Керівник фонду Save Ukraine Микола Кулеба відвідав Херсон та взяв участь у круглому столі «Херсонщина без сиріт» організованому херсонським фондом “Мій Дім”.
Представники громадських організацій, влади та церкви говорили про дітей-сиріт, та долі дітей, які перебувають в окупації чи були депортовані до Росії.
Під час виступу він повідомив, що спільними зусиллями вдалося повернути 358 дітей з Херсонщини, значна частина із яких – це діти з прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу. Ця робота триває у співпраці з Генеральною прокуратурою, СБУ, а також спецслужбами.
Нещодавно, Save Ukraine обʼєднали свої зусилля з повернення українських дітей з ініціативою Президента України Bring Kids Back.
«Ми постійно працюємо з Офісом Президента та міжнародними партнерами. Однак ситуація погіршується. Росія насильно рекрутує сиріт до своєї армії. Раніше їм примусово вручали паспорти, а зараз ретельно перевіряють. Бо з паспортом вони можуть переміщуватись та, відповідно, вчинити спробу виїзду. Росіяни не хочуть, щоб діти чи дорослі виїздили, бо тримають усіх у якості живого щита», – підкреслив Микола Кулеба.
Він зазначив, що повернення дітей вимагає тісної координації Save Ukraine, місцевих громадських організацій та обласної влади і Служби у справах дітей.
За його словами, Росія не налаштована віддавати дітей, оскільки використовує їх як своєрідний «обмінний фонд», тим паче кожна дитина є свідком воєнних злочинів.
«Не треба сподіватися, що Росія сама поверне нам дітей чи віддасть їх просто так. Ми маємо бути готовими діяти ефективно. Це стосується не лише повернення, але й реабілітації та реінтеграції дітей. Потрібно створити чіткий план, за яким діти після повернення отримуватимуть належну підтримку та безпеку», – наголосив Микола Кулеба.
Він повідомив, що фонд Save Ukraine створив шість центрів надії та відновлення, які можуть прийняти до 500 людей. Крім того, триває робота над створенням соціальних квартир для підлітків-сиріт та сімей із дітьми. Однак таких рішень має бути більше, особливо для Херсонщини, яка найбільше потерпає від наслідків війни.
«Неприпустимо, щоб повернені діти знову потрапляли в інтернати чи ризикували бути вилученими із сімей. Тут має бути чистий прагматизм. Реалізовані та створені рішення. Щоб ми розуміли куди ми їх привозимо на Херсонщину, можливо, в інші регіони, де створені рішення для Херсонщини і контролюються херсонською владою. Ми маємо забезпечити їхнє безпечне та гідне майбутнє. Це питання не лише повернення, а й створення можливостей для реабілітації, навчання та виховання в родинах», – підсумував Микола Кулеба.
За даними начальника ХОВА Олександра Прокудіна, з початку 2024 року на підконтрольну Україні територію вдалось повернути 236 дітей із лівобережжя Херсонської області.
Точна кількість українських дітей, яких депортувала російська влада невідомо. У червні 2024 року віце-прем’єр-міністр Ірина Верещук казала, що їх – близько 20 тисяч.