитрієва.

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости