Вартість експортованої сільськогосподарської продукції з тимчасово окупованої Херсонщини у 2023 році склала 6,2 мільйона євро.
Про це йдеться у розслідуванні журналістів проєкту Радіо Свобода «Схеми».
Йдеться про поставки, які журналістам вдалося підтвердити завдяки даним з бази світового імпорту/експорту Import Geniusта інформації, отриманої з витоку російської митниці.
Дозвіл на вивезення сільгосппродукції з Херсонської області компанії отримували за певними квотами, зазначають журналісти.
Ця схема з’явилася через три місяці після оголошення анексії чотирьох областей України.
30 грудня 2022 року вийшла постанова уряду Російської Федерації №2535, яка, з одного боку, встановлює квоти (ліміти) на вивезення сільськогосподарської продукції із окупованих територій з митною «знижкою», а з іншого – передбачає механізм для експорту цієї продукції.
Згідно з постановою, російські компанії, які хочуть вивезти з нульовою або зниженою вивізною ставкою митного збору і продати в треті країни, наприклад, пшеницю, ячмінь, кукурудзу або соняшниковий шрот, повинні звернутися до «глави регіону» за встановленими ним правилами.
У випадку з тимчасово окупованою Херсонською областю, для розподілу квот створили спеціальну комісію. Вона повинна розглянути звернення і проголосувати, а глава окупаційної адміністрації Володимир Сальдо підписати рішення.
Журналістам вдалося з’ясувати, хто входить до складу цієї комісії. Відповідно до документів з витоку, до неї увійшли колишні українські політики, які вирішили співпрацювати з окупаційною владою.
А саме: ексдепутат Херсонської облради від забороненої партії «ОПЗЖ» Едуард Репілевський та колишній голова Новотроїцької селищної ради Петро Збаровський. Вони у 2023 році по черзі обіймали посаду «міністра сільського господарства» окупованої Херсонщини. Репілевський отримав підозру у колабораційній діяльності, а Збаровського заочно засудили до 10 років позбавлення волі.
Серед членів комісії – Олексій Скопіч – колишній депутат Каховської районної ради від «ОПЗЖ» та призначений окупантами «заступник міністра сільського господарства» Сергій Усенко. Обидва у 2023 році отримали підозру у колабораційний діяльності.
Журналісти встановили, що близько десятка російських компаній зверталися до комісії та Сальдо з проханням вивезти агропродукцію з українських територій зі знижкою.
Раніше повідомлялося, що через підрив Каховської ГЕС частина аграрних підприємств Херсонщини затоплена. Внаслідок цього, на правобережжі аграрії не зібрали 100 000 тонн зернових і технічних культур. Збиток оцінюється у 2,8 млрд грн, лише щодо зернових.